سلام دوستان ۳۰بوکی عزیز
در این بخش سعی داریم هر هفته مروری داشته باشیم بر برخی عناوین کتاب‎های پرفروش هفته. نکته جالب در فهرست این هفته این است که درصد بالایی از این فهرست به عناوینی اختصاص دارند که ادبی نیستند و بیشتر در پی بهبود زندگی شخصی هستند. این نشانه‎ی خوبی است و معلوم کننده‌ی این امر است که ۳۰بوکی‌ها به مطالعه‎ی کتاب به عنوان راهی برای بهبود زندگی شخصی خود نگاه می کنند.

حالا مروری داشته باشیم بر برخی عناوین کتاب‌های پرفروش این هفته

تختخوابت را مرتب کن:
ماجرای شکل گیری این کتاب فوق‎العاده پرفروش داستان شیرین و جالبی دارد. قرار می‎شود روزی نویسنده‎‌ی این کتاب که یک افسر نیروی دریایی بازنشسته است سخنران مراسم افتتاحیه جشن فارغ التحصیلی دانشگاه تگزاس در شهر آستین باشد. او بسیار استرس داشته که چون نظامی است سخنرانی‌اش جذابیتی برای دانشجویان نداشته باشد. به هر حال تصمیم می‌گیرد ده درسی را که در طول دوران زندگی خود بالاخص در ارتش آموخته بود برای دانشجویان بیان کند. شگفتی امر در این است که دانشجویان نه تنها از شنیدن سخنرانی دلزده نشدند بلکه با علاقه تمام سخنرانی را شنیدند چرا که این درس‌ها را فارغ از داشتن هر شغل و منصبی برای هر فردی که می‌خواهد با چالش‌‌های زندگی روبرو شود مفید یافتند.
داستان این کتاب همین است. ویلیام مک ریون این کتاب را در پاسخ به پرسش‌های همان دانشجویان نوشت و سعی کرد ده درس را با تفصیل شرح دهد.
لینک خرید این کتاب

شدن:
روایتی از زندگی شخصی خانم اوباما قبل و بعد از ورود به کاخ سفید است. او اولین بانوی اولِ آمریکاییِ آفریقایی‌تبار بود و شوهرش اولین رئیس‌جمهور سیاه‌پوست آمریکا محسوب می‌شود.
میشل اوباما با استفاده از شیوه‌های روایی و عمیق، خواننده را به دنیای خود دعوت می‌کند و تجربیاتی را بیان می‌کند که شخصیت او را از دوران کودکی در منطقه‌ای فقیرنشین در شیکاگو تا زمانی که بانوی اول آمریکا گردید، شکل می‌دهد. این کتاب شرحی است از موفقیت‌ها و ناکامی‌های او در زندگی شخصی و عمومی. او در این کتاب به مشکلات ازدواجش ازجمله سقط ‌جنین اشاره می‌کند و می‌گوید چگونه پس از دو بار بارداریِ ناکام، عاقبت، با لقاح مصنوعی موفق شد بچه‌دار شود.
لینک خرید این کتاب

گرسنگی:
بهتر است از خود نویسنده بشنویم که چه قصدی داشته و چه سختی‎هایی که در این کار با آن‎ها مواجه شده است:
نوشتن این کتاب سخت‎ترین کاریست که تا به حال انجام داده‎ام. اینکه خودم را در معرض آسیب پذیری قرار دهم کار آسانی نبود. مواجهه با خودم و اینکه زندگی در بدنم چگونه بوده کار آسانی نبود، ولی این کتاب را نوشتم چون احساس کردم لازم است. در نوشتن سرگذشت بدنم، در گفتن این حقایق راجع به بدنم، حقیقت خودم و فقط خودم را به اشتراک می گذارم. درک می کنم اگر آن حقیقت چیزی نباشد که دلتان بخواهد بشنوید. حقیقت من را هم ناراحت می کند. ولی همچنین می‎گویم، این کتاب قلب من است، چیزی که از قلبم باقی مانده. در این کتاب شدت گرسنگی‌ام را نشان‌تان می‌دهم. در این کتاب، سرانجام خودم را رها می‌کنم تا آسیب‌پذیر و انسان باشم. در این کتاب، در آن رهایی کیف می‌کنم. ببینید که تشنه‌ی چه چیزی هستم و حقیقتم به من امکان داد تا چه چیزی را خلق کنم.

لینک خرید این کتاب

 

گربه راهنمای ما:
اگر از کتاب‌های خشک خودشناسی خسته شده‌اید فقط با این کتاب می‌توانید کمی خستگی در بکنید و البته چیزی بخوانید که هم به شما کمک کند و هم وقت‌تان را خوش کند. جریان کتاب از این قرار است که نویسنده با شرح دقیق مشاهدات دقیق خود از گربه‌اش الگوهایی برای زندگی ما انسان‌ها ارائه می‌دهد. جای جای این کتاب جملات بزرگانی مثل اسپینوزا یا همینگوی در مورد رفتارهای گربه‌ها نقل شده است که همین کتاب را برای خوانندگان حرفه‌ای ادبیات و فلسفه هم خواندنی می‌کند. کتاب در انتها نیز پرسشنامه‌ای دارد به نام آزمون گربه سنجی که با جواب دادن به آن می‌توانیم متوجه شویم چقدر رفتارهای گربه‌ای داریم. مترجم کتاب گویا از گربه‌ها می‌ترسیده است. این را از نامه‌ای که نویسنده به او نوشته است می‌توان حدس زد. پس می‌توان امیدوار بود که این کتاب علاوه بر بینش جدیدی که برای زندگی به مخاطب ارائه می‌دهد به مخاطب‌های گربه هراس هم کمک می‌کند که ترسشان از گربه بریزد.

لینک خرید این کتاب

هر دو در نهایت می‌میرند:
خب تازه رسیدیم به یک رمان
. رمانی جدید. آدام سیلورا، نویسنده‌ی جوان اما باتجربه که این روزها در آمریکا ستاره‌ای در حال اوج شناخته می‌شود، در نیویورک متولد شد. قبل از اینکه به نویسندگی روی بیاورد، کتاب‌فروش بود و بعد به شرکت در حال توسعه‌ای پیوست که برای جوان‌ها و نوجوان‌ها به شیوه‌ای نوین و خلاقانه کتاب نقد می‌کرد. پس از آن، شروع به نوشتن کرد و کتاب‌هایش، یکی پس از دیگری، جزئی جدانشدنی از فهرست پرفروش‌های نیویورک تایمز شدند و ده‌ها جایزه‌ی ریز و درشت را از آنِ این نویسنده ی جوان کردند.
هر دو درنهایت می‌میرند داستانی است الهام‌بخش، احساسات‌برانگیز، دلربا و خیره‌کننده که به ما یادآوری می‌کند بدون مرگ، زندگی و بدون غم، عشق و دوستی معنایی ندارد و می‌شود حتی در یک روز هم که شده زندگی و دنیایمان را عوض کنیم.

لینک خرید این کتاب

جنایت و مکافات:
این هم دومین رمان لیست این هفته. این بار اما رمانی کلاسیک. جنایت و مکافات داستان دانشجویی به نام راسکولْنیکُف را روایت می‌کند که بنابر انگیزه‌های پیچیده‌ای که حتی خود او از تحلیل‌شان عاجز است، زن رباخواری را همراه با خواهرش که غیرمنتظره به هنگام وقوع قتل در صحنه حاضر می‌شود، می‌کُشد و پس از قتل خود را ناتوان از خرج کردن پول و جواهراتی که برداشته می‌بیند و آنها را پنهان می‌کند. بعد از چند روز بیماری و بستری شدن در خانه راسکولنیکف هرکس را که می‌بیند می‌پندارد به او مظنون است و با این افکار کارش به جنون می‌رسد. در این بین او عاشق سونیا، دختری که به‌خاطر مشکلات مالی خانواده‌اش دست به تن‌فروشی زده بود، می‌شود. مضمون و درون‌مایه‌ی کتاب، تحلیل انگیزه‌های قتل و تأثیر قتل بر قاتل است که داستایفسکی مسئله‌ی رابطه میان خویشتن و جهان پیرامون و فرد و جامعه را در آن گنجانده‌است.

لینک خرید این کتاب

فلسفه همه آنچه باید بدانید:
و آخرین عنوانی که این هفته بررسی می‌کنیم نشان می‌دهد هنوز پرچم فلسفه و آموختن تفکر بالاست. فقط به یک شرط. به این شرط که با زبانی شیوا و ساده بیان شود و به کار زندگی ما بیاید.
فلسفه همه آنچه که باید بدانید از بهترین پیشنهادها برای مطالعه به افرادی هست که نه تنها از فلسفه چیزی نمی‌دانند بلکه ندانسته و نخوانده دل خوشی هم از فلسفه ندارند.
جولیان باگینی نویسنده‌ی معروفی است که در این کتاب قصد دارد خیلی ساده و راحت مخاطب را با فلسفه و اندیشه‌های فیلسوفان آشنا کند.
فلسفه چیست و چگونه می‌تواند آدمی را در یافتن معنای زندگی یاری کند؟ گرچه فیلسوفان زیادی کوشیده‌اند تا از ماهیت فلسفه ورزی و معنای زندگی پرده بردارند، اما بی‌گمان کتاب پیش رو از ساده‌ترین و موجزترین آثاری است که در این زمینه نگاشته شده است. باگینی در این جا به خلاف بسیاری از روایت‌های فلسفی، ابتدا از امور ذهنی آغاز می‌کند و سپس آن‌ها را در مسائل روزمره و عینی زندگی پی می‌گیرد. او می‌خواهد به ما نشان دهد که فلسفه به زندگی پیوند خورده است.
در پایان این کتاب کم حجم ضمیمه‌ای به نام صد ایده آمده است که کلی پیشنهاد جالب و مفید دارد. از ده نقل قول خواندنی از فیلسوفان تا معرفی پنج فیلم فلسفی، پنج نمایشنامه فلسفی، پنج رمان ایده محور، پنج نقاشی که از فیلسوفان کشیده شده است تا معرفی ده اثر کلاسیک خواندنی و ده مغالطه‌ی رایج و پنج مورد از بذله‌ها و لطیفه‌های فلسفی. در ضمن خوبی پیشنهادات مطالعه برای مخاطب فارسی زبان این است که اکثر این منابع به فارسی ترجمه شده اند.

لینک خرید این کتاب

_ فروشگاه اینترنتی کتاب ۳۰بوک

 

نظر

ارسال پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نمیشود