آیا شنیده‌اید که می‌گویند سقوط رژیم پهلوی محصول توطئه یـا تلاش نیروهای داخلی یا خارجی بوده اسـت؟

 

چرا انقـلاب کردید؟

این سوالی است که جوانان از افراد مسن می‌پرسند. در متن این سئوال این پیشفرض وجود دارد که گروهی از مردم بدون وجود کمترین ایراد یا اشکال اساسی در رژیم شاه و حتی در حالی‌که آن رژیم در اوج تمدن و اقتدار بود تصمیم گرفتند آن را ساقط کنند و به این ترتیب انقـلاب را آغاز و به انجام رسـاندند.

کتاب فروپاشی تلاش هدی صابر است برای نشان دادن نتیجه و تحلیل دیگر.

 

در کتاب فروپاشی زنده‌یاد هدی صابر می‌خواهد نشان دهد انقلاب‌ها گزینه‌های انتخاب‌شـد‌ه‌ی در دسترس نیستند که با برنامه‌ریزی قبلی و به‌دقت برگزیده شـده باشـند. انقلاب گزینه در دسترس فعالان اجتماعی نیست تا پس از ارزیابی آن را انتخاب کنند. انقـلاب ممکن اسـت زمانی رخ بدهـد که اغلب مـردم تصور وقـوع آن را هم نمی‌کنند. بنابراین، انقلاب‌ها حاصل اراده‌گرایی محض مردم یا توده‌های انقلابی نیسـتند.

هـدی صابر در این مطالعه ـ که در سال‌های ۶۱ -۱۳۶۰ انجام شده ـ تلاش کرده تا حد ممکن فارغ از تلاش‌ها و تحرکات مخالفان شـاه، با گزارشی مستند از تضادها و بحران‌های نظام پهلوی روند افول قدرت آن رژیم را مورد بررسی قرار دهد. در این بررسی، وی شـرایط جهانی را نیز از نظر دور نداشته است.

درباره‌ی نویسنده:

هدی صابر پژوهشگر، روزنامه‌نگار، فعال ملی‌مذهبی و از گردانندگان مجله‌ی ایران فردا بود. وی پژوهش‌های متعددی در زمینه‌ی تحولات صنعت نفت در ایران، توسعه‌ی اقتصادی غرب، روندهای اقتصادی در کشورهای در حال توسعه، تحلیل برنامه‌های عمرانی، بودجه و مطالعات فرهنگی و اقتصادی انجام داد. او همچنین در دوره‌ی ریاست مهندس عزت‌الله سحابی در سازمان برنامه، با آن سازمان همکاری می‌کرد.

فروشگاه اینترنتی ۳۰بوک

ارسال پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نمیشود