حتی خود کتابخوانان حرفه‌ای هم چندان با رغبت تاریخ نمی‌خوانند. کتاب‌های تاریخ بنا به اقتضای روش و رویکردشان لحنی غیرصمیمی و جدی دارند. به خیلی از نکات به زعم خودشان جزئی و حاشیه‌ای نمی‌پردازند. در حالی که همین نکات برای من و شما جالب و جذاب هستند.

 

با این مقدمات، باید بگوییم این کتاب شهر فرنگ اروپا بسیار جالب و خواندنی است. نه‌تنها شما را به تاریخ خواندن، آن هم تاریخ قرنی عجیب و نزدیک به ما، تشویق می‌کند بلکه اطلاعاتی بسیار خواندنی و بکر به شما عرضه می‌کند که همه‌ی آن‌ها را در یک کتاب یا حتی فیلم مستند نخواهید یافت.
به طول ردیف کردن اجساد کشته‌شدگان و این که چند کیلومتر طول کشته‌شده‌ها است، وقتی سربازی می‌فهمد از بقایای اجساد سوخته‌ی قوم معشوقه‌ی او صابون درست کردند و یحتمل به تن خودش هم خورده است، راهکارهای اغفال مردم توسط رسانه‌ها و یا فراز و فرود سیگار و تدخین در قرن و …

انتخاب این کتاب برای ترجمه بسیار ستودنی است، بسیار روان و شیرین فارسی شده است، بسیار مناسب و زیبا چاپ شده و صد البته با قیمتی خوب. الکی نیست که فقط بعد از چند ماه بعد از چاپ نخست رنگ تجدید چاپ را به خود دید. معروفیت نویسنده‌ی این کتاب به تاریخ و مورخ بودن نبوده و این تنها کتاب تاریخی در میان آثار اوست. اصولا این نویسنده رمان و داستان کوتاه می نویسد. همین امر باعث شده است که متن این کتاب خشک و جدی نباشد و خواندن‌اش چه بسا یک نفس تمام شود.

ourednik

فروشگاه اینترنتی ۳۰بوک

یک نظر

ارسال پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نمیشود