هاینریش هاینه (۱۳ دسامبر ۱۷۹۷ – ۱۷ فوریه ۱۸۵۶) روزنامه‌نگار، منتقد ادبی و یکی از پرآوازه‌ترین شاعران قرن نوزدهم آلمان بود. نوشته‌های او در میان پرترجمه‌ترین آثار ادبی آلمان قرار دارد.

شهرت او بیشتر مدیون اشعار غنایی‌اش است. سروده‌های احساسی‌ او توسط آهنگسازان بزرگی چون فرانتس شوبرت و روبرت شومان مورد استفاده قرار گرفته است.

هاینه عضو جنبش جوانان آلمان بود که طی نیمه‌ی اول قرن نوزدهم در مخالفت با خودکامگی سیاسی و تعصبات مذهبی شکل گرفت. هاینه رفته رفته از مکتب رمانتیسم کناره گرفت و به استفاده از طنز و کنایه در اشعارش روی آورد.

دیدگاه‌های سیاسی او باعث شد تا بسیاری از آثار او در کشورش ممنوع گردد. او ناچار شد ۲۵ سال پایانی عمرش را به دور از وطن و در فرانسه سپری کند. او قریب به ده سال از بیماری رنج کشید و در نهایت در روز ۱۷ فوریه ۱۸۵۶ درگذشت.

هاینه یک رابطه‌ی خویشاوندی دور و دوستی نزدیکی با کارل مارکس داشت. مارکس از تحسین‌کنندگان هاینه بود و تاثیر هاینه را می‌توان در نخستین نوشته‌هایش مشاهده کرد.

او از بزرگانی چون گوته، لرد بایرون و فریدریش اشلگل تاثیر پذیرفت و بر فیلسوفان و نویسندگانی چون فریدریش نیچه، جرج مک‌دونالد و متیو آرنولد تاثیر گذاشت.

هاینه که خود یهودی بود، در نمایش‌نامه‌ی «المنصور» که در سال ۱۸۲۱ نوشت، ظهور فاشیسم و یهود ستیزی را در آلمان پیش‌بینی کرده و به مقوله‌ی سوزاندن کتاب‌ها برای مقاصد سیاسی و مذهبی نیز پرداخته بود.

این ابتدای کار است. آنجا که کتاب‌ها را می‌سوزانند، انسان‌ها را نیز خواهند سوزاند.

 

بیش از یک قرن پس از آن حزب نازی به سوزاندن آثار نویسندگان یهودی اقدام نمود که نوشته‌های هاینه نیز درمیان‌‌شان بود.

تاثیرپذیری از ادبیات ایران

در تاریخ شعر آلمان، شاعران بسیاری از ادبیات و شعر ایران تاثیر پذیرفته‌اند. در این میان نام گوته که با حافظ عجین شده است برای مخاطبین فارسی آشناتر است. هاینریش هاینه شاعر دیگری بود که رد پای ادبیات فارسی را در بسیاری از آثار او می‌توان دید. او شیفته‌ی زبان و ادب فارسی بود و بطور ویژه از فردوسی تاثیر پذیرفت. این تاثیر بدان حد بود که از داستان زندگی این شاعر بلند آوازه‌ی پارسی بهره گرفت و با روایت رنجی که حکیم طوس در خلق شاهنامه کشید، مصائب و دشواری‌های شاعران در جامعه‌ی آلمان را مورد تاکید قرار داد.

از این شاعر آلمانی کتاب‌هایی چون «اندیشه‌های زرین هاینریش هاینه»، «گزیده اشعار هاینریش هاینه» و «درختان ممنوع» در ایران منتشر شده است.

Ferdowsi

الناز آذری

فروشگاه اینترنتی کتاب ۳۰بوک

ارسال پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نمیشود