جوآن رولینگ، خالق مجموعه رمان‌های هری پاتر در ابتدای حرفه‌ی ادبی‌اش مجبور شد از نام مستعار استفاده کند.

وقتی اولین کتاب هری پاتر منتشر میشد، ناشرش بر این عقیده بود که یک کتاب جادوگری با اسم نویسنده‌ی زن فروش نخواهد رفت و روی قفسه‌ها باقی خواهد ماند. به همین دلیل از رولینگ خواست تا به سبک خواهران برونته هویت خود را به نوعی مخفی کند و نام خود را به شکل حروف اختصاری معرفی نماید. رولینگ حرف «کی» را از ابتدای نام مادربزرگش کاتلین الهام گرفت و بدین ترتیب نویسنده‌ی خوبی با نام جی.کی. رولینگ به دنیای ادبیات معرفی شد. ابتکار رولینگ کارساز بود و بیشتر نامه‌هایی که از طرف خوانندگان برایش ارسال میشد با عنوان “آقای عزیز” شروع میشد.

او پس از هری پاتر بار دیگر به سراغ استفاده از نام مستعار رفت و در سال ۲۰۱۳ رمان آوای فاخته را با نام مستعار «رابرت گالبریت» به چاپ رساند. این کتاب اولین جلد از مجموعه داستان‌های جنایی کورمون استرایک بود که با رمان‌های کرم ابریشم (۲۰۱۴)، ردپای شیطان (۲۰۱۵) و سفید کشنده (۲۰۱۸) دنبال شد. به گفته‌ی رولینگ، حداقل سه رمان دیگر از این مجموعه در راه است.

مدتی پس از انتشار آوای فاخته، هویت اصلی نویسنده فاش شد و فروش کتاب را به طرز چشمگیری افزایش داد و آن را در صدر جدول پرفروش‌ترین کتاب‌های ادبیات داستانی انگلیس نشاند.

 

 

موضوع این رمان درباره‌ی کورمورن استرایک، کهنه‌سرباز زخم‌خورده در جنگ افغانستان است که اینک به عنوان کارآگاه خصوصی درگیر یک پرونده‌ی خودکشی است.

رولینگ درباره‌ی دلیل استفاده از نام مستعار گفته است:

بعد از هری پاتر دوست داشتم مانند یک زن معمولی زندگی کنم ولی نمی‌خواستم نویسندگی را کنار بگذارم. دوست داشتم مدتی به دور از هیاهو زندگی کنم. دلیل دیگر آن بود که می‌خواستم خودم را ثابت کنم. نمی‌خواستم نام من خوانندگان را به سمت این کتاب بکشاند. نمی‌دانم چطور همه فهمیدند که من نویسنده‌ی این کتاب هستم. دوست داشتم این راز را برای مدت بیشتری حفظ می‌کردم. رابرت گالبریت بودن برایم حسی از آزادی و آرامش را به همراه داشت. نوشتن به دور از شلوغی و اضطرابِ برآوردن انتظارات دیگران حس فوق‌العاده‌ای داشت.

استیفن کینگ، نویسنده‌ی آمریکایی داستان‌های ترسناک، یکی از افرادی است که تمایل رولینگ به استفاده از نام مستعار را درک می‌کند:

جو حق دارد. نوشتن در سکوت و گمنامی واقعا لذت بخش است. اما حالا که می‌دانم چه کسی این کتاب را نوشته، نمی‌توانم برای خواندنش صبر کنم.

 

الناز آذری

فروشگاه اینترنتی ۳۰بوک

ارسال پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نمیشود