چینش کتابها درون کتابخانه‌ را بر چه اساسی انجام دهیم؟ (موضوع، نام، رنگ، قطر، ارتفاع … )
چینش کتاب‌ها درون کتابخانه، دغدغه‌ی فکری بسیاری از افراد کتابخوانی‌ست که اهمیت بسیاری برای نظم و ترتیب کتاب‌هایشان قائلند. به همین دلیل برآن شدیم تا با چند پیشنهاد کار را برای شما ساده‌تر کنیم.

اول اینکه کتابها را به شکلی در کتابخانه بچینید که عطف آن نمایان باشد، نه مثل شکل زیر. مگر اینکه نخواهید سایرین بدانند که چه کتابهایی در کتابخانه‌تان دارید.

 

 

اگر کتابخانه در اتاق نشیمن قرار دارد، چینش غیر متقارن کتاب‌ها می‌تواند فضای نشیمن را دلنشین‌تر کند. در این شیوه رنگهایی که همخوانی دارند را در کنار هم قرار بدهید. همچنین کتابهایی را در قفسه‌ها قرار بدهید که با رنگ محیط همخوانی دارند.

 

 

برای زیبا تر شدن فضای کتابخانه می‌توانید از گلدان‌های کوچک یا تزیینات دیگر استفاده کنید.

 

 

کتابهای قطور را در کنار کتابهای کم قطر یا جیبی قرار ندهید. کتاب‌های قطور را در کنارهم بچینید و کتابهای نازک و کوچک هم می‌توانند قفسه‌ یا محل خاص خودشان را داشته باشند.

 

 

کتابهای کهنه، درسی، دانشگاهی و کتابهای کودک را در کتابخانه‌ی نشیمن قرار ندهید و به آنها جایی در اتاق خواب یا اتاق کار خود اختصاص بدهید.

 

چینش عمودی

مرتب کردن کتابها به شکل عمودی، برای اتاق کار، کتابخانه‌های عمومی، موسسات و بطور کلی محیطهای رسمی، کاربرد بیشتری دارد.

 

چینش افقی

ایرادی ندارد اگر از روش‌های سنتی فاصله بگیرید. چینش کتابها بصورت افقی می‌تواند جلوه‌ی خاصی به کتابخانه‌ی شما ببخشد مضاف بر اینکه فضای بیشتری در اختیار شما قرار می‌دهد. می‌توانید بخشی از کتابها را به صورت عمودی و تعدادی را به صورت افقی قرار دهید. جرات و خلاقیت به خرج دهید و نتیجه‌ی کار را ببینید.

از چینش افقی کتابها می‌توانید برای محیطهای غیر رسمی استفاده کنید. کتابهای بزرگتر را در زیر و کوچکتر‌ها را در بالای آنها قرار دهید. در این نوع چینش، همخوانی رنگ حائز اهمیت است.

 

 

 

کتابها را بر چه اساسی در کتابخانه بچینیم؟

 

چینش موضوعی

کتاب‌هایتان را بر اساس موضوع یا گونه از جمله معمایی، رمان‌های عاشقانه، سفرنامه‌ها و خاطرات، کتاب‌های آشپزی، شعر و …. دسته بندی کنید. در این روش پیدا کردن کتابها برایتان ساده‌تر خواهد بود. چینش موضوعی همچنین در کتابخانه‌های عمومی و محیطهای اداری کاربرد دارد.

 

چینش الفبایی

اگر عنوان کتابها بهتر از موضوع و گونه‌ی کتاب به خاطرتان می‌ماند، چینش الفبایی را انتخاب کنید. به ویژه اگر کتابخانه‌ی پر و پیمانی دارید، این شیوه به کارتان می‌آید.

اگر هم نام نویسنده‌ها و آثارشان را خوب به خاطر می‌سپارید و هم به خواندن مجموعه آثار نویسندگان علاقمند هستید و دوست دارید تا کتابهای مختلف یک نویسنده را در کتابخانه‌تان داشته باشید، شاید بخواهید تا کتابهایتان را بر اساس نام نویسنده‌شان مرتب کنید.

 

بر اساس رنگ

چینش کتابها بر اساس رنگ نیز می‌تواند در نوع خود جالب توجه باشد. در این شیوه می‌توانید از خلاقیتتان استفاده کنید، برای مثال از مدل رنگین کمانی استفاده نمایید.

بر اساس علاقه

کتاب‌های محبوب و مورد علاقه‌تان را در وسط و مرکز توجه قرار بدهید. می‌توانید آنها را به روش خاصی متمایز کنید مثلا به شکل افقی قرارشان بدهید. این روش شاید کتابخانه‌تان را به ظاهر بی‌نظم کند، اما همین بی‌نظمی، در دل خودش نظم خاصی برای شما دارد و حسنش اینست که با یک نگاه می‌توانید کتاب مورد علاقه‌تان را پیدا کنید و دوباره بخوانید یا آن را به دوستی پیشنهاد یا امانت بدهید.

 

 

بر اساس حس

اگر از آن دست افرادی هستید که رابطه‌ی احساسی عمیقی با کتاب‌ها برقرار می‌کنید و در دنیایشان غرق می‌شوید، بد نیست که چینش کتابها بر اساس احساسی که به شما داده‌اند را در نظر داشته باشید.

 

 

کتابهای خوانده نشده

کتاب‌هایی که هنوز نخوانده‌اید را در یک گروه جدا قرار بدهید تا در میان باقی کتاب‌ها گم نشوند. دیگر خوبی این کار اینست که وقتی نیاز فوری به سرگرم کردن خودتان با کتاب دارید، همیشه یکی دم دستتان است.

 

 

چینش بر اساس قد

چینش کتابها بر اساس قد نیز شیوه‌ی متداولی است و نظم خاصی به کتابخانه‌ی شما می‌بخشد، اما در این روش ممکن است پیدا کردن کتاب مورد نظرتان برایتان کمی دشوار شود.

خوبی این روش آنست که می‌توانید خلاقیتتان را به کار بیاندازید و شکل‌های خاصی را در کتابخانه‌تان ایجاد کنید، مانند شکل زیر.

شما از چه شیوه‌ای برای چیدن کتابها در کتابخانه استفاده می‌کنید؟

الناز آذری

_ فروشگاه اینترنتی کتاب ۳۰بوک

نظر

 1. نیما حیدریه

  عالی بود. واقعا مطلب بجا و بسیار پرکاربردی بود. حداقل برای من
  از این دست مطالب بیشتر بنویسید.

  پاسخ
 2. بهمن

  جالب بود. من خودم ترجیح می‌دم بر اساس کشور بچینم. از امریکا شروع کردم تا آسیا و ایران

  پاسخ
 3. فاطمه

  جالب بود ، مخصوصا برای کسایی مثل من با کتابخونه شخصی که میخوان هر چند وقت یبار بهش استایلای متفاوت و خوشگل بدن ??

  پاسخ
 4. سیاوش

  اگه میخواید کتابها رو بخونید، منطقی تر اینه که بر اساس موضوع بندی و تفکیک خوانده شده ها و نخوانده شده کتابها رو بچینید و در زیر مجموعه این چینش سایز و قطر رو هم لحاظ کنید.میتونید خریدهای جدیدتر رو هم یه سمت بذارید. کارایی که خودم هم انجام میدم. ولی اگه برای دکور و زیبایی و این چیزها میخواید بچینید تو این مقاله ایده های زیادی گفته شده.

  پاسخ
 5. امیر

  سلام. من کتابخونه ام فقط رمان داره. رمان ها رو به ده دسته اصلی براساس ادبیات شاخص تقسیم کردم که اساسا بر زبان تاکید داره. اینطور حتی کتاب می خرم و کتاب می خونم. شامل : آمریکایی – بریتانیایی (انگلیسی غیر آمریکا) – آلمانی – فرانسوی – ایتالیایی – اسپانیایی پرتغالی – روسی – سایر زبان های اروپایی – سایر کشورهای آسیایی و آفریقایی – ایرانی. هر بار یک کتاب از یکی از ادبیات می خونم و میرم سراغ بعدی. برای خریدن کتاب هم همه رو مد نظر قرار میدم.

  پاسخ
 6. طاها

  من بر اساس موضوع و بعد بر اساس قد و بعد بر اساس قد و تعداد صفحات چیدم
  البته الان یه ذره ترتیبشون بهم خورده

  پاسخ

ارسال پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نمیشود