به بهانه‌ی سالگرد درگذشت استاد عزت الله انتظامی، صحنه‌هایی از فیلم گاو ساخته‌ی داریوش مهرجویی را برای شما در صفحه اینستاگرام ۳۰ بوک قرار دادیم.
و حالا می‌خواهیم کتابی را به شما معرفی کنیم که یکی از داستان‌هایش سرچشمه‌ی اصلی فیلمنامه‌ی این فیلم درخشان است.

عزاداران بَیَل

کتاب عزاداران بَیَل، نوشته ی غلامحسین ساعدی مجموعه‌ی داستان کوتاهی است که از ۸ داستان کوتاه تشکیل شده است. اما نه داستان‌هایی مستقل و بی‌ربط به یکدیگر! آنچه که بیش از هرچیز این کتاب را برای خواننده جذاب می‌کند اشتراکات این داستان‌ها و موضوعات آنها است. مکان‌ها و شخصیت‌های داستانی در تمام داستان‌ها مشترک و اتفاقات و شخصیت‌ها دنباله‌ی هم هستند.

در تمام این هشت داستان‌ نویسنده به وقایعی نامتعارف و جادویی می‌پردازد که برخی از این اتفاقات به گونه‌ای هستند که گویا تنها در ذهن مردم بَیَل وجود دارد. برای مثال سگی که تنها یک سگ است اما مردم به چشم دشمن و عامل بدبختی به آن نگاه می‌کنند.

این داستان‌ها در روستاهایی اتفاق می‌افتد که مردمانش علاوه بر اینکه عام و بیسواد اند، تنها از ابتدایی‌ترین امکانات زندگی برخوردار هستند. این مردم اعتقاد زیادی به خرافه و جادو دارند، تا حدی که حتی گاهی جای مذهب را هم برایشان می‌گیرد.
ساعدی در این کتاب سعی کرده است فقر موجود در جامعه و زندگی روستایی و بی‌سوادی و محرومیت مردم روستا را به روش خود به باد نقد بگیرد.

فیلمنامه‌ی فیلم گاو از داستان چهارم این کتاب برداشت شده است. داستان مردی به نام مشدی حسن که بخاطر علاقه زیادی که به گاوش داشت بعد از مرگ گاوش دچار جنون می‌شود و…

 

 

در انتها بد نیست کمی هم راجع به ساعدی بدانیم:

روانپزشکی که علاوه بر درمان بیمارانش دستی هم بر قلم داشته است و بعد از بهرام بیضایی و اکبر رادی یکی از نامدارترین نمایشنامه‌نویسان ایران به شمار می‌رود. او در داستان‌نویسی و فیلمنامه‌نویسی هم از تبحر بالایی برخوردار بود و برخی از داستان‌هایش را با نام مستعار «گوهر مراد» می‌نوشت. ساعدی اکثر کتاب‌هایش را با سفر به مناطق مختلف ایران و مطالعه راجع به عادات و آداب آن‌ها به نگارش درمی‌آورد. پس می‌توان با خواندن کتاب‌های او علاوه بر تجربه‌ی لذت بخش خواندن یک داستان یا نمایشنامه‌ی خوب، با آداب و رسوم و حتی خرافه‌های نقاط مختلف کشورمان آشنا شویم.
غلامحسین ساعدی در ۲۴ دی ماه ۱۳۱۴ در تبریز به‌دنیا آمد و در ۲ آذر ۱۳۶۴ در پاریس چشم از جهان فرو بست.

 

 

از دیگر آثار او می‌توانیم به ضحاک، کلاته گل، شب‌نشینی باشکوه، غریبه در شهر، آشفته‌حالان بیداربخت ، چوب بدستهای ورزیل، ترس و لرز و.. اشاره کنیم که همه‌ی آنها را می‌توانید از سایت ۳۰ بوک تهیه کنید.

پس اگر کنجکاو هستید بدانید در گذشته اعتقاد به خرافات و کمبود امکانات چه بر سر مردمان روستاهای کشورمان آورده است خواندن این کتاب را از دست ندهید.

منبع: فروشگاه اینترنتی 30بوک

ارسال پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نمیشود