اورهان پاموک (۷ ژوئن ۱۹۵۲)، رمان‌نویس بزرگ اهل ترکیه است. او در سال ۲۰۰۶ به عنوان اولین ترک‌تبار، موفق به کسب جایزۀ نوبل ادبیات شد. آثار پاموک به بیشترین زبان‌های زندۀ دنیا ترجمه شده‌اند.

پاموک در رشته‌های معماری و روزنامه‌نگاری تحصیل کرد اما در این حرفه‌ها مشغول به کار نشد و نویسندگی را برگزید. اولین رمان او با نام آقای جودت و پسران در سال ۱۹۸۲ منتشر شد و برندۀ جایزِۀ کتاب ملی سال گردید. بعد از انتشار رمان قلعۀ سفید به تدریس ادبیات داستانی در دانشگاه کلمبیا مشغول شد. رمان نام من سرخ در سال ۱۹۸۸ او را به اوج شهرت رساند و چند جایزۀ بین‌المللی نصیبش کرد. در سال ۲۰۰۲ رمان سیاسی «برف» را به چاپ رساند که از طرف نیویورک تایمز یکی از ۱۰ رمان برتر جهان معرفی شد. کتاب زندگی‌نامۀ خودنوشت او که یک سال پس از آن انتشار یافت نیز به عقیدۀ بسیاری یکی از بهترین اتوبیوگرافی‌های دوران اخیر است، این کتاب «استانبول» نام دارد. پاموک بعد از جایزۀ نوبل، رمان جنجالی موزۀ معصومیت را که در مورد عشق‌های ممنوعه است، نوشت. زنی با موهای قرمز جدیدترین اثر پاموک است که در سال ۲۰۱۶ منتشر گردید.

پرداختن به تضادهای فرهنگی بین شرق و غرب از مولفه‌های آثار اورهان پاموک و از دلایل اهدای جایزۀ نوبل ادبیات به او بوده است. این نویسنده در رمان‌هایش به موضوعاتی چون تاثیرات فرهنگ غرب، نقش زنان و تعصبات جنسیتی می‌پردازد.

اظهارات جنجال‌برانگیز پاموک در مورد کشتار کردهای ترکیه و نسل‌کشی ارامنۀ ساکن این کشور در سال‌های ابتدایی جنگ جهانی اول باعث شده که مخالفت‌هایی در داخل ترکیه علیه او شکل بگیرد.

پاموک در سخنرانی خود هنگام دریافت جایزۀ نوبل ادبیات گفته بود:

ادبیات بیش از هرچیز نیاز دارد تا در مورد ترس‌های اساسی بشر صحبت کند. ترس از طرد شدن و کنار گذاشته شدن، ترس از به حساب نیامدن و احساس ناخوشایند بی‌عرضه بودن و بی‌ارزش بودن که در پیوند با این ترس‌ها رقم می‌خورد و حقارت‌ها، آسیب‌ها، توهین‌ها، تعصبات ملیتی و … که خویشاوند همان‌ها هستند. این ترس‌ها جوامع را به سوی اشتباهات احمقانه‌ای سوق می‌دهد.

فروشگاه اینترنتی ۳۰بوک

ارسال پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نمیشود