کمتر از دوسال پیش دختر نوجوانی با پلاکاردی در دست مقابل پارلمان کشورش ایستاد و اعتراضش را به وخامت اوضاع محیط زیست اعلام کرد. کمتر کسی حتی تصورش را می‌کرد که این اقدام نوجوان ۱۵ ساله منجر به یک نهضت جهانی شود.

در آگوست ۲۰۱۸ دختر سوئدی پانزده ساله‌ای تصمیم گرفت برای اعتراض به بحران آب و هوا یک روز به مدرسه نرود. او فراخوانی منتشر کرد و از همکلاسی‌هایش دعوت کرد در اعتراض به سیاست‌هایی که منجر به تغییرات اقلیمی و گرم شدن کره زمین شده است، اور ا همراهی کنند. در کمال ناباوری فراخوان او به سرعت با استقبال دانش‌آموزان کشورهای مختلف جهان مواجه شد و موجی از اعتراض نوجوانان برای محیط زیست در سراسر دنیا به راه افتاد و دانش‌آموزان زیادی را به خیابان‌ها کشاند.

Greta-Thunberg

این اقدام دختر ۱۵ ساله زمینه یک جنبش جهانی بزرگ و باعث الهام بخشیدن به میلیون‌ها دانشجو و دانش‌آموز برای نجات سیاره زمین و مجاب کردن دولت‌ها برای توجه به این امر شد.

گرتا تونبرگ، نام این نوجوان ۱۵ ساله است که در حال حاضر به عنوان یکی از سرشناس‌ترین فعالان محیط زیست در دنیا شناخته شده است. او در تلاش است تا با آگاه‌سازی عموم مردم و رهبران سیاسی زمینه را برای اقدامات ضروری و فوری در راستای حفظ محیط زیست و مبارزه با تغییرات اقلیمی فراهم کند. گرتا از آن روز به بعد الهام بخش نوجوانان زیادی در سراسر جهان شد. آن‌ها یک صدا از سیاستمداران تقاضا دارند به اوضاع محیط زیست توجه کنند و آن را برای آیندگان حفظ کنند.’گرتا به پاس فعالیت‌هایش جوایز متعددی برده و نامزد جایزهٔ صلح نوبل هم شده است.
کتاب «هیچ‌کس آن‌قدر کوچک نیست که نتواند تغییری ایجاد کند» دعوتی است از سمت گرتا تونبرگ به تغییر، همین امروز و در همهٔ زمینه‌ها
در این کتاب سخنان گرتا در مجامع مختلف از سازمان ملل گرفته تا کاپیتول هیل و اعتراضات خیابانی گسترده یک جا جمع آوری شده تا همه ما را چه کسانی که دغدغه محیط زیست دارند چه آن‌هایی تا امروز زیاد به این مساله توجه نمی‌کردند را با او همراه کند. چرا که وظیفه همه ما این است که نسبت به محیط زیستمان احساس مسوولیت کنیم و برای زنده نگه داشتن سیاره‌مان بجنگیم.
مهم نیست چقدر قوی هستیم. آینده به الان ما بستگی دارد.

hichkas-anghadr-koochak-nist1
hichkas-anghadr-koochak-nist2
hichkas-anghadr-koochak-nist3
hichkas-anghadr-koochak-nist4

فروشگاه اینترنتی کتاب ۳۰بوک

ارسال پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نمیشود