«برندسازی» در سال‌های اخیر نیازی بوده است که خیلی‌ها تلاش کردند تا به آن پاسخی بدهند. بیشتر پاسخ‌ها را کسانی دادند که خودشان دستی بر آتش کسب‌و‌کار داشتند و با آزمون و خطا به نقطه‌ای رسیدند و آن را کم‌تر در چارچوب علمی دیدیم. هر چند تجربه‌های افراد شنیدنی است اما دقیقاً به دلیل شخصی بودن آن دلیلی ندارد تا ما و دیگری را هم دقیقاً به همان نقطهٔ گوینده برساند. کتاب «برندسازی برای اشخاص» یک راهنمای عمل جامع و علمی است که راه درست را نشان می‌دهد.

برندسازی شخصی چیست؟

وقتی نام برندسازی می‌آید، بیشتر به یاد شرکت‌های بزرگ چندملیتی و غول‌های تجاری اسم و رسم‌دار می‌افتیم اما افرادی هم هستند که خودشان به تنهایی یک برند هستند و اعتباری دارند. هر فصل کتاب «برندسازی برای اشخاص»  با تصویر برندهای شخصی محبوب نویسنده مثل عباس کیارستمی و کیهان کلهر و.. تمام می‌شود.

شاید در نگاه اول این‌طور به نظر برسد که برندسازی شخصی برای سلبریتی‌ها است و دردی از ما دوا نمی‌کند اما حرکت بازار نشان می‌دهد که چه به دنبال شهرت باشیم و چه در آرزوی افزایش درآمد یا به‌دست آوردن شغلی بهتر یا حتی یک صندلی در دانشگاهی آن سوتر از محل زندگی‌مان بسوزیم، باید فکری به حال برند شخصی خودمان بکنیم چون دیگر در دورانی نیستیم که مشک «خود ببوید.» حالا این‌قدر بوهای مختلف در هم قاطی شدند که گاهی بهترین بوها گم می‌شوند و بیکار می‌مانند یا به آن‌چه لایقش هستند، نمی‌رسند.

از کتاب چه انتظاری داشته باشیم؟

کتاب از ۸ فصل تشکیل شده است. ابتدا مفهوم برندسازی شخصی توضیح داده می‌شود و بعد از آن استراتژی‌ها و اصول بصری و قدرت واژگان گفته می‌شود. در پایان هر فصل تمرین‌هایی داده شده است و از خوانندگان خواسته می‌شود تا با روش «طوفان ذهنی» به آن‌‌ها پاسخ دهند. در آخر هم منابع آورده شده است تا مخاطبان کنجکاوتر را به کتاب‌های جدیدتری برساند

هر چند کتاب در چارچوب علمی قرای می‌گیرد اما زبانی روان و جذاب دارد و طراحی صفحات داخلی آن هم بر جذابیت کتاب اضافه کرده است و به سختی می‌توان از خواندن آن صرف‌نظر کرد. کتاب «برندسازی برای اشخاص» یک راهنمای عملی و جامع است که در آن خبری از پرگویی نیست و در کم‌تر از دویست صفحه به شما می‌گوید برای برندسازی شخصی چه کنید و چه نکنید. مثلاً در بخشی از کتاب می‌خوانیم:

در این قسمت ده استراتژی برند شخصی به شرح زیر معرفی و توضیح داده می‌شوند:

۱.اول بودن ۲.رهبر بودن ۳.اتخاذ جایگاه ضدرهبر در بازار ۴.مالک یک ویژگی شدن ۵.استفاده از یک فرمول جادویی یا اختراع یک فرایند جدید ۶.خبره بودن ۷.مرجع بودن ۸.عنوان قیمت بالا به خود گرفتن ۹.از میراث ویژهٔ خود استفاده کردن ۱۰.علت یک پدیده بودن (ص: ۷۵)

نویسنده کیست؟

امیر اخلاصی عضو هیئت علمی دانشگاه تهران است و روزمه علمی پر و پیمانی دارد. او مدرک کارشناسی ارشد ودکتری خودش را از دانشگاه شریف و تهران گرفته است و حالا با ترجمه و تالیف کتاب‌هایی درمورد برندسازی تلاش کرده است تا علم و تجربه را به یکدیگر نزدیک کند.

پیش‌تر کتاب‌های «اصول برندسازی» و «اصول بازاریابی» و «استراتژی محصول» و «بازاریابی خدمات» را از او خواندیم و حالا نوبت خواندن کتاب «برندسازی برای اشخاص» است.

مجله اینترنتی ۳۰بوک

ارسال پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نمیشود