کتابخانه سیار (Mobile Library) به کتابخانه‌‌هایی ‌می‌گویند که درون یک وسیله‌ی نقلیه جاسازی شده‌اند و بین مکان‌‌های مختلف شهری و روستایی حرکت می‌کنند و خدمات ارائه می‌دهند.

پس از کافه‌ها یا رستوران‌های سیار حالا چند وقت است سر و کله‌ی کتابفروشی‌ها یا کتابخانه‌های سیار نیز در چند شهر ایران پیدا شده‌ است.

  • در جهان قدمت کتابفروشی‌های سیار تقریبا به همان دوران تکامل اختراع اتومبیل می‌رسد.
  • یکی از اهداف مهم این کتابفروشی‌ها یا کتابخانه‌های سیار رساندن کتاب به مناطق محروم و صعب‌العبور بود. در ایران نیز شاهد گسیل ماشین‌های کانون پرورش فکری به روستاها بوده‌ایم.
  • شاید اتوبوس سریال کتابفروشی هُدهُد یادتان باشد.
  • اخیرا هم دو اتوبوس برای کانون پرورش فکری کودکان تجهیز شده‌اند.
  • در جهان نشر نیز از این ماشین‌ها برای فروش بهتر بهره برده شده‌ است. اکنون در کشورمان شاهد تلاش چند ناشر کودکان و نوجوانان نیز برای روانه‌کردن این واحدهای سیار کتاب هستیم.

 

تاریخچه

گفته می‌شود که اولین بار در قرن نوزدهم یک بازرگان انسان‌دوست به نام جورج مور با هدف ترویج کتاب بین روستاییان، کتابهایش را درون یک گاری در روستاهای انگلستان به گردش انداخت. آنسوتر در آمریکا نیز همین رویه توسط سایرین تکرار شد. دردهه ۱۹۲۰ میلادی یک کتابدار آمریکایی به نام سارا اسکیو از خودروی شخصی‌اش برای همین منظور استفاده می‌کرد. کتابخانه‌های سیار طی جنگ‌های جهانی نیز برای رساندن کتاب به سربازان کاربرد داشت. این کتابخانه‌ها رفته رفته به هند، آفریقای جنوبی و استرالیا نیز راه یافتند.


کتابخانه سیار در ایران، ۱۳۴۹

در ایران اولین کتابخانه سیار در سال ۱۳۲۵ با همکاری سازمان بین‌المللی خاور نزدیک به گردش درآمد و بعد سازمان‌های دولتی برای سوادآموزی و ترویج کتابخوانی، کتابخانه‌های سیاری را تجهیز کردند. البته در ایران نام کتابخانه‌ی سیار با نام کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان پیوند خورده است.

و حالا نگاهی بیاندازیم به تصاویر برخی از قدیمی‌ترین کتابخانه‌های سیار جهان

یکی از قدیمی‌ترین کتابخانه‌های سیار، آمریکا

سربازان در تگزاس،۱۹۱۷

 

آمریکا، ۱۹۲۷

دهه ۱۹۵۰، غنا

نمای داخلی یک کتابخانه‌ی سیار، ۱۹۶۷

 

و هلندی‌های همیشه کتابخوان

 

الناز آذری ، هومن حمدان

_فروشگاه اینترنتی کتاب ۳۰بوک

ارسال پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نمیشود