کیمیا علیزاده
متولد ۱۹ تیر ۱۳۷۷ / کرج
ورزشکار

کیمیا هفت‌ساله بود که در یک باشگاه تکواندو نزدیک خانه‌شان در کرج اسم نوشت. وقتی بازی‌های المپیک را می‌دید، آرزو می‌کرد یک روز بتواند در المپیک مدال بگیرد. او خیلی زود مدال‌های زیادی در مسابقات کشوری و بین‌المللی نوجوانان گرفت و به یک ستاره تبدیل شد.
کیمیا وقتی داشت کم کم هفده‌ساله می‌شد، هیجان زیادی داشت که در مسابقات بزرگسالان شرکت کند. او همراه تیم ملی به کره جنوبی رفت تا در مسابقات آسیایی شرکت کند، اما در روز قرعه‌کشی به او گفتند که هنوز به سن قانونی نرسیده و نمی‌تواند مسابقه دهد. شکایت تیم ایران هم به جایی نرسید. کیمیا ابتدا از این جریان خیلی دلسرد شد، اما بعد با خودش فکر کرد که تمرکزش را روی مسابقات جهانی می‌گذارد.

در مسابقات جهانی کیمیا به قرعه ی سختی خورده‌بود و برای کسب مدال باید قهرمان المپیک لندن را شکست می‌داد. همه ی امیدهای مدال ایران هم حذف شده بودند و فقط او مانده بود. کیمیا در این شرایط پراضطراب و با وجود سن کم حریفش را شکست داد و اولین زن ایرانی شد که در مسابقات جهانی تکواندو مدال آورده است.
بعد از این پیروزی، کیمیا انتظار مسابقات المپیک را می‌کشید. حالا آرزوی دوران کودکی‌اش برایش یک هدف شده بود. در ذهنش تیترهای روزنامه‌ها را بعد از المپیک تصور می کرد و با خودش می‌گفت اگر با ذهن مثبت وارد بازی‌ها شود، حتما دست پر برخواهد گشت. هر چند تیم ایران همیشه در تکواندو مدال می‌آورد، آن سال تکواندوکاران مرد با بدشانسی و با اختلاف کم از مسابقات حذف شده بودند و همه‌ی چشم‌ها به کیمیا بود. کیمیای هجده‌ساله با آسیب‌دیدگی و بعد از یک باخت با اختلاف کم روحیه‌اش را حفظ کرد. با خودش گفت من می‌توانم و مدال برنزی کسب کرد که همه را شاد کرد و اولین زن مدال‌آور ایرانی در کیمیا آرزو دارد قهرمانی باشد که مردم فراموش نکنند و با همه‌ی توانش برای رسیدن به این آرزو می‌جنگد. او بچه‌های دیگر را هم تشویق می‌کند که به خودشان بگویند: من می‌توانم! و در ذهنشان تصویری از خودشان بسازند که همیشه آرزویشان بوده است.

منبع: صفحه‌ی ۷۴ کتاب زنان پیشرو داستان هایی برای دختران ایران
نویسنده این یادداشت: شهرزاد حدادان / تصویرگر این یادداشت: مریم محمودی مقدم

معرفی کتاب:

چند سال پیش کتابی در خارج چاپ شد که به زندگی زنان قهرمان تاریخ می‌پرداخت. این کتاب در ایران هم به نام دختران جسور ترجمه و چاپ شد و از استقبال خوبی برخوردار شد. با وجود این که در لیست شخصیت‌های معرفی شده در این کتاب خانم مریم میرزاخانی هم حضور داشت اما جای خالی معرفی زنان افتخارآفرین ایرانی حداقل برای مخاطبان ایرانی حس می‌شد. تا این که کتاب زنان پیشرو تالیف شد. کتابی درباره زنان ایرانی. از خلبان و ورزشکار گرفته تا نویسنده و مترجم. کتاب حاصل تالیف جمعی از نویسندگان و البته تصویرگرانی است که با عشق و علاقه در مورد زنان پیشرو قلم زده‌اند. نکته جالب این است که در این کتاب روایتی سراسر قهرمانانه و رویایی از زندگی زنان در انتظار ما نیست. در این کتاب با مشکلات و مصائبی که این افراد در طول رسیدن به هدفشان با آن ها مواجه بوده‌اند آشنا می‌شویم و با تصویری واقعی و ملموس از زندگی آن‌ها مواجه می‌شویم تا یادمان نرود که ما هم فارغ از هر جنسیتی  می‌توانیم به هدف خود برسیم.

 

فروشگاه اینترنتی کتاب ۳۰بوک

ارسال پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نمیشود