با مجموعه مطالعات اجرای نشر بیدگل که آشنا هستید؟
مجموعه‌ای از کتاب‌هایی در زمینه اجرا و مهارت‌های عملی تئاتر در موضوعات مختلف که نه تنها برای اهالی تئاتر و سینما بلکه برای خیلی‌هایمان مفید است. اما کاملا خوراک تئاتری‌ها و سینمایی‌هاست!

چندی پیش سومین عنوان از این مجموعه را به شما معرفی کردیم.

چگونه باید نمایشنامه خواند؟ (معرفی کتاب شیوه فنی نمایشنامه‌خوانی)

امروز اما قصد داریم به بهانه انتشار چهارمین عنوان این مجموعه، هر چهار عنوان آن را به اختصار برایتان معرفی کنیم.

ابتدا از چهارمین و تازه نشرترین عنوان این مجموعه شروع می‌کنیم :

سه کاربرد چاقو

دیوید ممت نمایشنامه‌نویس، فیلم‌نامه‌نویس و کارگردان آمریکایی و یکی از پرکارترین نویسندگان معاصر است که احتمالا خیلی‌هایمان می‌شناسیمش. تا به حال اکثر کتاب‌هایی که از او در ایران منتشر شده است معمولا نمایشنامه بوده‌اند. اما سه کاربرد چاقو با همه آن‌ها فرق دارد.

این کتاب به نوعی مانیفست هنری ممت و رساله‌ای درباره‌ چیستی هنر و چرایی و چگونگی نوشتن است. اما نه با ادبیاتی دشوار و رسمی! بلکه با لحنی صریح و آمیخته به طنز، حکایات، نقل قول‌ها و مثل‌های متعدد. ممت در این کتاب به زوایای پنهان و آشکار شخصیت ما و دنیایی که در آن زندگی می‌کنیم می‌پردازد و دست روی مسائلی می‌گذارد که همه ما خواه یا ناخواه با آن‌ها درگیر هستیم. پس اگر دغدغه نوشتن دارید از این کتاب غافل نشوید!

عنوان سوم
شیوه فنی نمایشنامه خوانی

شیوه فنی نمایشنامه خوانی راهنمایی‌ست برای نمایشنامه‌خوانان. فرقی ندارد حرفه‌ای یا مبتدی. این کتاب برای هرکسی که قصد مطالعه نمایشنامه دارد راهنمای خوبی‌ست. این کتاب کم حجم اما کامل به شما آموزش می‌دهد چگونه ساختار یک نمایش را گام به گام از نوشته تا اجرا، به دور از لغزش‌های ناشی از بی‌دانشی و ناآگاهی طی کنید و در نهایت قبل از هرچیزی مفهوم متن را درک کنید و از کشف لایه لایه‌های متن لذت ببرید. این کتاب خلاقیت شما را بسط و گسترش می‌دهد و دیدتان را بازتر می‌کند.

NAMAYESH-NAME-KHANI

عنوان دوم
۱۳۰ نکته در باب کارگردانی

این کتاب حاصل تجربیات ارزشمند فرانک هاوزر و راسل رایش در طول سال‌ها فعالیت در عرصۀ کارگردانی تئاتر است. آن‌ها در این اثر از نخستین مواجهه با متن و درک آن تا توضیح نقش کارگردان و قوانین تمرین و نحوه برخورد با بازیگرها و حتی چگونه خنداندن مخاطب و میزانسن و عناصر به صحنه درآوردن و… همه و همه را به شکلی مختصر و مفید برای مخاطب توضیح می‌دهد. پس چه از اهالی تئاتر باشید چه  تماشاگر و علاقه‌مند به آشنایی با پروسه خلق یک نمایش، این کتاب برای شما گزینه‌خوبی‌ست.

130-NOKTE-DAR-BABE-KARGARDANI

عنوان اول
بازی _ بازیگری

لوک دیکسون پژوهش‌گر و متخصص در زمینه‌ی تئاتر فیزیکی، محصول سی سال تلاش و کار با هنرمندان تئاتر کشورهای مختلف و نتیجه مشاهداتش را در این کتاب در قالب کارگاه‌هایی ملموس و عینی مرتبط با تنفس، گرم کردن، بیان، داستان‌گویی، آناتومی و… آورده است تا راهنمایی باشد برای کارگردان‌ها، بازیگرها، اساتید تئاتر و علاقه‌مندان تئاتر و بازیگری. او در این کتاب با تقسیم‌بندی چهارگانه‌ای از بدن به صدا و از احساس به فکر، همه‌ی عواملی که برای آموزش دیدن و تربیت یک بازیگر لازم است را شرح می‌دهد.

BAZI-VA-BAZIGARI

 

فروشگاه اینترنتی کتاب ۳۰بوک

ارسال پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نمیشود