اسطوره‌ی مقامت و انسانیت

 

فراموش نکنید آنچه را که بر ما گذشت
هرگز فراموش نکنید
این کلمات را بر قلب‌تان حک کنید
و به آن فکر کنید
در خانه و خیابان
در خواب و بیداری
و آن را برای فرزندهایتان تکرار کنید
و اگر نکنید
و اگر نکنید
خانه‌تان ویران باد…
پریمو لوی

 

واقعه‌ی هولوکاست یکی از ضدانسانی‌ترین وقایع جهان است که خواندن و دانستن راجع به آن چشمان ما را به روی حقایق زیادی در تاریخ باز می‌کند. واقعه‌ای که هرچه بیشتر راجع به آن بدانیم بیشتر به پیچیدگی بشریت و اعمالی که از او برمی‌آید پی می‌بریم. اعمالی که هیچگاه نمی‌توانیم باور کنیم روزی از یک انسان، در برابر انسانی دیگر سر بزند!

و این‌بار ۳۰ بوک کتابی را به شما پیشنهاد می‌دهد که به نحوی منحصر به فرد این فاجعه‌ی انسانی را به تصویر کشیده است. روایتی متفاوت از یک تاریکی محض!

در ابتدا باهم نگاهی بیندازیم به سوابق نویسنده:

پریمو لوی دانشمند و نویسنده‌ی یهودی که علارغم مشکلاتی که برای تحصیل یهودیان ایتالیا وجود داشت، توانست در رشته‌ی شیمی از دانشگاه تورین فارغ التحصیل شود. او به دلیل عضویت در جنبش مقاومت ضد فاشیستی به دست نازی‌ها دستگیر شد و ده ماه در اردوگاه مرگ آشویتس اسیر بود و تا زمانی که توسط ارتش سرخ نجات پیدا کرد در آن دوزخ برای زنده ماندن جنگید.
او پس از آزادی و بازگشت به تورین خاطرات دوران اسارتش را در دو کتاب به نام های «اگر این نیز انسان است» و «معاهده» به چاپ رساند.
وی سرانجام در سال ۱۹۸۷ زیر رنج عظیم افسردگی کمر به نابودی خود بست و دست به خودکشی زد. خودکشی کسی که نماد استقامت و مقاومت بود به قدری دور از انتظار بود که باعث سرخوردگی و یأس عظیمی در دنیا شد.

و حالا کتاب « اگر این نیز انسان است » است:

این کتاب یکی از بزرگترین آثار ادبی قرن بیستم و جزء صد کتاب برتر این قرن است. کتابی که خواندنش نه برای جذابیت آن، بلکه به‌دلیل مضمون اصلی که بر کل کتاب سایه انداخته مهم است: انسانیت
«اگر این نیز انسان است» یک اتوبیوگرافی (خود زندگی‌نامه) درباره‌ی نویسنده کتاب «پریمو لوی» است که در آن شاهد شرحی قدرتمند از خاطرات، شکنجه‌ها و رنج‌هایی که در اردوگاه آشویتس متحمل شده است هستیم. لوی در این کتاب داستان ۱۰ ماه زندگی‌اش در این اردوگاه، نجات معجزه آسایش از اتاق های گاز، خشونت های سازمان یافته و غیر انسانی نازی ها، فاصله گرفتن انسان ها از انسانیت و سکوت یک جامعه در برابر بی عدالتی را به خوبی به تصویر کشیده است. اردوگاهی با آدم‌هایی از گرایش‌ها، ملیت‌ها و مذهب‌های گوناگون اما با سرنوشتی یکسان!

خواننده در این کتاب با نویسنده و اتفاقات تلخی که روایت می‌کند به خوبی همراه می‌شود، اما مبنای حقیقی و تاریخی مطالب این تلخی را به مراتب برای خواننده بیشتر می‌کند. این کتاب اثر جاودانه‌ای است که در آن بیش از هرچیزی به رفتار و کردار انسان در زمان حکم فرمایی قانون جنگل و دوری از رسومات معمول جامعه و انسانیت پرداخته شده است.

و حالا نشر ماهی با ترجمه‌ی خوب و روان سپاس ریوندی این کتاب را در اختیار علاقه مندان این نوع ادبیات قرار داده است تا خوانندگان فارسی زبان هم از خواندن این شاهکار ادبی بی‌نصیب نمانند.

پس اگر از علاقه‌مندان مطالعه درباره‌ی این واقعه هستید خواندن این کتاب را از دست ندهید! همچنین تیم ۳۰بوک برای شما یک اینفوگرافی از این کتاب تهیه کرده است که خواندنش شما را بیشتر با فضای کتاب آشنا می‌کند.

برشی از کتاب:

ویران کردن آدمی دشوار است.کمابیش به دشواری آفریدن آدمی. ویران کردن آدمی نه آسان است و نه کار یک روز و دو روز. اما شما نازی‌ها در این کار پیروز شدید. اینک ما سر به راه و زیر نگاه خیره‌ی شما.دیگر از ما ترسی ندارید، دیگر هیچ کاری از ما سر نخواهد زد، نه عملی قهر آمیز، نه بانگی به اعتراض و نه حتی نگاهی کیفر خواه.

فروشگاه اینترنتی ۳۰بوک

ارسال پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نمیشود