اگر غرب سیاستی دیگر در جهان پیش می‌گرفت، لازم نبود انفجارهای خشونت‌آمیز یازدهم سپتامبر رخ دهند. ما مسئول اصلی مصیبت‌ها و تراژدی‌های خاورمیانه‌ایم. ما انگلیسی‌ها که عرب‌ها را از زمان لاورنس عربی فریب داده‌ایم، ما انگلیسی‌ها و فرانسوی‌ها که نقشه‌ی خاورمیانه را ترسیم کرده‌ایم و این منطقه را به کشورهای مختلف تقسیم و تکه‌تکه کرده‌ایم که در نتیجه‌ی آن، انگلیسی‌ها قیمومیت فلسطین را به دست آوردند و فرانسوی‌ها قیمومیت لبنان را. ما شرایطی تاریخی ایجاد کردیم که نتیجه‌اش بروز خشونت بوده است. اگر ایالات متحده‌ی آمریکا طی دو – سه دهه‌ی گذشته سیاستی بی‌طرفانه در صحنه‌ی جهانی اتخاذ می‌نمود، اگر آمریکا دیکتاتورهای حاکم بر کشورهای عرب را این همه حمایت نمی‌کرد، اگر ده‌ها هزار کودک عراقی (در جریان جنگ آمریکا با عراق) کشته نمی‌شدند، اگر یک برنامه‌ی صلح‌آمیز وجود می‌داشت که فلسطینی‌ها را صاحب کشور مستقلی به پایتختی شرق بیت‌المقدس می‌نمود، اگر عملیات نظامی آمریکایی‌ها در خلیج فارس به اتمام می‌رسید و پس از سال ۱۹۹۱ جنگ دیگری در خلیج فارس رخ نمی‌داد، آنگاه رویارویی‌های خشونت‌آمیزی که هم اکنون شاهد آن هستیم شاید اتفاق نمی‌افتادند و حادثه‌ی یازدهم سپتامبر نیز رخ نمی‌داد.

رابرت فیسک، کارشناس مسائل کشورهای عرب و خبرنگار روزنامه‌ی ایندیپندنت

هجده سال از واقعه‌ی ۱۱ سپتامبر می‌گذرد.

واقعه‌ی ۱۱ سپتامبر بطور رسمی به رشته‌ای از حملات گروه تروریستی القاعده به خاک آمریکا گفته می‌شود که طی آن تعدادی هواپیما درون خاک ایالات متحده ربوده و به برج‌های دوقلوی مرکز تجارت جهانی و ساختمان پنتاگون کوبیده شدند. هزاران نفر بر اثر این واقعه جان باختند و هزاران نفر عزادار شدند.

این حملات موجب آغاز عملیات نظامی آمریکا به بهانه‌ی جنگ با تروریسم در خاورمیانه شد و پیامدهای بسیاری در زمینه‌های مختلف برای کشورهای منطقه و جهان داشت. گفته می‌شود که یازده سپتامبر تاریخ جهان را تغییر داد.

4484434-world-trade

در مورد این واقعه مقالات و کتاب‌های بسیاری نوشته شده است.

یازده سپتامبر سرفصلی تاریخی متشکل از مجموعه مقالاتی از صاحبنظرانی چون نوآم چامسکی، رابرت فیسک و کارن آرمسترانگ است که همگی از متخصصان برجسته در زمینه‌ی مسائل کشورهای مسلمان و نیز رابطه‌ی میان شرق و غرب هستند. در این کتاب که به کوشش استن فان هاوکه تهیه شده است، حادثه‌ی یازده سپتامبر مورد تجزیه و تحلیل قرار گرفته و اثر فعالانه‌ی غرب در این حادثه مورد بحث قرار گرفته است.

 

استن فان هاوکه (زاده‌ی اکتبر ۱۹۴۷) نویسنده و روزنامه‌نگار هلندی در سال ۲۰۰۳ جایزه‌ی روزنامه‌نگاری برای صلح را دریافت کرد.

فروشگاه اینترنتی ۳۰بوک

ارسال پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نمیشود