تاریخِ ادبیات و سینما کارآگاهان محبوب کم نداشته است. شرلوک هولمز و هرکول پوآرو و خانم مارپل هر کدام از دل چندین جلد کتاب درآمدند و به تلویزیون و سینما رسیدند. سال‌ها از تولد کارآگاهان محبوب گذشته است اما آن‌ها هنوز خوانندهٔ مشتاق دارند و بینندهٔ پیگیر. خیلی از جنایی‌خوان‌ها منتظر ظهور کارآگاه هم‌عصر خودشان بودند تا این‌که بالاخره سر و کلهٔ آقای مانک پیدا شد.

آقای مانک کیست؟

آقای مانک متخصص حل پیچیده‌ترین پرونده‌های قتل است. آن جایی که تیم‌های تخصصی پلیس کاری از پیش نمی‌برند، او یک تنه همه چیز را حل می‌کند. با این حال، او کارآگاهی امروزی است و همان‌قدر که نقطهٔ قوتش خیره‌کننده و جذاب است، ضعف‌ها و مشکلات شخصی هم دارد.

او یکی از آن آدم‌هایی است که وسواس‌های عجیب و غریب دارند و از وقتی همسرش به قتل رسید، اوضاع و احوالش وخیم‌تر هم شده است. او راز پیچیده‌ترین قتل‌ها را پیدا می‌کند اما در انجام ساده‌ترین کارهایی که هر بچه‌ای هم از عهده‌اش برمی‌آید، می‌ماند. او با ترس‌هایی دست به گریبان است که شرح و توصیفش خوانندهٔ داستان معمایی را به خنده‌ می‌اندازد. مثلاً او می‌ترسد وارد باجه تلفن بشود یا جایی قرار بگیرد که بی‌نظم باشد:

رشته‌های ماکارونی را جوشاند، آن‌ها را در آبکش ریخت، و رشته‌ها را یکی‌یکی از توی آبکش درآورد و صاف توی بشقاب‌ها گذاشت تا مطمئن شود که اولاً هم‌اندازه‌اند و ثانیاً تعداد رشته‌های ماکارونی در هر کدام از بشقاب‌ها چهل‌و‌شش عدد است.

 

فضای داستان در سان‌فرانسیسکو می‌گذرد و راوی داستان دستیار آقای مانک است. وسواس‌ها و گرفتاری‌های ذهنی آقای مانک تا حدودی یادآور کارآگاه محبوب دیگری یعنی شرلوک هولمز است.

«آقای مانک» از قلم لی گلدبرگ بیرون آمد و مثل اغلب داستان‌های جنایی به صورت مجموعه‌ای منتشر شد. براساس ۱۹ جلد این مجموعهٔ معمایی، سریالی ۸ فصلی ساخته شد که آخرین فصل آن سال ۲۰۰۹ پخش شد و نامزد دریافت جوایز زیادی هم شده است. از بین این جوایز یک گلدن گلوب و ۸ جایزه امی را به نام خود زده است و رتبه‌اش در سایت آی.ام.دی.بی هم نشان می‌دهد که مورد پسند مخاطبان بوده است و از ۱۰ نمرهٔ ۸ را گرفته است.

دو جلد اول این مجموعهٔ معمایی با ترجمهٔ مرجان توکلی و از سوی نشر پریان به بازار کتاب ایران آمده است.

جلد اول آن با نام «آقای مانک به آتش‌نشانی می‌رود» و جلد دوم با عنوان «آقای مانک به هاوایی می‌رود» منتشر شده است.

 

مجلهٔ اینترنتی ۳۰بوک

ارسال پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نمیشود