پنج شنبه , خرداد ۳۰ ۱۳۹۸
خانه / دسته‌بندی نشده / کولی کنار آتش/ منیرو روانی‌پور/ نشر مرکز

کولی کنار آتش/ منیرو روانی‌پور/ نشر مرکز

koli111

 

 

کولی کنار آتش سومین داستان بلند «منیرو روانی‌پور» نویسنده‌ی زن نام‌آشنای ایرانی‌ست که نخستین‌بار در سال ۱۳۷۸ منتشر شد. قصه، روایتگر زنی کولی به نام «آینه» است که دست سنت‌ها و خشم قبیله او را می‌تاراند و در بستر جریان‌های پرتلاطم سال‌های انقلاب، تنها و ناگزیر رهایش می‌کند. آینه حتا گاهی بر نویسنده خشم می‌گیرد که چرا چنین سرنوشتی برای او رقم زده و گاهی پرسان‌پرسان در پی معشوق خود شهر را زیر پا طی می‌کند. در کولی کنار آتش، هم مردمان کوچ‌گرد و آداب و رسوم‌شان ترسیم شده و هم فضای شهرهای بزرگی مانند شیراز و تهران با جغرافیای مشخص و آشناشان. برای نمونه، توصیف نویسنده از خیابان انقلاب آن سال‌ها چنان زنده و دست‌یافتنی‌ست که اگر امروز هم در حال قدم زدن در آن خیابان، لحظه‌ای به خیالت مجال تجسم بدهی، تمام آن فریادها، کتاب‌ها و آدم‌ها را خواهی شنید و خواهی دید. شخصیت‌های قصه ملموس و واقعی‌اند، حتا اگر خودشان بگویند از خیال نویسنده آمده‌اند تا کار قصه را پیش ببرند. چه آن زن صورت‌سوخته که از تاریکی می‌ترسد، چه آن راننده‌ی کامیون تقلبی که پای چپش می‌لنگد و دو دندانش خرد شده. و همچنین آن سه زن همخانه، همگی هویت و پیشینه‌ای دارند که در جامعه‌ی امروز، به‌سادگی قابل شناختن‌اند.

کولی کنار آتش را نشر مرکز به چاپ دوازدهم رسانده است. اگر تاکنون این کتاب را نخوانده‌اید، در خواندنش شک نکنید. رمانی با حجم متوسط و سرشار از کشش‌های جورواجور که در همان حال که داستان شخصیت اصلی را روایت می‌کند، بخشی از تاریخ روزگار ما را هم به تصویر می‌کشد.

درباره مجله ی 30بوک

مجله ی 30بوک
همین چند وقت پیش (آخرهای 1394) بود که جوان، صمیمی، پرانرژی و لبریز از ایده، به‌عنوان یک دارودسته‌ی تبعیدیِ کرمِ‌کتاب دور هم جمع شدیم تا به رویای معرفی و فرستادن کتاب به دوردست‌ترین کتاب‌خوارهای ایران برسیم. ما نه عینک گرد می‌زنیم، نه سبیل بلند داریم (به جز یک مورد) و نه زیاد اهل کافه رفتنیم. ما تیم بچه‌معمولی‌های 30‌بوک هستیم: ذله‌کننده‌ی سرمایه‌گذارهای دست‌به‌عصا، حامیان تمام‌عیار احمقانه‌ترین و جسورانه‌ترین ایده‌ها، و کَنه‌ی حل غیرممکن‌ترین مسئله‌ها. اگر جوانید (دل‌تان را می‌گوییم!)، یک جای خالی هم برای شما توی بوفه کنار گذاشته‌ایم. به دنیای 30بوک خوش آمدید!

این نوشته را هم ببینید:

ونه‌گات: چطور یک داستان کوتاه خوب بنویسیم

برای کمک به داستان‌نویسی هیچ چیز بهتر از توصیه‌های یک داستان‌نویس حرفه‌ای و شناخته‌شده نیست. …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *