چه بر سر جوان‌ترین دیکتاتور جهان آمده؟

کره شمالی همیشه برای مردم جهان شبیه یک سیارۀ عجیب و غریب بوده است. سیاره‌ای با قوانین و سبک زندگی متفاوت از تمام دنیا که خیلی‌ها را مشتاق کرده به کره شمالی سفر کنند یا به هر طریقی بیشتر از دنیای درونی این کشور مرموز سر در بیاورند.

حالا چند روزی‌ست که این کشور و اتفاقات داخلی‌اش دوباره تیتر اول رسانه‌های خارجی شده است. گفته‌ها حاکی از این است که مدتی‌ست از رهبر دیکتاتور این کشور کیم جونگ اون خبری نیست و اطلاعات درستی از سلامتی او در دسترس قرار نمی‌گیرد.

همین موضوع نگاه‌ها را از سراسر دنیا به سرنوشت این کشور دوخته و تب مطالعه دربارۀ آن را دوباره تند کرده است. ما نیز از این موج عقب نماندیم و تصمیم گرفتیم کتاب‌هایی درمورد کره شمالی را به پیشنهاد نویسنده ایرانی آقای مهدی یزدانی خرم به شما ۳۰بوکی‌های عزیز معرفی کنیم.

 آکواریوم‌های پیونگ‌یانگ

این کتاب قصه واقعی زندگی مردی از  کره شمالی است که در ۹سالگی به دلیل خطایی که پدربزرگش انجام داده بود همراه دیگر اعضای خانواده‌اش به اقامت در یکی از اردوگاه‌های کار اجباری در کره شمالی محکوم شدند.او و خانواده‌اش پس از تحمل ده سال سختی‌ آزاد شدند. اما این مرد جوان کره‌ای دو سال بعد از آزادی‌اش تصمیم گرفت از کره شمالی فرار کند زیرا به اتهام گوش دادن به رادیوهای غیر مجاز در آستانه دستگیری و اعزام دوباره به اردوگاه کار اجباری بود. وی یکی از معدود جان به در بردگان از اردوگاه کار اجباری در کره شمالی است که موفق شده صدای خود را به گوش جهانیان برساند.

فرار از اردوگاه ۱۴

اردوگاه‌های زندانیان سیاسی کرۀ شمالی دو برابر گولاگ‌های استالین و دوازده برابر اردوگاه‌های نازی‌ها عمر دارند. هیچ کسی که آن‌جا به دنیا آمده، فرار نکرده است، هیچ کس جز شین دونگ هیوک. فرار از اردوگاه ۱۴، از طریق داستان تکان دهندۀ حبس و فرار شگفت‌انگیز شین اسرار تمامیت خواه‌ترین حکومت جهان را افشا می‌کند. نگهبانان شین را یک خبرچین بار آوردند و او شاهد اعدام مادر و برادرش بود. این کتاب با تمرکز بر داستان این جوان شگفت انگیز که در امنیتی‌ترین زندان امنیتی‌ترین کشور دنیا رشد کرده، اسرار مخفی این کشور را افشا می‌کند. فرار از اردوگاه ۱۴ خاطراتی بی نظیر است از یکی از تاریک‌ترین کشورهای جهان.

افسوس نمی‌خوریم

آیا چیزی از زندگی عادی مردم کره شمالی می‌دانید؟ چطور عاشق می‌شوند؟ کمبود غذایی و قحطی‌ها را چگونه تاب می‌آورند؟چه فیلم‌هایی می‌بینید؟این کتاب می‌کوشد از طریق روایت زندگی پنج نفر انسان عادی که از کره شمالی گریخته‌اند تصویری دیگر اما بسیار غریب از این کشور به دست بدهد.نویسنده می‌گوید:در عکس‌ها و تلویزیون مردم کره شمالی مردمی ماشینی به نظر می‌رسند که همیشه در حال رژه رفتن با یونیفرم یا اجرای حرکات گروهی ژیمناستیک برای اعلام وفاداری به پیشوای کره شمالی‎اند با نگاهی دقیق به تصاویری از این دست سعی دارم از واقعیت ورای آن چهره های تهی خبر دهم.

پسر سرپرست یتیم خانه

جان‌دو، سرپرست یتیم خانه‌ای در شهر جونگین کره شمالی است. او برای اولین بار زمانی مزه‌ی قدرت را می‌چشد که در یتیم خانه مسئول غذادهی به بچه‌ها می‌شود و خود را قادر به سیر کردن یا گرسنه نگاه داشتن جمعی می‌بیند. جان‌دو با اظهار وفاداری‌اش به حکومت پله‌های ترقی را طی می‌کند و تبدیل به گروگان‌گیری حرفه‌ای می‌شود که در لب مرز اتباع کشورهای همسایه را می‌رباید و برای کار اجباری به کره شمالی می‌برد. روزی او تصمیم می‌گیرد سان مون، زن محبوبش و بازیگر اسطوره‌ای کره شمالی را از جنگ حکومت نجات دهد. و در این راه مجبور می‌شود برای اولین بار دست به نافرمانی بزند و وارد مسیری شود که راه بازگشتی نخواهد داشت.

نیم دانگ پیونگ یانگ

این کتاب تازه ‌ترین اثر رضا امیر خانی و شرح حال سفرش به کره شمالی است که در سه فصل با عناوین «کیم چی»، «قاشقچی» و «چیطولی» منتشر شده است. کیم چی  شرح سفر اول امیرخانی به کره شمالی‌ است. قاشقچی روایت حال و هوای امیرخانی بعد از بازگشت است و چیطولی روایتی از سفر دوم امیرخانی به کره شمالی است.

فروشگاه اینترنتی کتاب ۳۰بوک

ارسال پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نمیشود