ماریلا یک کارآگاه کوچک زبر و زرنگ است. کارآگاهی حرفه‌ای و کاربلد که هیچ معمایی برایش لاینحل نیست. پرونده‌ای که در حال حاضر کارآگاه ماریلا باید رویش کار کند، یک پروندۀ حساس و پیچیده است و علاوه بر آن برای ماریلا کوچولو از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است؛ چراکه سرآشپز مورد علاقۀ او _دیانا_موضوع اصلی آن است. دیانا ستارۀ آشپرخانۀ مدرسه است که ماریلا و دوستانش محال است بتوانند در مقابل دسرهای شکلاتی‌اش مقاوت کنند.

حالا بگویید اگر شما جای کارآگاه ماریلا بودید و سرآشپز محبوبتان ناگهان غیبش می‌زد، نگران خودش می‌شدید یا دسر شکلاتی؟

سرآشپز دیانا برای ماریلا با دیگر سرآشپزها و حتی دیگر بزرگ‌ترها فرق می‌کرد. نه فقط به‌خاطر دسرهای شکلاتی. او کاملاً برایش قابل اعتماد و قابل قبول است. بنابراین وقتی حدسیات اولیه را بررسی کرد و متوجه شد احتمالاً اخراج شده، برایش قابل باور نبود که از دیانا خطایی سر زده باشد.

این پرونده پر از ماجرا و هیجان است. پیشنهاد می‌کنیم با ماریلا همراه شوید تا شما نیز دلیل غیب شدن ستارۀ آشپزخانه را بفهمید.

در متن کتاب، حدسیات و احتمالاتی که ماریلا برای حل معما داده است و تصورات و جزئیاتِ داخل متن، همگی با تصویر به نمایش گذاشته شده است. طوری که انگار داخل مغز ماریلا نشسته‌اید و تصورات او را می‌بینید. همچنین در طول کتاب به عکس‌های کاراگاهی ماریلا که چسبانده هم برمی‌خورید که می‌تواند شما را هم وادار کند حدسیاتی بزنید و در حل مسئله به ماریلا کمک کنید.

خصوصیت جالب دیگر این کتاب این است که متنْ یکنواخت و خسته‌کننده نیست؛ و ترجمۀ فوق‌العاده روان و گیرای ریحانه جعفری نیز جذابیت آن را دوچندان کرده است.

این کتاب به گونه‌ای نوشته شده است که در عین لذت‌بخش‌ و سرگرم‌کننده بودن، مهارت حل مسئله، مهارت مشاهده و روحیۀ پرسشگری را در کودکان و نوجوانان تقویت کند و همچنین با تصویرسازی ذهنی باعث می‌شود در همین سنین یاد بگیرند که راجع به مسائلی که ممکن است دلیلشان مشخص نباشد، فکر کنند و مسائل را در ذهن خود تجزیه و تحلیل کنند. بنابراین ذهنشان آمادگی حل و فصل مسائل و مشکلات را پیدا می‌کند و می‌توانند در آینده زندگی موفق‌تری داشته باشند.

 

با هم چند تصویر جالب از داخل کتاب را ببینیم:

قابل ذکر است کارآگاه ماریلا، ماجراهای مختلفی دارد که در ۶ جلد توسط انتشارات افق منتشر شده است؛ و کتابی که در اینجا معرفی کردیم جلد ششم از این مجموعه است.

نویسندۀ توانای این مجموعه را بیشتر بشناسیم:

این کتاب‌ها را که ورق بزنید اولین چیز چشمگیری که توجهتان را جلب می‌کند، تصاویر بسیار و جذاب داخل کتاب است. و شاید مشخصۀ اصلی این مجموعه هم همین باشد. و این اتفاق وقتی می‌افتد که پدیدآورندۀ کتاب هم نویسنده و هم تصویرگر قهاری باشد.

در واقع کیت پنکهرست با کتاب‌های تصویری کودکان شناخته می‌شود.

این نویسندۀ بریتانیایی در سال ۲۰۰۲ مقام دوم تصویگری را در جایزۀ Macmillan به دست آورد.

Kate-Pankhurst

مجلهٔ اینترنتی ۳۰بوک

ارسال پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نمیشود