کتاب «مینیاتورهای سیاه»؛ برنده‌ی چهار جایزه‌ی داخلی و بین‌المللی، و شاهکار استاد کامبیز درم‌بخش (طراح و کارتونیست شهیر ایرانی) است که از لابه‌لای اوراق رنگ‌پریده‌ی هفته‌نامه‌ی آیندگانِ ادبی که در اوایل دهه‌ی پنجاه شمسی منتشر می‌شد شکل گرفته، و در نهایت ظرافت طراحی و کیفیتِ چاپ توسط نشر تاش منتشر شده است. بین سال‌های ۱۳۵۲ تا ۱۳۵۴، درم‌بخش، طراح خوش‌ذوق و جوانی بود که ستون ثابتی تحت عنوان مینیاتورهای سیاه به‌راه انداخته بود و مفاهیم و اندیشه‌های انتقادی‌اش را با زبان مینیاتور ارائه می‌کرد.

اما چرا مینیاتور سیاه؟

از زبان خود این کاریکاتوریست بین المللی دلیل‌اش را بشنویم:

مینیاتورها اغلب رنگی هستند؛ وقتی شما «مینیاتورهای سیاه» می‌گفتید مردم فکر می‌کردند که مینیاتورها را با مرکب سیاه کشیده‌اید. درحالی‌که اصل موضوع این نبود. اصل، «سیاهی» موضوع بود. تاریکی و وحشتی که بر جامعه سایه انداخته بود؛ همان‌چیزی که طنزپردازان خارجی به آن «طنز سیاه» می‌گویند. تلفیق این هنر ایرانی و آن مفهوم خارجی به «مینیاتورهای سیاه» تبدیل شد. این برای اولین‌بار بود که مینیاتورهای ایرانی دست‌مایۀ یک طنزپرداز شده بود.

 

چاپ نخست کتاب «مینیاتورهای سیاه» ظرف مدت کوتاهی با استقبال کم‌نظیر علاقه‌مندان ایرانی و خارجی قرار گرفت و به اتمام رسید. سپس ناشر به یکصد نسخه‌ی منحصر به فرد (با قاب و شمارگان اختصاصی، به همراه مُهر و امضای هنرمند) اهتمام ورزید که هم‌اکنون نایاب است. نسخه‌ی پیش رو، چاپ دوم از این کتاب است که در قطع رحلی، به‌صورت شومیز، و با قیمتی استثنایی برای آرشیو علاقه‌مندان و نیز هدیه به عزیزان عرضه شده است. کتاب «مینیاتورهای سیاه» تحسین بسیاری از اساتید عرصه‌ی هنر و ژورنالیسم را جلب کرده است.


کامبیز درم‌بخش
طراح، کاریکاتوریست و گرافیست ایرانی است. او برنده چندین جایزه بزرگ معتبر جهانی است و تاکنون چندین نمایشگاه مستقل از آثارش در کشورهای مختلف جهان برگزار شده‌است. بسیاری از آثار درم‌بخش به موزه‌های معتبر دنیا راه پیدا کرده و کتاب‌های متعددی نیز از او در زمینه تصویرسازی و کاریکاتور چاپ و منتشر شده‌است. او همچنین در آبان سال ۱۳۹۳ نشان شوالیه را از دولت فرانسه دریافت کرد.

Kambiz-Derambakhsh
black-miniature2
black-miniature1

فروشگاه اینترنتی کتاب ۳۰بوک

ارسال پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نمیشود