میخائیل بولگاکف (۱۵ می ۱۸۹۱ – ۱۰ مارس ۱۹۴۰) نویسنده و نمایشنامه‌نویس مشهور روس بود. مشهرترین اثر او «مرشد و مارگاریتا» است.

میخائیل در سال ۱۹۱۶ دانشگاه پزشکی را به پایان رساند. علاقه‌ی شخصی بولگاکف به زبان‌ها و ادبیات خارجی باعث شد که در کنار کار پزشکی در زمینه‌ی ادبی نیز رشد کند. در پاییز همان سال ارتش، او را به عنوان پزشک به یک روستا اعزام کرد. خاطرات این دوران در مجموعه داستان «یادداشتهای پزشک جوان روستا» آمده ‌است. طی جنگ‌های داخلی روسیه به عنوان پزشک در جبهه‌ها فعالیت می‌کرد.

او در نهایت حرفه‌ی پزشکی را کنار گذاشت و به خبرنگاری و فعالیت‌های فرهنگی روی آورد. در سال ۱۹۱۹ اولین داستان کوتاهش را نوشت و فعالیت‌اش را با چند مقاله‌ی فکاهی انتقادی که در روزنامه‌ها چاپ شد، ادامه داد. داستان‌های کوتاه او با اسامی مستعار در روزنامه‌ها چاپ میشد که به دلیل جمع‌‌آوری نکردن روزنامه‌ها از بین رفته‌اند. زندگی او پس از انتشار کتاب «ابلیس نامه» دگرگون شد و نامش به عنوان یک طنزپرداز برجسته‌ بر زبان‌ها انداخت. در سال ۱۹۲۵ رمان «گارد سفید» و داستان‌های «تخم مرغ‌های شوم» و «دل سگ» را در مجلات به چاپ رساند.

بسیاری از آثار وی اجازه‌ی انتشار نمی‌یافتند و یا با سانسور چاپ میشدند.

بولگاکف از ۱۹۲۸ تا ۱۹۷۴۱ مشغول نوشتن رمان «مرشد و مارگاریتا» بود. این کتاب که شاهکار بولگاکف است در زمان استالین اجازه‌ی چاپ نیافت. این کتاب در سال ۱۹۶۵ با حذف تعدادی از صفحات و تغییر برخی نام‌ها و مکان‌ها انتشار یافت و با استقبال شدید مردم روبرو شد.

لینک خرید آثار این نویسنده

_ فروشگاه اینترنتی کتاب ۳۰بوک

ارسال پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نمیشود