ذن چیست ؟!

ذِن نمایش درون است، راهی برای رها کردن خویشتن از نقاب‌ها و نمایان کردن آنچه در زیر این نقاب‌ها پنهان شده است.

ذهن ذن یکی از آن عبارت‌های معماگونی است که معلمان ذن به کارش می‌برند تا تو را متوجه خودت کنند، تا از کلام فراتر روی و ببینی ذهن و هستی تو چه هستند. هدف کل آموزش ذن همین است که حیرانت کند و بتوانی با ژرف‌ترین جلوه‌ی سرشت خویش به آن حیرانی پاسخ دهی.

«ذهن ذن، ذهن آغازگر» مقدمه‌ای کلاسیک برای تمرین دادن و به تعبیری محبوب‌ترین کتاب ذن در آمریکاست. این کتاب از روی گفتارهای شونریو سوزوکی، یکی از اثرگذارترین معلمان معنوی قرن بیستم، گردآوری و ثبت شده‌است.
سوزوکی دو دهه‌ی آخر زندگی‌اش را در مراکز اقماری تمرین ذن در غرب امریکا به تدریس پرداخت.سوزوکی در این کتاب بی‌پیرایه و صریح حرف می‌زند. او از بودیسم در مقام مذهب یا فلسفه راززدایی می‌کند و مدام توجه ما را به سمت تمرین ساده و کاملِ نشستن سوق می دهد تا بلکه ذهن خود را از راه مراقبه تصفیه کنیم.

گرچه همه‌ی ما بسته به خصائل فرهنگی و شخصی‌مان مسیرهای متفاوتی را برای زندگی برمی‌گزینیم، اما میل غایی‌مان یکی است: اینکه آزادانه خود را ابراز کنیم و از توهم رها باشیم. فارغ از اینکه مراقبه‌گر باشیم یا نه، سوزوکی با این کتاب حقایقی در اختیارمان می‌گذارد که برای زیستن ذهن آگاهانه در این جهان پرهیاهو، مفید و روشنی‌بخش‌اند:

«وقتی چیزی را تمام و کمال درک کنی، همه‌چیز را درک می‌کنی. اگر سعی کنی همه‌چیز را بفهمی، هیچ‌چیز را نخواهی فهمید. بهترین راه درکِ خودت است، آنگاه همه‌چیز را خواهی فهمید. پس اگر سخت بکوشی روش خودت را پدید آوری، به دیگران کمک خواهی کرد و دیگران نیز تورا یاری خواهند داد.»

حالا باهم کمی راجع به نویسنده و مترجم کتاب بخوانیم:

Person_1242

شونریو سوزوکی از راهبان و اساتید ذن سوتو، در سال ۱۹۰۴ در ژاپن متولد شد. او از سن ۱۲ سالگی تصمیم گرفت طبق تعالیم پدرش که از اساتید و راهبان بزرگ معبد ذن سوتو بود به تدریس بپردازد. او نخستین کسی است که ذن بودایی را در آمریکا و جهان غرب به شهرت رساند و اولین معبد بودایی را بیرون از قاره‌ی آسیا بنا نهاد. کتاب مهم تعالیم او تحت عنوان «ذهن ذن، ذهن آغازگر» از مهم‌ترین آثار و منابع در حوزه‌ی ذن و بودا شناخته می‌شود. او در سال ۱۹۷۱ در سن ۶۷ سالگی فوت کرده است.

علی‌ظفر قهرمانی‌نژاد متولد سال ۱۳۵۴، فارغ‌التحصیل رشته‌ی هنرهای نمایشی از دانشکده‌ی هنرهای زیبای دانشگاه تهران در مقطع کارشناسی و رشته‌ی کارگردانی سینما از دانشکده‌ی سینما-تئاتر دانشگاه هنر تهران در مقطع کارشناسی ارشد می‌باشد. از جمله فعالیت‌های او در زمینه‌ی تئاتر و سینما می‌توان به کارگردانی و بازیگری در تئاتر، ساخت فیلم کوتاه و مستند و تدریس و برگزاری کارگاه‌های آموزشی در زمینه‌ی تئاتر و سینما اشاره کرد. او همچنین در بخش‌های دبیری، داوری و بازبینی جشنواره‌های متعدد تئاتری فعالیت داشته است. قهرمانی‌نژاد همچنین بیش از ده عنوان کتاب در زمینه‌ی هنرهای نمایشی ترجمه کرده است که از جمله‌ی آن‌ها می‌توان به تئوری/ تئاتر، تئاتر قانونگذار، ۱۱۲ بازی برای بازیگران جوان، سبک‌های بازیگری، درام کاربردی، تحلیل فرمالیستی نمایشنامه، صید ماهی بزرگ، سینمای فانتزی و … اشاره کرد.

 

منبع اصلی مطلب، سایت انتشارات بیدگل است.

فروشگاه اینترنتی ۳۰بوک

یک نظر

ارسال پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نمیشود