مدتی‌ست که خبر انتشار قریب الوقوع کتاب جدید اسلاوی ژیژک فیلسوف، جامعه‌شناس، منتقد فرهنگی و سیاست‌مدار اسلوونیایی درباره‌ ویروس کرونا، سایت‎های معتبر خبری مانند ایبنا، خبرگزاری مهر، خبر آنلاین، تهران نیوز، خبرگزاری صبا، قطره و… را در برگرفته و افراد زیادی را چشم انتظار چاپ این کتاب کرده است.

و بالاخره امروز انتظارها به پایان رسید وکتاب «عالمگیر! کووید-۱۹ جهان را تکان می‌دهد! » منتشر شد.

Slavoj-Žižek

کتابی که نه فقط نیاز امروز کشور ما، بلکه نیاز تمام دنیاست. و به همین دلیل عده‌ای که همیشه گوش به زنگ ناب‌ترین موضوعات هستند برآن شدند تا به محض انتشار این کتاب در اروپا، در ایران نیز این کتاب را در کمترین زمان ممکن ترجمه و وارد بازار کنند.

همکاری مترجم کار درست ایرانی هوشمند دهقان (مترجم نام آشنای فلسفه) و نشر شناخته شده صدای معاصر در انتشار این کتاب، خود مهر تاییدی‌ست بر کیفیت آن تا خیال خواننده را از بابت عدم افت کیفیت به دلیل تعجیل در چاپ راحت کند.

و اما چندی پیش خبری هم از ترجمه این کتاب توسط تیم دیگری پخش شد که البته هنوز منتشر نشده است اما نشان از اهمیت این کتاب و توجه ناشرین و مترجمین به آن دارد.

در قسمتی از مصاحبه خبرگزاری ایبنا با نسخه پرداز این کتاب آمده است:

ما از کار تیم ترجمه دیگر از این کتاب اطلاع نداشتیم و فقط می‌‌دانستیم مقاله‌‌هایی از کتاب در حال ترجمه است و من هنوز هم نمی‌دانم که کتابی که ترجمه این دوستان است آیا به شکل کامل منتشر می‌‌شود یا خیر؛ چون کتاب مستقل از مقالات منتشر شد ما به سراغ این کتاب رفتیم.

وی در پاسخ به این پرسش که چرا از یک اثر در یک زمان ترجمه‌‌های متعددی انجام می‌­شود توضیح داد: من هم به روند انتشار کتاب‌‌هایی مانند خاطرات میشل اوباما انتقاد دارم، اما کتابی که ما از ژیژک ترجمه کردیم را نمی‌‌توان مانند آن اثر دید، همانطور که توضیح دادم ما تنها از ترجمه مقاله‌‌هایی از کتاب اطلاع داشتیم و از طرف دیگر ژیژک و آثار او متفاوت است. کرونا برای ژیژک محملی شده است که در بستر آن اندیشه‌‌های خود را بیان کند. بنابراین کتاب تاریخ مصرف ندارد که بعد از بین رفتن کرونا حرفی برای گفتن نداشته باشد. متن‌های ژیژک فلسفی است (البته این کتاب چندان غامض و فلسفی نیست و ارجاعات زیادی هم ندارد) ما در این کتاب سعی کرده‌ایم بدون شتابزدگی و فکر به این که ترجمه را زودتر به اتمام برسانیم، کار را کامل و همراه با ارجاع و پاورقی‌های مفصل ترجمه کنیم. اما صادقانه بگویم ما حتی اگر از ترجمه دوستان دیگر هم اطلاع داشتیم، باز هم کتاب را ترجمه می‌کردیم چرا که برای این کار شیوه و روش ویژه‌‌ای داریم و اثر قابل دفاعی منتشر کرده‌‌ایم. این را هم بگویم که اگر این کتاب زندگی‌نامه و یا اثری ادبی بود شاید این کار را نمی‌کردیم.

در آخر کمی بیشتر درباره کتاب عالمگیر بدانیم:

ویروس کرونا عالمگیر شد و عالمی را وادار به تحمل قرنطینه کرد. اسلاوی ژیژک معروفترین فیلسوف زنده دنیا از همین شرایط استفاده کرد و در مورد کرونا و تاثیر آن بر دنیا نوشت. این‌ که چگونه این ویروس ما را به ظاهر از هم دور می‌کند ولی شاید باعث نزدیکی و همدلی مردم دنیا شود.
کتاب عالمگیر نه پیچیده است نه فلسفه محض. این کتابچه نشان می‌دهد که چگونه کرونا ویروس دنیا را تکان می‌دهد. به نظر ژیژک دیگر دنیا مثل سابق نخواهد بود.

تازه‌ترین کتاب اسلاوی ژیژک، جولانگاه افکار متفاوت او در مورد اپیدمی کووید ۱۹ است. کتاب او یک مقدمه، ده فصل و یک ضمیمه دارد:

 • سرآغاز: مرا لمس مکن! فاصله‌گذاری بدنی.
 • فصل اول : اکنون همگی در یک قایق نشسته‌ایم نیاز جهان به هم‌پیوستۀ کنونی به نسخه‌ای جدید.
 • فصل دوم: چرا همیشه خسته‌ایم؟ تفاوت میان دورکاریِ کارگران قراردادیِ خوداستثمارگر و دورکاری مدیران بالارده.
 • فصل سوم : به سوی طوفانی تمام عیار در اروپا مسئله پناهجویان و پیامدهای منفی کرونا برای اروپا.
 • فصل چهارم: به برهوت ویروسی خوش آمدید! لزوم بازسازماندهی اقصادی جهان.
 • فصل پنجم: پنج مرحلۀ تمام اپیدمی‌ها عبور هر بحران، فردی یا اجتماعی، از پنج مرحلۀ انکار، خشم، چانه‌زنی، افسردگی و پذیرش.
 • فصل ششم: ویروس ایدئولوژی فرصتی برای اندیشیدن در مورد معنا(یا بی‌معنایی) زندگی‌… و سیاست‌های یک بام و دو هوای دولتمردان جهان.
 • فصل هفتم: آرام باشید و بترسید! آنجا که نباید می‌ترسیم و آنجا که باید نمی‌ترسیم.
 • فصل هشتم: نظارت و مجازات؟ بله لطفاً! کروناویروس، دستاویز خوبی است برای کنترل افراد.فصل نهم: آیا تقدیر ما، رجعت به بربریّت با چهره‌ای انسانی است؟ اصل بقای سالم‌ترین‌ها، تقاضای داروی انحصاری، بقای برهنه.
 • فصل دهم: کمونیسم یا بربریّت، به همین سادگی! بر سر یک دوراهی سرنوشت‌ساز: بربریت یا کمونیسم در شکلی نوین.
 • ضمیمه: دو نامۀ مفید از دوستان

فروشگاه اینترنتی کتاب ۳۰بوک

ارسال پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نمیشود