در لغت نامه‌ی دهخدا جلوی واژه‌ی افسانه می‌خوانیم: قصه و حکایت بی اصل و دروغی که برای قصدی اخلاقی یا تنها برای سرگرم کردن ساخته‌اند.

افسانه‌ها جذاب و فریبنده‌اند و ما را به حیرت وا می‌دارند اما آیا باید باورشان کنیم؟

بی‌بی‌سی به عنوان بزرگترین بنگاه پخش عمومی در جهان نزدیک به یک قرن است که فعالیت می‌کند. این بنگاه علاوه بر این که به عنوان یک رسانه‌ی حرفه‌ای و تأثیرگذار هم در داخل بریتانیا و هم در سطح بین‌المللی شناخته می‌شود، در عین حال یکی از پیچیده‌ترین و مرموزترین نهادهای سیاسی – فرهنگی نظام سلطنتی بریتانیا به شمار می‌رود.

کتاب افسانهء بی‌بی‌سی نوشته‌ی دکتر تام میلز، پژوهشگر انگلیسی و استاد دانشگاه استون (بیرمنگام) با مرور برخی از اسناد و مدارک محرمانه‌ای که به تازگی از بایگانی خارج شده‌اند، تلاش کرده تا فارغ از افسانه‌های فراوانی که درباره‌ی بی‌بی‌سی، نوشته‌اند و گفته‌اند و خوانده‌ایم و شنیده‌ایم، تصویری روشن از بنگاه بی‌بی‌سی و اتفاقات خوب و بد پشت پرده‌ی آن ارائه کند.

 

نویسنده مقدمه خود را با این جمله آغاز می‌کند که:

بی‌بی‌سی یکی از مهم‌ترین موسسات سیاسی و فرهنگی بریتانیا و یکی از بانفوذترین و مورد اطمینان ترین سازمان‌های رسانه ای جهان است.

و بی‌درنگ آمار و ارقامی را ارائه می‌کند تا دلیل این اهمیت را توضیح دهد و وقتی از جامعه گسترده مخاطبان این رسانه سخن گفت، ناگاه سوالی را مطرح می کند که شاید مهم‌ترین دلیل نگارش این اثر است: آیا کار ما در اعتماد به بی‌بی‌سی صحیح است؟ آیا بی‌بی‌سی روایت بی‌طرفانه‌ای از آنچه در جهان می‌گذرد، ارائه می‌کند یا اینکه در خدمت منافع و برنامه‌های سیاسی خاصی است؟

نویسنده در شش فصل این کتاب با عناوین زیر سایه قدرت، بی‌بی‌سی و سازمان‌های امنیتی یک رابطه رضایتبخش، جنگ و صلح، سیاست، قدرت و جانبداری سیاسی، بنای بروکراسی نئولیبرال، بنگاه عمومی پخش و قدرت بخش خصوصی و یک بخش نتیجه‌گیری با عنوان دموکراسی و آینده پخش اخبار، ضمن بررسی تاریخچه و نحوه تاسیس بنگاه سخن‌پراکنی بریتانیا (بی‌بی‌سی) در اوایل قرن بیستم، به ارتباطات پیچیده درون و برون سازمانی این بنگاه از جمله روابط ویژه آن با نهاد سلطنت، دولت و سازمان های اطلاعاتی و امنیتی پرداخته است.

BBC

در بخشی از یادداشت مترجم اثر که سال‌ها تجربه فعالیت رسانه‌ای را در کارنامه خود دارد، آمده است:

 

بنگاه بی‌بی‌سی بر اساس منشور سلطنتی تاسیس شده و برای اینکه به اصطلاح یک سازمان مستقل و غیردولتی محسوب شود، در تشکیلات اداری بریتانیا به عنوان یک سازمان «خدمات عمومی» شناخته می‌شود. از ابتدای تاسیس بی‌بی‌سی، همواره گروهی از نخبگان سیاسی و اقتصادی صاحب نفوذ و سیاستمداران وفادار از احزاب اصلی به عنوان شورای حکام، هیات امنا، هیات مدیره (در دوره‌های مختلف این اسامی فرق کرده است) با پیشنهاد دولت و حزب حاکم و با فرامین سلطنتی برای دوره‌های مشخص منصوب شده اند تا ضمن معرفی و انتصاب مدیرکل، راهبردها و سیاست‌های کلان این بنگاه، از جمله نحوه  هزینه کرد منابع را تعیین کنند. این ویژگی ساختاری، کاملاً نشان می‌دهد که بنیان‌های این بنگاه در کجا نهاده شده و استقلال و بی‌طرفی آن تا چه حد می‌تواند واقعی باشد.

 

در نگارش این یادداشت از مطلب خبرگزاری ایرنا بهره گرفته‌ایم.

 

فروشگاه اینترنتی ۳۰بوک

ارسال پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نمیشود