پنج شنبه , خرداد ۳۰ ۱۳۹۸
خانه / چهره‌ها / هاروکی موراکامی، نویسنده‌ی بزرگ ژاپنی

هاروکی موراکامی، نویسنده‌ی بزرگ ژاپنی

هاروکی موراکامی (۱۲ ژانویه ۱۹۴۹) نویسنده‌ی بزرگ ژاپنی در روز ۱۲ ژانویه سال ۱۹۴۹ در کیوتو به دنیا آمد.

پدر و مادرش هر دو ادبیات ژاپنی تدریس می‌کردند. او در کودکی با ادبیات غرب آشنا شد و از نویسندگانی چون فرانتس کافکا، گوستاو فلوبر، چارلز دیکنز، کورت ونه‌گات، داستایفسکی، ریچارد براتیگان و جک کرواک تاثیر گرفت. در دانشگاه هنرهای نمایشی تحصیل کرد و سپس یک قهوه‌خانه و کلوپ جاز افتتاح کرد و همراه با همسرش به اداره‌ی آن پرداخت.

او می‌گوید وقتی در ۳۰ سالگی سرگرم تماشای یک مسابقه‌ی بیسبال بود، الهاماتی را در قلبش دریافت کرد و حس کرد که می‌تواند رمان بنویسد. بدین ترتیب اولین رمانش با عنوان «به آواز باد گوش بسپار» در سال ۱۹۷۹ منتشر شد و برایش جایزه‌ی نویسنده‌ی جدید گونزو را دریافت کرد. او روزها در قهوه‌خانه‌اش کار می‌کرد و شب‌ها داستان می‌نوشت. یکسال بعد رمان «پینبال» را منتشر کرد. در سال ۱۹۸۲ قهوه‎خانه‎اش را فروخت تا خودش را وقت نویسندگی کند. در همین زمان رمان «تعقیب گوسفند وحشی» را به چاپ رساند و به خاطرش جایزه‌ی نوما را دریافت کرد. این سه کتاب به عنوان سه‌گانه‌ی «موش صحرایی» شناخته می‌شوند. دو رمان نخستین او تا سال ۲۰۱۵ به انگلیسی ترجمه نشد.

موراکامی در ۳۳ سالگی شروع به ورزش دوی ماراتن کرد و این تجربه را در کتابی که در سال ۲۰۰۸ در مورد دویدن نوشت، بازگو کرد.

در سال ۱۹۸۵، کتاب «سرزمین عجایب و پایان جهان» را منتشر کرد که جایزه‌ی جونیچی را گرفت. انتشار رمان «جنگل نروژی» که گاه به اشتباه «چوب نروژی» نیز ترجمه می‌شود، در سال ۱۹۸۷ او را به شهرت رساند و موفقیت بزرگی را برایش رقم زد. پس از این کتاب، ژاپن را ترک کرد و به اروپا و سپس آمریکا رفت و در دانشگا‌ه‌ها به فعالیت پرداخت و کتاب‌هایی به چاپ رساند. در سال ۲۰۰۱ به ژاپن برگشت. در سال ۲۰۰۲ رمان مشهور «کافکا در کرانه» (کافکا در ساحل) را منتشر کرد که در سال ۲۰۰۶ جایزه‌ی جهانی داستان فانتزی را برایش به همراه آورد. در سال ۲۰۰۷ رمان «پس از تاریکی» را به چاپ رساند که توسط نیویورک تایمز تحسین شد. او دریافت کننده‌ی جوایز داستان کوتاه فرانک اوکانر و جایزه‌ی فرانتس کافکا نیز بوده است.

سوکورو تازاکی بی‌رنگ و سال‌های زیارتش، ۱کیو۸۴، دلدار اسپوتنیک و قتل افسر شوالیه دیگر آثار وی هستند. کتابهای موراکامی در جهان بسیار پرفروش بوده اند به ۵۰ زبان زنده ترجمه شده اند. داستان‌های موراکامی اغلب نهیلیستی و سوررئالیستی و دارای تم تنهایی و ازخودبیگانگی است.

کتاب‌های این نویسنده

_ فروشگاه اینترنتی کتاب ۳۰بوک

 

درباره مجله 30بوک

مجله 30بوک
مجله‌ی 30بوک جایی برای معرفی و نقد کتاب‌ها

این نوشته را هم ببینید:

فردریش شیلر، شاعر شادی

فردریش شیلر (۱۰ نوامبر ۱۷۵۹ – ۹ می ۱۸۰۵)، شاعر و نمایش‌نامه‌نویس بزرگ آلمانی بود. …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *