جیدو کریشنامورتی (۱۲ مه ۱۸۹۵ – ۱۷ فوریه ۱۹۸۶)، نویسنده، متفکر و سخنران هندی تبار بود که در خودشناسی و مسائل فلسفی و روانشناختی آثار بسیاری به جا گذاشت.

او همنام با خدای هندو، کریشنا نامیده شد و بر طبق خاطراتش، تجاربی فراطبیعی در نوجوانی داشت. توسط یک روحانی کاتولیک انگلیسی به نام چارلز وبستر لیدبیتر که از رهبران انجمن عرفانی تئوسوفی بود، کشف و به انگلستان آورده شد. این انجمن عرفانی گمان می‌کرد که کریشنامورتی همان آموزگاری است که جهان در انتظار اوست.

کریشنامورتی در انگلستان به تحصیل پرداخت و طی شش ماه زبان انگلیسی را فرا گرفت. در ۲۷ سالگی یک بیداری معنوی و تحول روحی را تجربه کرد و به گفته‌ی خودش «به درکی از یک جهان دیگر که فراتر از همه‌ی افکار است» رسید. اما اظهارات شگفت‌آور و غیرعادی‌ که انجمن در مورد پیشرفت‌های معنوی او پراکنده می‌ساخت، او را ناخشنود می‌ساخت. پس از مرگ برادرش، نیتیا، باورش را به اساتیدش در انجمن از دست داد. آنها به او اطمینان خاطر داده بودند که برادر بیمارش نخواهد مرد. پس از این دوره بینش جدیدی در کریشنا شکل گرفت و باوری که انجمن تئوسوفی در مورد وی شکل داده بود را برهم زد. انجمن فرمان ستاره که به نام او تاسیس کرده بودند را منحل کرد و اعلام نمود که پیرو هیچ ملیت، طبقه، مذهب یا فلسفه‌ای نیست و باقی عمرش را در سفر به جهان، ایراد سخنرانی‌ها و صحبت با افراد مختلف سپری کرد. او با گفتن اینکه «لحظه‌ای که به دنبال کسی می‌روید از پیروی حقیقت متوقف می‌شوید»، دیگران را از پیروی خود منع کرد:

من خودم فقط به یک چیز ضروری توجه می‌کنم: آزاد کردن بشر. من تمایل دارم او را از همه قفس‌ها آزاد کنم.

موضوعات مورد بحث کریشنامورتی عبارتند از: وابستگی و ترس‌های روانی، آزادی و استقلال فردی، شرطی‌شدگی ذهن، طبیعت ذهن، مراقبه، روابط انسانی، یادگیری و آموزش. او به‌طور مداوم بر نیاز انسان به یک انقلاب درونی تأکید داشت؛ انقلابی که نمی‌تواند توسط یک عامل یا مرجع بیرونی، مذهبی، سیاسی، یا اجتماعی رخ دهد.

خرید کتاب‌های کریشنا مورتی

 

کریشنامورتی در ۹۰ سالگی بر اثر سرطان از دنیا رفت. او چند روز پیش از مرگش در بیانیه‌ای اعلام کرد که از طریق سفری دشوار به کشف دنیایی جدید نائل شده است و برای رسید به سطحی از ادراک مجبور به پیمودن راهی ویژه بوده است و دیگران لزوما نیازی به پیمودن این مسیر ندارند و می‌توانند از آموزه‌های استفاده کنند.

سخنرانی‌های او توسط بنیاد رسمی به صورت کتاب و محصولات صوتی و ویدئویی منتشر شد و بر اساس دیدگاه‌های او مدارس بسیاری در هند، بریتانیا و آمریکا دایر گردید. مربی‌های معنوی بسیاری چون دیپاک چوپرا و اکهارت تول از او تاثیر پذیرفتند.

عشق و تنهایی، اولین و آخرین رهایی، پرواز عقاب، نگاه در سکوت، دیدار با زندگی، عناوین برخی از کتاب‌های ترجمه شده  به فارسی بر اساس تعلیمات اوست.

نقل قول از جیدو کریشنامورتی:

قدرت از هر نوع آن، به ویژه در زمینه اندیشه و درک، مخرب‌ترین چیز شیطانی است. رهبران، پیروان را از بین می‌برند و پیروان، رهبران را نابود می‌کنند. شما باید معلم و شاگرد خود باشید. شما باید در مورد همه چیزهایی که انسان آن‌ها را با ارزش و لازم می‌داند سؤال کنید.

هیچ پایانی برای آموختن نیست. اینکه کتابی بخوانی، آزمونی بگذرانی، تحصیلات را پایان ببری؛ نیست. سراسر زندگی از لحظه‌ای که زاده می‌شوی تا لحظه‌ای که می‌میری، روند یادگیری است.

 

_ فروشگاه اینترنتی کتاب ۳۰بوک

ارسال پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نمیشود