خواندن رمان نوجوانان را باسوادتر می‌کند.

طبق تحقیقات انجام شده توسط کالج دانشگاهی لندن، نوجوانانی که رمان می‌خوانند شش ماه از دیگر همسالان خود که به جای رمان، کتاب‌های کمیک و مجله می‌خوانند، جلوتر هستند.

بطور کلی رمان‌ها در میان نوجوانان و بزرگسالان بسیار پرمخاطب‌ هستند. علیرغم این محبوبیت، شاید برخی از والدین خواندن رمان توسط فرزند نوجوان‌شان را اتلاف وقت بدانند و ترجیح بدهند که آنها فقط به کتاب‌های درسی‌شان بپردازند یا کتاب‌های علمی بخوانند.

پیش از این دانشمندان به این نتیجه رسیده‌ بودند که خواندن کتاب‌های داستانی بلند یا رمان برای مغز بسیار مفید است. این امر می‌تواند به این دلیل باشد که کتاب‌های داستانی خواننده را در دنیای خودشان غرق می‌کنند و فرصتی برای فرار از درگیری‌ها و استرس روزانه در اختیار فرد قرار می‌دهند.

اما خواندن رمان برای نوجوانان نیز بسیار مفید است. تحقیقاتی که به تازگی انجام شده این امر را تایید می‌کند.

پژوهش تازه‌ای در لندن بر روی ۲۵۰ هزار نوجوان از ۳۵ کشور انجام شد. آمارها نشان داد که نوجوانانی که به جای مجله و کتاب‌های کمیک، رمان‌ می‌خوانند؛ از نظر مهارت‌های مربوط به خواندن، شش ماه از دیگر همسالان خود که کتابی مطالعه نمی‌کنند یا کتاب‌های غیرداستانی می‌خوانند، جلوتر هستند.

البته این تحقیق به این معنی نیست که نوجوانان از خواندن کتاب‌های درسی یا علمی غافل شوند.

اما چرا خواندن رمان‌ برای نوجوانان توصیه می‌شود؟

رمان‌ها چالش‌برانگیزتر هستند و ذهن نوجوانان را وادار می‌کنند تا بر موضوع داستان تمرکز کنند. خواننده‌ی رمان برای فهم داستان باید متون بلند و دنباله‌دار را بفهمد و درک کند و بنابراین مهارت‌های خواندن و نوشتن را در فرد تقویت می‌کند و دایره‌ی لغات او را گسترده‌تر می‌کند. از این جهت می‌تواند به پیشرفت تحصیلی نوجوانان نیز کمک کند.

– فروشگاه اینترنتی کتاب ۳۰بوک

ارسال پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نمیشود