همین چندوقت پیش بود که کتاب خیرالنسا را معرفی کردیم و شاهد استقبال خوبی از آن بودیم. کتاب فیل در تاریکی هم همین‌طور. البته هر دو عنوان پس از سال‌ها تجدید چاپ شده بود. شاید بتوان مدعی شد که جامعه کتابخوان جوان کشورمان چند سالی است دوباره آثار مرحوم قاسم هاشمی‌نژاد را کشف کرده است. نویسنده و البته شاعری که در زمینه‌های مختلفی ذوق‌آزمایی می‌کرد.

قاسم هاشمی‌نژاد نه فقط شاعر و نویسنده بلکه منتقد ادبی هم بود. جز این‌ها دستی در عرفان و تصوف فارسی داشت و کتاب‌های جالبی در این‌باره تالیف کرده است. مثل سیبی و دو آینه. هنوز هم رمان فیل در تاریکی‌اش را بهترین نمونه رمان پلیسی فارسی می‌دانند.

خود کتاب خیرالنسا زندگی‌نامه کوتاهی از مادربزرگ نویسنده است که به بهانه نقل سرگذشت او، با نثری زیبا به سیر تحول جامعه سنتی پرداخته است.

ghasem-hashemi-nejad

شاید حالا برای خیلی از ما سوال باشد که
قاسم هاشمی‌نژاد چه علایقی داشت؟
چه کتاب‌هایی می خواند؟
چه انگیزه‌ای از تالیف برخی آثارش داشت؟
و در نهایت این که چه نظری درباره برخی کتاب‌هایش داشت؟

کتاب راه ننوشته پاسخی به همه این سوالات و سوالات دیگر است. این کتاب حاصل گفتگوی علی اکبر شیروانی با مرحوم قاسم هاشمی‌نژاد است و در آن به تفصیل درباره تمامی کارهای این نویسنده صحبت شده است. پس پیشنهاد می‌کنیم اگر از خواندن خیرالنسا و فیل در تاریکی لذت برده‌اید حتما کتاب راه ننوشته را بخوانید.

 

فروشگاه اینترنتی ۳۰بوک

ارسال پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نمیشود