کمدی سیاه چیست؟

کمدی سیاه که به آن طنز تلخ یا طنز تاریک هم می‌گویند زیر مجموعه‌ی کمدی است؛ با این تفاوت که در آن با مورد هجو قرار دادن موضوعات و مسائلی که در حالت عادی با آن‌ها جدی برخورد می‌شود مانند ( قتل، خشونت، بیماری، تجاوز، جنگ و…) ، فضای انتقاد از این مسائل و بیان حقایقی در مورد آن‌ها به وجود می‌آید.

آنچه که در کمدی سیاه بسیار به چشم می‌آید شوخی‌های غیرمنتظره و تکان دهنده با جنبه‌های منفی زندگی است که در کنار مایه‌های طنزآمیز، خواننده را به نگاهی عمیق‌تر به این مسائل دعوت می‌کند.

 

برای آشنایی بیشتر با این ژانر ۳۰بوک یک پیشنهاد جذاب برای شما دارد.

من و خاله جانم

کمدی سیاهی فقط با دوشخصیت!

کِمپ بعد از سال‌ها نامه‌ای از خاله‌‌گرِیس‌اش به دستش می‌رسد که نوشته دارد می‌میرد و از او می‌خواهد به دیدنش برود‌. خواهرزاده‌جان هم کار و زندگی‌اش را رها می‌کند و با این امید که خاله‌جان به‌زودی می‌میرد و ارث و میراث حسابی برایش می‌گذارد، سوار قطار می‌شود و بیشتر از هزار کیلومتر سفر می‌کند تا به او برسد که سُر و مُر و گُنده در خانه است، غافل از اینکه…

موریس پنیچ نویسنده‌ی این کتاب، از شناخته شده‌ترین نمایشنامه‌نویسان معاصر کانادا است که از سال ۱۹۸۰ نمایشنامه‌نویسی را هم در کنار کارگردانی و بازیگری شروع کرده است و در سال ۲۰۰۴ برای دو نمایشنامه‌اش جایزه‌ی «فرماندار کل کانادا» را در بخش درام برده‌است.  نمایشنامه‌ی تحسین‌شده‌ی «۷ طبقه» هم از او به فارسی منتشر شده و دو بار در تهران اجرا داشته است.
پژمان طهرانیان  مترجم آثار پرمخاطبی مثل گوادالاخارا و جزیره این بار هم کتاب خاصی را برای ترجمه انتخاب کرده است و دریچه‌ی تازه‌ای برای مخاطبان ادبیات داستانی و نمایشی گشوده است.

فروشگاه اینترنتی ۳۰بوک

ارسال پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نمیشود