حتما خیلی از شما ۳۰بوکی‌های عزیز می‌خواهید یک‌بار هم شده ببینید حرف حساب فلسفه چیست؟ ولی ممکن است با تورق یا خواندن دو سه کتاب تاریخ فلسفه سرخورده شده باشید. حق دارید. آشنایی با فلسفه گرچه شیرین است اما اصلا آسان و سهل نیست. در این یادداشت می‌خواهیم از یک کتاب فوق‌العاده شیرین صحبت کنیم که شاید اسمش به گوش شما خورده باشد. دنیای سوفی.

دنیای سوفی دقیقا همان کتابی است که به درد شما می‌خورد. حتی اگر نخواهید خیلی در فلسفه غوطه‌ور شوید به هر حال لازم است برای فهم تاریخ فکر و اثر آن بر ادبیات و زندگی بشر با تاریخ اندیشه‌ آشنا شوید.

ماجرای شیرینی دارد نوشتن دنیای سوفی. یک استاد فلسفه به نام یوستین گردر ( که الان فوق‌العاده معروف است و هر اثرش پرفروش می‌شود) تصمیم می‌گیرد برای واحد فلسفه یک کتاب به دانشجویان خود معرفی کند. وقتی در کتابفروشی‌ها جستجو می‌کند هیچ کتاب خوبی نمی‌یابد. پس خودش دست به کار نوشتن تاریخ فلسفه می‌شود. اما با روش خودش: تاریخ فلسفه غرب را در قالب یک رمان روایت می‌کند. این اصلا به این معنی نیست که با یک کتاب سطحی روبرو هستیم. بلکه هنر آقای یوستین گردر اتفاقا همین است که پیچیده‎ترین اندیشه‌ها را با بیانی شفاف و ساده و صد البته در گیرودار کشاکش شخصیت‌های رمان توضیح می‌دهد. ماجرا از مکاتبات استاد فلسفه ناشناسی با یک دختر نوجوان شروع می‌شود. همه شخصیت‌های کتاب و حتی سگ نامه‌رسان و صد البته نامشان در جهت پیش‌برد آشنایی با فلسفه است. کتاب پایان میخکوب‌کننده‌ای دارد و همین پایان یکی از مکاتب سخت فلسفه را طوری به مخاطب آموزش می‌دهد که جدی‌ترین کتاب‌ها هم نمی‌توانستند از پس این کار بربیایند.
خلاصه با خواندن دنیای سوفی علاوه بر خواندن یک رمان، دیگر هراسی از سقراط و افلاطون تا نیچه و سارتر نخواهید داشت و بدون این که به خودتان و ذهنتان فشار بیاورید با مهم‌ترین رئوس فلسفه غرب و فیلسوفان آشنا خواهید شد.
شاید بد نباشد بگوییم که حتی اگر با فلسفه هم آشنا هستید از داشتن این کتاب کنارتان بی‌نیاز نخواهید بود. فلسفه‌خوانده‌های زیادی را می‌شناسم که به طور مثال وقتی می‌خواهند از صور‌مثل افلاطون سخن بگویند هنوز هم مثال قالب پخت شیرینی و شیرینی‌های نه‌چندان یکسان و نه‌چندان متفاوت کتاب دنیای سوفی را بیان می‌کنند.

ما دنیای سوفی را بدون هیچ تردیدی به هر کتابخوانی معرفی می‌کنیم.
خیالتان راحت

فروشگاه اینترنتی ۳۰بوک

ارسال پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نمیشود