Alain-de-Botton

خیلی از کتابخوانان با نام آلن ‌دوباتن آشنا هستند و حتما یا اسم کتاب تسلی‌بخشی‌های فلسفه را شنیده‌اند یا البته که خوانده‌اند و لذت برده‌اند. پس از موفقیت این کتاب که می‌کوشید از فلسفه برای تسلای خاطر انسان امروزی درگیر روزمرگی بهره ببرد آلن دوباتن دست به کار تاسیس مدرسه‌ای به نام مدرسۀ زندگی شد که البته به اختصار مدرسه دوباتن هم خوانده می‌شود.

کتابی که امروز قصد معرفی‌اش را داریم سرگذشت فلسفه غرب به روایت مدرسه دوباتن نام دارد. متن درسگفتارهایی که معلمان این مدرسه در کنار خود آلن دوباتن نوشته‌اند.

این کتاب برای خوانندگان نوآموز و حرفه‌ای فلسفه به یکسان خواندنی و جذاب است.

اما چرا؟

به نظر دوباتن و دوستانش متفکرانی بزرگ‌اند که اندیشه‌هایشان برای مفید واقع شدن در زندگی امروز بیش‌ترین اقبال را داشته‌ باشد. اگر در کتاب تسلی‌بخشی‌های فلسفه سقراط، اپیکور، سنکا، مونتنی، شوپنهاور و نیچه فریادرس خواننده برای تسلای خاطر بودند در کتاب سرگذشت فلسفه غرب به جز این متفکران، افراد دیگری هم وارد داستان تسلی‌بخشی شده‌اند. مثل افلاطون، ارسطو، آگوستین، بوئتیوس، توماس آکویناس، بلز پاسکال و حتی هگل و هایدگر. میشل فوکو، ژان پل سارتر و امیل چوران هم هستند. در حقیقت ایدۀ بنیادی تسلی بخشی‌های فلسفه بسط پیدا کرده است و گسترۀ وسیعی از متفکران متفاوت در فلسفه را در بر گرفته است.

چند اصل برای تدوین این کتاب مد نظر بوده است که ما چند تای آن را می‌گوییم:

نویسندگان و معلمان مدرسه زندگی باور دارند که می‌توان نکات کلیدی کار یک متفکر را برجسته و مشخص کرد و از آن برای مواجهه با مشکلات و مصائب زندگی روزمره استفاده کرد.

می توان این نکات را در عین حفظ کردن عمق ساده بیان کرد.

کتاب را نشر کرگدن چاپ کرده است. نشری که به بهترین نحو کتاب‌های حوزه فلسفه را منتشر می‌کند. مترجم کتاب میثم محمد امینی مترجم خوش‌سابقه‌ای است که همیشه از کتاب‌هایش در حوزه فلسفه استقبال خوبی شده است.

فروشگاه اینترنتی ۳۰بوک

نظر

ارسال پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نمیشود