سه شنبه , خرداد ۲۸ ۱۳۹۸
خانه / اخبار / ​انتشار کتابی درباره شاهنامه در آمریکا

​انتشار کتابی درباره شاهنامه در آمریکا

کتابی تحت عنوان «شاهنامه: حماسه ایرانی به مثابه ادبیات جهان» نوشته حمید دباشی قرار است در اولین ماه سال جدید میلادی از سوی انتشارات دانشگاه کلمبیا در امریکا منتشر شود.

کتابی تحت عنوان «شاهنامه: حماسه ایرانی به مثابه ادبیات جهان» نوشته حمید دباشی، روزنامه‌نگار، جامعه‌شناس و استاد ایرانی ادبیات تطبیقی و مطالعات ایرانی دانشگاه کلمبیا در ۲۷۲ صفحه قرار است در تاریخ ۸ ژانویه سال ۲۰۱۹ میلادی از سوی انتشارات دانشگاه کلمبیا راهی بازار نشر شود.

حمید دباشی در این کتاب چکیده سال‌ها مطالعه و تدریس حماسه ایرانی را برای نسل جدید خوانندگان به ارمغان آورده و شاهنامه را برای بار دیگر در مرکز توجه‌ جهانی قرار داده و اهمیت آن را آشکار کرده است. دباشی در این کتاب با نگاهی تیزبینانه تاریخ حماسه، نویسندگی، معنای شاعرانه، میراث پیچیده استفاده‌‌های درست و نادرست سیاسی و اهمیت ماندگار آن را در بافت‌ها و سیاق‌های استعماری و پسااستعماری مورد بررسی و موشکافی قرار داده است.

دباشی همچنین علاوه بر توضیح و تمجید از آن‌چه شاهنامه را به اثری ادبی برجسته و متمایز تبدیل کرده، اشعار حماسی بزرگ‌ترین کتاب به زبان پارسی را در بافت و سیاق حماسه‌های دیگر همچون ادیسه هومر و منظومه حماسی انه ‌اید نوشته ویرژیل در نظر گرفته و بحث‌های انتقادی درباره مفهوم ادبیات جهان را پیش کشیده است.

هفته‌نامه پابلیشرویکلی در نقد و بررسی این کتاب نوشته است «این کتاب به عنوان مطالعه علمی آموزنده برای بسیاری از خوانندگان غربی به عنوان درآمدی برای آشنایی‌شان با شاهنامه مفید خواهد بود. دباشی در این کتاب، پیش از مطرح کردن هرچیز، پیشینه‌ای را درباره فردوسی و سنت حماسی قبل اسلام که اشعار او را شکل داده فراهم آورده است.»

حمید دباشی در سال ۱۳۳۰ در اهواز متولد شد. او مدرک دکترای دوگانه خود را در رشته جامعه‌شناسی فرهنگ و مطالعات اسلامی در سال ۱۹۸۴ میلادی در پنسیلوانیا دریافت کرد و پس از آن دوره پژوهشی پسادکتری را در دانشگاه هاروارد گذراند. او هم‌اکنون استاد ادبیات تطبیقی و مطالعات ایرانی دانشگاه کلمبیا و مدیر مطالعات کارشناسی ارشد در انستیتو ادبیات تطبیقی و جامعه در دانشگاه کلمبیا در شهر نیویورک است و به همراه همسرش گلبرگ دباشی، محقق حقوق بشر و مسائل زنان در این شهر زندگی می‌کند.

_ فروشگاه اینترنتی کتاب ۳۰بوک

درباره مجله 30بوک

مجله 30بوک
مجله‌ی 30بوک جایی برای معرفی و نقد کتاب‌ها

این نوشته را هم ببینید:

اشعاری از نویسنده «ربه‌کا» پشت یک قاب عکس پیدا شد

به نقل از گاردین، اشعاری از دافنه دوموریه، نویسنده انگلیسی رمان «ربه‌کا» هنگام مرتب کردن …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *