امروزه یکی از مشکلات اصلی جامعه‌ی ما پایین بودن سرانه‌ی مطالعه‎‌ی افراد است. شاید اگر از کودکی عادت به مطالعه پیدا می‌کردیم این عادت تا بزرگسالی هم با ما می‌ماند و اوضاع فرهنگی جامعه‌ی ما بهتر بود!

خیلی از پدر مادرهای امروزی تلاش دارند فرزندانشان را از کودکی به کتاب خواندن عادت دهند اما نمی‌دانند از چه راهی! ما اینجا چند راهکار به شما پیشنهاد می‌دهیم. امیدواریم بتوانید از آن‌ها استفاده کنید.

 

 • از کودکی به آن‌ها کتاب هدیه دهید!

خوشحالی و ذوق بچه‌ها زمان هدیه گرفتن باعث می‌شود ما هم از هدیه دادن به آنها احساس خوبی داشته باشیم. چه بهتر که هدیه علاوه بر جذابیت، آموزه‌هایی هم برای بچه‌ها داشته باشد. اینکه گاهی به بچه‌ها کتاب هدیه دهیم علاوه بر اینکه بچه‌ها را با دنیای کتاب آشنا می‌کند، اثرات مفیدی هم در رشد شخصیت آن‌ها دارد و باعث افزایش خلاقیت، هوش، اعتماد به‌نفس و گسترش دایره لغاتشان می‌شود.

 

 • الگوی خوبی باشیم!

بچه‌ها از همان ابتدای کودکی به تقلید از اطرافیان نزدیک بخصوص والدینشان تمایل دارند. پس اعمال والدین تاثیر زیادی در انتخاب‌ها و رفتارهای بچه‌ها دارد. اگر کودک پدر و مادرش را در حال انجام فعالیتی ببیند، نه تنها فکر می‌کند آن کار درست‌ترین کار است بلکه تلاشش را برای تکرار آن انجام می‌دهد.

پس اگر می‌خواهید کودکتان کتاب‌خوان باشد، قبل از هرکاری خودتان کتاب بخوانید!

این کار علاوه بر یک آموزش درست، سطح سواد و معلومات خودتان را نیز بالا می‌برد.

 

 • هرکاری به اندازه‌اش خوبه!

استفاده‌ی بیش از حد بچه‌ها از سرگرمی‌هایی نظیر بازی‌های رایانه‌ای، تبلت، اینترنت و… علاوه‌بر آسیب‌های جسمی، گاهی ممکن است آسیب‌های روانی در پی داشته باشد. همچنین باعث آسیب به روند رشد هوش، خلاقیت، مهارت‌های ارتباطی و… در بچه‌ها می‌شود.

باید از همان کودکی به فرزندانمان بیاموزیم که در هیچ کاری افراط و تفریط نکنند. پس برای آن‌ها برنامه‌ای در نظر بگیریم که در آن، هم زمانی را به بازی‌های رایانه‌ای اختصاص دهند و هم زمانی را به مطالعه و انجام امور درسیشان. البته یادمان نرود در کنار همه‌ی این‌ها بدن بچه‌ها به تحرک هم نیاز دارد!

 

 

 • به آنها کارت عضویت کتابخانه هدیه بدهید.

تجربه‌ی دیدن و بودن در مکان‎های پر از کتاب برای هرکسی بخصوص بچه‌ها می‌تواند جذاب و هیجان انگیز باشد. بردن بچه ها به مکان‌هایی نظیر کتابخانه‌ها و فروشگاه‌های کتاب آن‌ها را نسبت به خواندن کتاب ترغیب می‌کند. پس شاید بد نباشد به عضویت بچه‌ها در کتابخانه‌ها هم فکر کنیم!

این کار علاوه بر صرفه‌جویی در هزینه و قرار دادن کتاب‌های متنوع در اختیار بچه‌ها‌، امانت‌داری و مسؤولیت‌پذیری را نیز به بچه‌ها آموزش می‌‎دهد. اما یک مشکل هم دارد! اینکه ما دوست داریم خیلی از کتاب‌ها را برای خودمان داشته باشیم و هر زمان دلمان خواست بارها و بارها بخوانیمشان. قطعا لذت خرید کتاب و داشتن یک کتابخانه‌ی شخصی با هیچ چیز دیگری برابری نمی‌کند.

پس ما یک راهکار برای شما داریم:
«خرید کتاب با تخفیف‌های ناب» که برای این مورد کجا بهتر از ۳۰بوک!

 

ریز نکته‌ها!

 • اینکه یک زمان مشترک را بین خودتان و فرزندتان انتخاب کنید و با هم به مطالعه بپردازید، ذوق و انگیزه را هم در بچه‌ها هم در خودتان بالاتر می‌برد.
 • بعد از اینکه خواندن کتابش را تمام کرد از او بخواهید با شما راجع به کتابی که خوانده صحبت کند و نظرش را جویا شوید.
 • او را ترغیب کنید در تعطیلات تابستان به خواندن کتاب‌های غیردرسی بپردازد و حتی می‌توانید جایزه‌ای هم بعنوان تشویق برای او در نظر بگیرید.
 • همچنین می‌توانید او را به دادن کتاب به دوستانش به‌عنوان هدیه‎ی تولد تشویق کنید.

 

شما چه راهکارهای دیگری برای تشویق کودکان به کتابخوانی می‌شناسید؟

 

فروشگاه اینترنتی ۳۰بوک

نظر

 1. نسرین میرحاج

  لطفا کد تخفیف برای مهر اعلام کنید این کد تخفیف ها مشوق های خوبی برای خرید و صد البته کتابخوانی است ممنون از حسن نظر شما

  پاسخ

ارسال پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نمیشود