5+1 از زبان شرمن

برجام، یکی از جنجال برانگیزترین موضوعات چندسال اخیر جامعه‌ی ایران است که در تاریخ کشورمان از اهمیت و حساسیت زیادی برخوردار است. هنوز که هنوز است در کوچه و خیابان از زبان بسیاری از مردم نظرات مخالف و موافق زیادی راجع به برجام می‌شنویم. اما کمتر کسی می‌داند به راستی در پس این مذاکرات چه بوده است!
و حالا با توجه به اهمیت و ضرورت شناخت این موضوع برای مردم، محققان، اندیشمندان و نسل‌های آینده، انتشارات سروش دست به انتشار کتابی زده است که با خواندن آن می‌توانیم برجام را از زبان رئیس تیم مذاکره کنندگان آمریکا، وندی شرمن، بخوانیم و بشناسیم.

بدون هراس

وندی شرمن برای بسیاری از ایرانیان و علاقه‌مندان و اهالی حوزه‌ی سیاست نامی آشنا است. رئیس تیم مذاکره‌کنندگان آمریکا در مذاکرات هسته‌ای ۱+۵ که مذاکره با ایران و برجام را بزرگ‌ترین دستاورد زندگی حرفه‌ای خود می‌داند. او در این کتاب به شرح زندگی شخصی‌اش از دوران کودکی تا به امروز و زندگی سیاسی‌اش به عنوان یک دیپلمات می‌پردازد. وی با مرور خاطراتش از تجربیاتی می‌گوید که به او یاری رساندند تا در مقام یک دیپلمات عالی‌‌رتبه کارنامه‌ی موفقی از خود برجای بگذارد. شرمن در تمام فصول کتابش (کمتر یا بیشتر) به نحوی به موضوعات مرتبط با ایران و مذاکرات هسته‌‌ای می‌پردازد و ما با کنار هم قرار دادن همه‌ی آن‌ها می‌توانیم یک کل منسجم از این مذاکرات از دید شرمن داشته باشیم.

یکی از نکات قابل تأمل کتاب این است که در مقدمه‌ای در ابتدای کتاب، موضوع مذاکرات از ابتدا بصورت خلاصه و دقیق برای مخاطبین از سمت آقای دکتر علی باقری معاون سابق سیاست خارجی و امنیت بین الملل دبیرخانه شورای امنیت ملی و عضو ارشد تیم مذاکرات هسته‌ای، بیان شده است تا از انتشار و اشاعه یکسویه‌ی دیدگاه‌های خاص نویسنده کتاب، جلوگیری شود.
اما آنچه که بیش از هرچیز باعث جذابیت این کتاب می‌شود اطلاعات مهم و محرمانه‌ای از مذاکرات هسته‌ای است که شرمن به دلیل مسئولیتش به آن‌ها دسترسی داشته و بخشی از آن‌ها را در کتابش آورده است.
خواندن این کتاب ما را به گوشه‌‌هایی از رویدادهای پیدا و پنهان مذاکرات نزدیک‌‌تر می‌‌کند که حتما دانستنشان خالی از جذابیت نخواهد بود.

در انتها کمی راجع‌به نویسنده بدانیم:

Sherman_Wendy_PROMOPIC

وندی شرمن متولد ۱۹۴۹ در خانواده‌ای یهودی در نیویورک بزرگ شد و به عنوان یکی از یهودیان طرفدار اسرائیل شناخته می‌شود. وی همسر “بروس استوکس یکی از روزنامه نگاران برجسته و یکی از اعضای ارشد صندوق آلمانی مارشال است. شرمن در سال ۱۹۷۱ مدرک کارشناسی خود را از دانشگاه بوستون اخذ و در ۱۹۷۶ کارشناسی ارشد را از دانشگاه مریلند دریافت کرد. وی یک مقام دولتی، یک دیپلمات آمریکایی و معاون سیاسی وزارت خارجه آمریکای پیشین است. او همچنین به‌عنوان مشاور بسیاری از سیاستمداران و تجار آمریکایی فعالیت داشته است. شرمن در زمان ریاست جمهوری بیل کلینتون رئیس هیئت مذاکره‌کننده هسته‌ای با کره شمالی و در زمان باراک اوباما رئیس تیم مذاکره‌کنندگان آمریکا در برجام بوده‌است. مدتی پس از پایان مذاکرات هسته‌ای ایران، وندی شرمن اعلام کرد که در ماه اکتبر وزارت امور خارجه ایالات متحده آمریکا را ترک می‌کند، و برای تدریس راهی دانشگاه هاروارد می‌شود. سپتامبر ۲۰۱۵ کاخ سفید رسماً اعلام کرد که توماس شانون دوم اکتبر جانشین وندی شرمن در پست معاون سیاسی وزارت خارجه خواهد شد.

فروشگاه اینترنتی ۳۰بوک

یک نظر

ارسال پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نمیشود