وقتی قلم به دست فاتحان باشد، بازندگان چنان حذف می‌شوند که انگار هیچوقت وجود نداشته‌اند. قلم تاریخ‌نگاری هم از اروپا دور نمی‌شود و پاسخ همه سوال‌ها به یونان و رم می‌رسد. حالا تاریخ‌نگاری غربی راهی میانه را پیدا کرده است تا دیگر «گذشته را از چشم برنده‌های تاریخ معاصر نبینیم.»

پیتر فرانکوپن بر سر راه ابریشم یا همان نقطه تلاقی شرق و غرب می‌ایستد و تاریخ را روایت می‌کند. نویسنده کتاب پژوهشگری انگلیسی است اما کتابش نقطه مقابل تاریخ‌نگاری‌های اروپا محور است. او ما را به قبل از میلاد مسیح می‌برد و یادآوری می‌کند که کشورهای ظاهراً حاشیه‌ای و بی‌اهمیت امروز زمانی در مرکز جهان بودند و پیش‌فرض‌های ذهن خوانندگان را به چالش می‌کشاند.

جاده ابریشم نماد رابطه شرق و غرب است و کتاب نیز رابطه این دو گوشه جهان را در دوره‌های مختلف نشان می‌دهد و نهایتاً با حمله آمریکا به عراق (۲۰۰۳) پایان می‌گیرد. کتاب ۲۵ فصل دارد که همه آن‌ها با «راه» شروع می‌شود. راه ابریشم اولین فصل کتاب و گشاینده راه‌های دیگر است؛ «راه دین»، «راه انقلاب»، «راه بحران» و «راه جنگ» و..

نویسنده کتاب «راه‌های ابریشم: تاریخ جهان از دیدگاهی نو» استاد تاریخ دانشگاه آکسفورد است و رویکرد علمی او از حجم منابع و عکس‌های چاپ شده بر کاغذ گلاسه نیز مشخص است. ۱۰۰ صفحه از این کتاب ۵۷۹ صفحه‌ای به پی‌نوشت‌ها و منابع اختصاص پیدا کرده و برای هر آن که مشتاق مطالعه‌ تکمیلی باشد، جذاب است.

«راه‌های ابریشم» تاریخی فشرده و خوش‌خوانی است که سال ۲۰۱۵ نوشته شده و حسن افشار آن را به فارسی برگردانده است.

برشی از کتاب

ناصر دنبال کاری را گرفته بود که مصدق آغاز کرده بود. دیپلمات‌ها و سیاست‌مداران و اطلاعاتی‌های غربی شروع به چاره‌اندیشی کردند برای یافتن راهکار یکسان قابل تعمیم به معضل همه رهبرانی که سیاست‌هایشان در برابر منافع غرب قرار می‌گرفت. طولی نکشید که انگلیسی‌ها به بررسی «راه‌های براندازی حکومت‌ها» رسیدند. دیپلمات ارشدی در لندن گفت «شاید ناچار شویم ناصر را از سر راه برداریم». نخست‌وزیر، آنتونی ایدن، تنها به براندازی ناصر هم قانع نبود؛ می‌خواست کشته شود (ص: ۳۶۸)

فهرست

مجله اینترنتی ۳۰بوک

ارسال پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نمیشود