شعر بزرگ‌ترین معجزه‌ی هستی است.
تنها شاعر می‌داند که چه قدرتی در کلمات نهفته است!

سریا داودی حموله

این آنتولوژی آغازی است بر بی‌پایانی شعر جنوب.

سریا داودی حموله، مولف کتاب کبودی همه‌ سپیدی‌ها (آنتولوژی شعر خوزستان) در دو جلد، به هستی‌شناسی شعر سپید خوزستان و گلچینی از شعرهای سپید این خطه پرداخته است.

خوزستان طی دوران معاصر جریان‌های ادبی پر افت و خیزی را به خود دیده است. فوران چاه نفت توجه دولت‌های غربی را به این خطه کشاند که باعث شد اولین جرقه‌های مدرنیته در این خطه زده شود و ساختار فرهنگی در این نقطه از کشور زودتر از نقاط دیگر دستخوش تغییر گردد. شعر جنوب نیز از این جریانات تاثیر پذیرفت و بر ادبیات مدرنی که پس از آن در ایران شکل گرفت بسیار اثرگذار شد. در اندیشه‌ی شاعران جنوب مضامین تاریخی، سیاسی، اجتماعی و فلسفی بسیاری شکل گرفت که سپس تبدیل به ذهنیت جمعی شد. پس بیراه نیست اگر بگوییم شاعران جنوب از این حیث در ادبیات ایران جریان‌ساز بوده‌اند.

شعر جنوب سرشار از عصیان و اعتراض است که رد تجربه‌های تاریخی و عناصر جغرافیایی در آن به خوبی دیده می‌شود.

سریا داودی حموله پیش از این کتاب، در دو عنوان «کلمات بیش از آدمی رنج می‌برند» و «بافتار و ساختار ادبیات قوم بختیاری» شعر شاعران معاصر و گروهی از بومی سرایان جنوب را مورد خوانش قرار داده است. او در کتاب «آنتولوژی شعر خوزستان» به بازخوانی شعر سپید خوزستان پرداخته است. تجربه‌های فردی و اجتماعی این شاعران به کلام درآمده است تا مفاهیم نویی به ادبیات ایران بیافزاید.

جلد نخست این مجموعه، طیف‌های وسیعی از شعر مردان جنوب را دربرگرفته است که هریک از لحاظ ساختاری به گروه‌های کوچک‌تر تقسیم شده‌اند. نام شاعرانی که از نظر فرم و شگردهای زبانی در یک رده قرار می‌گیرند در کنار هم آمده است. برخی از آنها در ادبیات دست به ساختار شکنی زده‌اند. آنها گرچه دارای مولفه‌های مشترکی هستند اما هرکدام مضامین خاصی را دستمایه‌ی شعر خود قرار داده‌اند.

نمونه‌‌ای از اشعار این کتاب:

تنها، دیگر از مرگ خواهم گفت
از حقیقت محض، لذت محض
دیگر نه از رویا خواهم نوشت
نه از رنگ
نه از آبشار طلایی زلف فرشتگان
وقتی که واقعیت روز
ترسناکی کابوس‌ها را
کمرنگ می‌کند
تنها، دیگر از مرگ خواهم گفت
از نیروانای نیلوفری مرگ

سعید اسکندری – از نیروانای نیلوفری مرگ

مولف در جلد دوم این مجموعه به بانوان شاعر پرداخته است. حموله می‌نویسند که ذهن بیشتر بانوان شاعر رویکردی انتقادی دارد و در جهت مقابله با سنت‌های مردسالارانه است. بانوان با وجود زن‌ستیزی‌های بسیار کوشیده‌اند تا موقعیت‌های اجتماعی و فرهنگی خویش را تثبیت نمایند. حموله این شاعران را به پنج گروه پیشکسوتان پیشتاز، فرم‌گرایان پیشرو، تجربه‌گرایان پیشگام، ساختارگرایان نواندیش و مضمون‌گرایان مدرن تقسیم بندی می‌کند.

نمونه‌ای از اشعار این کتاب:

چه کسی پرسید؟
منم که بر این گور بسته می‌خوانم
سیگاری روشن کن
تا صبح برهنه
تبدارترین قدم‌های بی‌قرارم را رنگ ببازد
که آیین وحشی شقایق را چیده‌ام
دست‌هایم را پس بده
که به سرخط زندگی نرسیده
انتهایش را نقطه ننشانم.

سمیه باقری

سریا داودی حموله ـ (متولد مسجدسلیمان و مقیم اصفهان)، دانش آموخته‌ی ادبیات فارسی و از شاعران برجسته‌ی بختیاری است که آثار وی در سالهای اخیر مورد توجه مخاطبان زیادی قرار گرفته است.

فعالیت در مجامع ادبی و انتشار چندین مجموعه شعر از جمله سوابق ادبی اوست.

کتابهای «نان و نمک میان گیسوان تهمینه»  و «من ما بودم با دو فاعل اضافی» و مجموعه دانشنامه قوم بختیاری از آثار این بانوی شاعر بختیاری است.

seriya-davodi-hmole

فروشگاه اینترنتی ۳۰بوک

ارسال پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نمیشود