سلام دوستان ۳۰بوکی عزیز

آیا تا به حال واژه‌ی کتابسازی به گوش شما خورده‌ است؟

امسال در ایام نمایشگاه کتاب شاهد چند گزارش در خبرگزاری‌های مختلف علیه کتابسازی بودیم. بر آن شدیم که با هم مروری داشته‌باشیم بر این پدیده.

اولا که کتابسازی یک جورهایی یک تهمت است. یعنی اگر به نویسنده یا ناشری بگوییم فلان کتاب شما مصداق کتابسازی است طبیعتا باید به او بر بخورد.

دوما کتابسازی به طرق مختلف انجام می شود.

 • مثلا یکی می‌آید و تعدادی جملات قصار ترجمه شده توسط دیگران را جمع‌آوری می‌کند و چاپ می‌کند.
 • یا مثلا کتاب‌های قطور را بدون هیچ الگو و روشی خلاصه می‌کند.
 • یا چیزی که مدت‌ها است شاهدش هستیم این است که برخی ناشران می‌آیند و درباره مشاهیر کتاب‌های کوچکی که عمدتا جمع‌آوری از ویکی‌پدیا هستند چاپ می‌کنند.
 • حتی می توان میل بعضی طنزنویسان و روزنامه‌نگاران به کتاب کردن یادداشت‌های باب روزشان در جراید و مطبوعات را گونه‌ای از کتابسازی دانست.
 • برخی ناشران نیز تا می‌بینند یک رمان محبوب و پرفروش شده سریع دست به کار می‌شوند و با تغییراتی جزئی در متن ترجمه و عوض‌کردن نام مترجم با یک نام عمدتا خیالی همان کتاب را با قیمت پایین‌تری چاپ می‌کنند.

این هم به جز سرقت اثر نوع دیگری از کتابسازی است. کتابسازی محدود به این موارد نمی شود و متاسفانه بازه گسترده‌ای دارد. اولین و مهم‌ترین ضرر کتابسازی متوجه مخاطبان است. هم پول خریدار حرام می شود هم وقت. این به غیر از این مساله است که سالانه سهمیه بالایی از کاغذ و دیگر ملزومات نشر با کتابسازی هدر می‌رود.

هومن حمدان

_ فروشگاه اینترنتی کتاب ۳۰بوک

نظر

 1. محمد

  سلام
  با شما دقیقا در مورد موضوع کتابسازی موافقم.
  وقتی دوستانم از من می پرسند چطور ما هم مثل تو نویسنده کتاب باشیم به آنها می گویم نویسنده بودن کار بسیار سختی است اما کتاب داشتن کار آسانی است. رویای کتاب داشتن باعث شده خیلی ها کتاب هایی بنویسند که نام آن را فقط بتوان کتابسازی گذاشت.

  پاسخ
 2. یاسر

  با تشکر از شما بابت اگه سازی قشر کتاب خوان
  واقعا مفید بود واسم

  پاسخ

ارسال پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نمیشود