من وارد ادبیات کودک نشده‌ام، بلکه ادبیات کودک در من شکل گرفته‌ است. قبل از نوشتن برای کودکان، برای رادیو متن می‌نوشتم. یکی از نوشته‌هایم که خوب هم جواب داد و قرار بود ۱۳ روز طول بکشد، قصه‌های مجید بود که ۴ سال طول کشید. فکر می‌کنم که بازتاب کودکی در من مانده ‌است؛ من در کودکی مانده‌ام و هر چه بگذرد، کودکی از ذهنم نمی‌رود. هرکسی‌که کودکی‌اش را ازدست بدهد، جانش را ازدست می‌دهد و می‌میرد.

هرگز سعی نمی‌کنم برای کودکان بنویسم، موقع نوشتن هم پایهٔ واژگانی خوانندگان را در نظر نمی‌گیرم؛ هرچه دل تنگم می‌خواهد روی کاغذ می‌گذارم و می‌بینم بچه‌ها دورم جمع شده‌اند. من در نوشتن نه به پیام و نه به روانشناسی توجه نمی‌کنم. نوشتن برای من یک حادثهٔ درونی است که یک مطلب که به ذهنم آمده و تمام مواقع در ذهنم وجود دارد، در من درونی می‌شود و روی کاغذ می‌آید.

 

هوشنگ مرادی کرمانی در روز ۱۶ شهریور در روستای سیرچ از توابع بخش شهداد کرمان به دنیا آمد. مادرش را در کودکی از دست داد و پدرش به دلیل نوعی ناراحتی روانی – عصبی قادر به مراقبت از او نبود. کرمانی از کودکی شیفته‌ی مطالعه بود. او یک عموی جوان داشت که از قضا معلم روستا هم بود و او را سخت به مطالعه‌ تشویق می‌کرد. کرمانی در نوجوانی شیفته‌ی سینما شد. در تهران در دانشکده‌ی هنرهای دراماتیک درس خواند و لیسانس مترجمی زبان را نیز گرفت.

از سال ۱۳۴۷ داستان‌هایی را در مطبوعات به چاپ می‌رساند. در سال ۱۳۵۳ قصه‌های مجید را خلق کرد که داستان پسر نوجوانی است که همراه با «بی بی»، مادربزرگ مهربانش زندگی می‌کند. او برای این قصه‌ها برنده‌ی جایزه‌ی مخصوص کتاب برگزیده سال ۱۳۶۴ شد.

هوشنگ مرادی کرمانی طی سال‌ها داستان‌نویسی برای چند نسل از مردم ایران خاطره‌سازی کرده است. گرچه او داستان‌های کودک و نوجوان می‌نویسد، اما مخاطبان بزرگسال را نیز جذب می‌کند. قصه‌های مجید یکی از ماندگارترین آثار این نویسنده‌ی محبوب است.

کیومرث پور احمد این قصه‌ها را با بازی پروین دخت یزدانیان و مهدی باقربیگی، به صورت یک مجموعه‌ی تلویزیونی درآورد که از پربیننده‌ترین مجموعه‌های تلویزیونی شد.

«مهمان مامان»، فیلم موفق داریوش مهرجویی، و «چکمه» به کارگردانی محمدعلی طالبی از اقتباس‌های سینمایی موفق از آثار او هستند.

داستان‌های مرادی کرمانی، فضای ساده و صمیمی و طنزآلود دارند. او در تمام آثار خود به موضوعات اجتماعی و زندگی روزمره پرداخته است. مرادی کرمانی عمیق‌ترین مفاهیم را در قالب ساده‌ترین کلمات به مخاطب منتقل می‌کند و تلخی‌ها را در لایه‌ای از شکر می‌پیچد و همین کتاب‌‌هایش را خواندنی‌تر می‌کند.

خمره، بچه‌های قالی‌باف خانه، مربای شیرین، شما که غریبه نیستید، نازبالش و ته خیار از دیگر آثار این نویسنده است.

 

فروشگاه اینترنتی ۳۰بوک

ارسال پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نمیشود