در این یادداشت کوتاه قصد داریم مروری داشته باشیم بر کتاب‌هایی که مورد اقتباس فیلم‌سازان ایرانی قرار گرفته‌اند. چهار فیلم را انتخاب کردیم که از این میان دو فیلم از دو کتاب ادبیات داستانی ایران و دو فیلم از دو کتاب ادبیات داستانی خارجی الهام گرفته‌اند.

اول ایرانی‌ها

قصه‌های مجید
از داستان‌های مجموعه قصه‌های مجید چند قسمت سریال و فیلم ساخته‌شد. با همان نام قصه‌های مجید. البته کیومرث پوراحمد تغیراتی در مکان وقوع داستان‌های کتاب داده بود. قصه‌های مجید راجع به زندگی و زمانه پسرکی یتیم با مادربزرگ معروفش یعنی بی‌بی است. روایت داستانی شیطنت‌ها و آرزوهایی که این پسربچه دارد یکی از نمونه‌های ناب طنز تلخ است.
مجید که در اصل داستان‌های کتاب اهل کرمان است در روایت تصویری کیومرث پوراحمد به اصفهان نقل مکان کرد. نویسنده قصه‌های مجید یعنی جناب هوشنگ مرادی‌کرمانی تعامل خوبی با کارگردان داشت و هر دو از نتیجه کار راضی بودند.

لینک خرید این کتاب

من قاتل پسرتان هستم
فیلمی که در این قسمت معرفی می‌کنیم تنها فیلمی در این یادداشت است که اسمی به جز داستان اصلی کتاب دارد. فیلم پاداش سکوت ساخته مازیار میری بر اساس داستان من قاتل پسرتان هستم از مجموعه داستانی به همین نام ساخته شده‌است. داستان رزمنده ای که می خواهد پیش پدر همرزم شهیدش اعتراف هولناکی کند. دوستش را دشمن نکشته است. او مجبور شده به فرمان فرمانده‌اش او را که تیر خورده است در آب خفه کند تا ناله‌هایش توجه عراقی‌ها را جلب نکند و عملیات لو نرود. من قاتل پسرتان هستم نوشته احمد دهقان است. در این مجموعه با داستان‌های دیگری مواجه می‌شویم که همگی روایتی متفاوت و غافلگیرکننده از جبهه و جنگ هستند.

لینک خرید این کتاب

حالا برویم سراغ کتاب‌های خارجی

خواهران غریب
کارگردان این فیلم هم کیومرث پوراحمد است. فیلمی با بازی درخشان مرحوم خسرو شکیبایی. داستان دو خواهر دوقلو که به خاطر جدایی پدر و مادرشان در بدو طفولیت هرگز همدیگر را ندیده‌اند و اصلا خبر ندارند که خواهر دارند. یکی پیش پدر و یکی پیش مادر است. این فیلم اقتباسی از رمان خواهران غریب است نوشته اریش کستنر.

لینک خرید این کتاب

شب‌های روشن
شب‌های روشن یکی از آثار فئودور داستایوفسکی دستمایه ساختن فیلمی در ایران به همین نام شد. فیلمنامه فیلم را سعید عقیقی نوشت و فرزاد موتمن فیلم را ساخت. این فیلم هم مثل خواهران غریب گرچه از یک کتاب خارجی اقتباس شده اما با شخصیت‌های ایرانی در لوکیشن تهران روایتی بومی از داستان متن کتاب است.

لینک خرید این کتاب

 

هومن حمدان

فروشگاه اینترنتی کتاب ۳۰بوک

ارسال پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نمیشود