پاسوناری کاواباتا (۱۱ ژوئن ۱۸۹۹ – ۱۶ آوریل ۱۹۷۲) نویسنده و نخستین ژاپنی برنده‌ی جایزه‌ی نوبل ادبیات بود.

او در کودکی خانواده‌ی خود را از دست داد و همین موجب حس انزوا و درون مایه‌ی مرگ در آثار داستانی‌اش شد.در سال ۱۹۲۴ در رشته‌ی ادبیات فارغ التحصیل شد و به همراه تعدادی از نویسندگان مجله‌‌ی ادبی بانجی جیدای یا عصر هنر را منتشر نمود. مکتب بانجی جیدای متاثر از مکاتب جدید اروپای مدرن و در جهت تحرکات مدرنیستی در ادبیات ژاپن و در تقابل با شیوه‌های سنتی آموزشی بود.

کاواباتا اولین اثر موفق‌اش «رقصنده ایزو» را در سال ۱۹۲۷ به چاپ رساند که مورد تحسین قرار گرفت. او در کنار نویسندگی به خبرنگاری نیز می‌پرداخت. در سال‌های بعد، از حضور در جنگ خودداری کرد و به ایجاد اصلاحات سیاسی در ژاپن تمایل یافت. او معتقد بود که علاوه بر از دست دادن اعضای خانواده‌اش در کودکی، جنگ نیز بر نوشته‌های او تاثیر گذار بوده است، بطوری که برخی از منتقدین آثار او را به پیش و پس از جنگ تقسیم کرده‌اند. در ۱۹۴۷ رمان «سرزمین برفی» (دهکده برفی) را نوشت که جایگاهش را به عنوان یکی از مهمترین نویسندگان ژاپن تثبیت کرد. او سالهای پس از جنگ را وقف داستان‌نویسی کرد. رمان «آوای کوهستان» که از بهترین آثار اوست و «هزار درنا» حاصل همین دوره است.

در سال ۱۹۵۳ به عضویت آکادمی هنرهای ژاپن درآمد و چهار سال بعد به سمت ریاست انجمن قلم ژاپن منصوب شد. تلاش‌های او طی این دوره باعث گسترش ادبیات ژاپنی در کشورهای غربی و ترجمه‌ی این آثار به انگلیسی و زبان‌های دیگر شد.

در سال ۱۹۶۸ جایزه‌ی نوبل ادبیات به پاس خدمات کاواباتا به فرهنگ و ملت ژاپن و خلق شاهکارهای ادبی، به وی اهدا شد و سال بعد نیز نشان گوته از انجمن ادبی فرانکفورت به او تعلق گرفت.

یاسوناری کاواباتا در سال ۱۹۷۲ با استفاده از گاز خودکشی کرد و به زندگی‌اش پایان داد. او از دوستان صمیمی یوکیو میشیما، دیگر نویسنده‌ی بزرگ ژاپنی بود که دو سال پیش از وی خودکشی کرده بود.

دهکده برفی، هزار درنا، آوای کوهستان، زیبایی و افسردگی، توسط نشر آدورا؛ خانه خوبرویان خفته توسط انتشارات سبزان، داستان‌های کفدستی توسط نشر کتابسرای تندیس؛ کیوتو (پایتخت قدیم) توسط نشر چشمه؛ ملخ و جیرجیرک زنگوله‌دار توسط انتشارات سولار از این نویسنده منتشر شده‌اند.

لینک خرید کتاب‌های این نویسنده

_ فروشگاه اینترنتی کتاب ۳۰بوک

ارسال پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نمیشود