«زنی که مردش را گم کرد» نام یکی از داستان‌های بسیار شناخته‌ و خوانده شده صادق هدایت است که حالا بر عنوان یک مجموعه داستان نشسته است. این مجموعه شامل ۱۴ داستان کوتاه از صادق هدایت است که ظاهراً قرار بوده ترتیب آن‌ها در کتاب براساس زمان انتشارشان باشد اما تاریخ انتشار برخی از داستان‌ها مشخص نشده است.

زنی که مردش را گم کرد

کتاب با داستان «زنده به گور» (۱۳۰۸) شروع می‌شود و با داستان «فردا» (۱۳۲۵) به پایان می‌رسد.

«آبجی خانم» و «مرده‌خورها» و «داش آکل» و«لاله» و «سه قطره خون» و «سایه مغول» و «شب‌های ورامین» و «سگ ولگرد» و «بن‌بست» و «تاریکخانه» و «صورتک‌ها» و «زنی که مردش را گم کرد» از دیگر داستان‌های این مجموعه است که هر کدام به تنهایی از بهترین کارهای هدایت به حساب می‌آیند.

خوانندگان پیش از خواندن داستان‌ها با بخش «دیدگاه‌ها» مواجه می‌شوند. در این بخش یادداشت‌های کوتاهی از پرویز ناتل‌خانلری و همایون کاتوزیان و مسعود فرزام و بزرگ علوی درباره شخصیت صادق هدایت و اهمیت نقش ادبی او آورده شده است. یادداشت این چهار صاحب‌نظر ۳۴ صفحه ابتدای کتاب را به خود اختصاص داده است اما نام آن‌ها در بخش فهرست آورده نشده است. کتاب با سال‌شمار زندگی صادق هدایت به پایان می‌رسد.

«زنی که مردش را گم کرد» حاصل تلاش نشر روزگار برای دسترس‌پذیرتر کردن داستان‌ها صادق هدایت است و امسال به چاپ سیزدهم رسیده است.

بریده‌ای از کتاب:

من همه دوست و آشناهام را تو یک خواب آشفته شناختم. مثل اینکه آدم ساعت‌های دراز از بیابان خشک و بی‌آب و علف می‌گذره به امید اینکه یک نفر دنبالشه. اما همینکه برمی‌گرده که دست اون را بگیره، می‌بینه که کسی نبود. بعد می‌لغزه و توی چاله‌ای که تا اون وقت ندیده بود، می‌افته (ص: ۲۱۱).

مجله اینترنتی ۳۰بوک

ارسال پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نمیشود