پنج شنبه , خرداد ۳۰ ۱۳۹۸
خانه / دسته‌بندی نشده / پروانگی‌های بی‌پروا

پروانگی‌های بی‌پروا

پژمان طهرانیان: «پرسیدم نان خورده‌ای؟ گفت بله. گفتم نان را با چه خورده‌ای؟ گفت با دندان.»

تصویرِ مرتضی، پسرکی که در حال شکار پروانه‌ از پرتگاهی به پایین پرتاب می‌شود و جسدش طعمه‌ی گرگ و شغال ــــ تور پروانه‌گیری‌اش هنوز در دست‌اش.
تصویرِ یله، بچه‌ی آرامِ خدا، از مادر و پدر یتیم، که هرشب کنار چادری عشایری می‌خوابد و گاه برای سیر شدن، سر در زیر شکم بزی، از پستانش شیر می‌نوشد.
تصویرِ اردو، شاگرد چوپانی که پا در زمین دارد و سر در آسمان، و همین است که سالیانِ سال شاگرد چوپان می‌مانَد: بیش از آنکه از دام‌ها و علف‌ها بداند، از آسمان و ستاره‌ها می‌داند.

«شازده‌ی حمام» ـــ این شعرِ بلندِ فقر و هستی ـــ پر است از این تصاویر ناب به قلمِ استادانه‌ی یک انسان، دیپلمه‌ی ادبی از یزد و دکترای جغرافیای انسانی از مشهد و بعد سوربونِ پاریس؛ با قلمی راحت و روان و بی‌عقده، عینی‌نگر و ذهنی‌گریز؛ نویسنده‌ای که با حوصله چنان جزئیات را در تاروپود خاطرات‌اش می‌تند که از استادان فنّ داستان‌نویسی سراغ داریم، اما بی تکلّف و ادعا، همچنان که در کودکی مردان و زنانِ بی‌سوادِ یزدی را به دور خود جمع می‌کرده و داستان امیرارسلان برایشان می‌گفته است.
پاپلی در یزدی یعنی پروانه، و محمدحسین پاپلی یزدی، پروانه‌وار، در گستره‌ی تاریخ هفتادساله‌ی معاصرِ ایران، به گِردِ گستره‌ای وسیع از زندگی‌های نسل‌هایی از ایرانیان می‌گردد و شمع‌هایی را که باید روشن نگه می‌دارد و سرِ تمام شدن و سوختن هم ندارد چراکه یک بار برای همیشه سوخته است تا این شاهکار را ساخته است.
این پدیده‌ی خاطره‌نگاریِ معاصر حاوی بخش‌هایی‌ست کمال‌یافته و برخی به طور مستقل در شمار بهترین داستان‌های کوتاه فارسیِ تمامِ دوران. اگر در ادعاهایم اغراق می‌یابید، همّتی کنید و هزار و اندی صفحه‌ی چهار جلدی را که تا حالا درآمده بخوانید، که جلدهای بعدی در راه‌اند: پروانه‌مان حالا حالاها قرار است بگردد و بنویسد.
این یک کتاب خاطره‌نویسیِ متعارف از مردی معمولی نیست که حالا سرِ پیری ناگهان میل به جاودانگی‌اش گُل کرده و می‌خواهد زندگی‌اش را ضبط و ثبت کند و بگوید: ما نیز روزگاری مردمی بودیم؛ این یک شاهکارِ میان‌رشته‌ای از یک داستان‌گوی مادرزاد است، یک نابغه، در آمیزه‌ای کم‌نظیر از طنز و تراژدی، درباره‌ی همه‌ی آنچه بایدِ بایدِ باید از ایران‌مان بدانیم.

خرید آنلاین

_ فروشگاه اینترنتی کتاب ۳۰بوک

درباره مجله 30بوک

مجله 30بوک
مجله‌ی 30بوک جایی برای معرفی و نقد کتاب‌ها

این نوشته را هم ببینید:

ونه‌گات: چطور یک داستان کوتاه خوب بنویسیم

برای کمک به داستان‌نویسی هیچ چیز بهتر از توصیه‌های یک داستان‌نویس حرفه‌ای و شناخته‌شده نیست. …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *