پنج شنبه , خرداد ۳۰ ۱۳۹۸
خانه / چهره‌ها / فروغ فرخزاد

فروغ فرخزاد

فروغ فرخزاد، شاعر نامدار ایرانی، در روز ۸ دی ۱۳۱۳ در تهران به دنیا آمد. پنج دفتر شعر او از برترین نمونه‌های شعر معاصر فارسی است.

در سال ۱۳۳۰ در ۱۶ سالگی با پرویز شاپور، طنزپرداز ایرانی ازدواج کرد و در سال ۱۳۳۴ صاحب فرزندی به اسم کامیار شد. فروغ پیش از ازدواج با شاپور و پس از طلاق از وی، برایش نامه می‌نوشت که بعدها توسط کامیار شاپور و عمران صلاحی در کتابی با عنوان «اولین تپش‌های عاشقانه‌ی قلبم» منتشر گردید.

فروغ نخستین دفتر شعرش را که «اسیر» نام داشت در سال ۱۳۳۱ منتشر کرد و در سال‌های ۱۳۳۵ و ۱۳۳۶ مجموعه‌های «دیوار» و «عصیان» را به چاپ رساند. کارهای اولیه‌ی فروغ در سبک نیمایی سروده شدند. پس از جدایی از شاپور، فروغ به اروپا رفت و زبان‌های ایتالیایی، فرانسه و آلمانی آموخت. آشنایی با فرهنگ و ادب اروپا موجب دگرگونی فکری در او شد.

در سال ۱۳۳۷ به سینما علاقمند شد و در این مسیر با ابراهیم گلستان، نویسنده و فیلم‌ساز سرشناس ایرانی آشنا گردید. آن دو در سال ۱۳۴۱ فیلم «خانه سیاه است» را که در مورد آسایشگاه جزامیان تبریز بود، ساختند. سال بعد این فیلم در جشنوراه‌ی اوبر هاوزن آلمان برنده‌ی جایزه‌ی نخست شد و در همان سال مجموعه‌ی شعر «تولدی دیگر» با تیراژی بالا منتشر گردید. یکسال بعد انتشار مجموعه‌ی «ایمان بیاوریم به آغاز فصل سرد» جایگاه فروغ را در شعر معاصر تثبیت کرد.

در میان سال‌های ۱۳۴۲–۴۳ فروغ یکبار دست به خودکشی زد اما نجات یافت.

او سرانجام در بعدازظهر روز ۲۴ بهمن، ۱۳۴۵ هنگام رانندگی خودروی جیپ ابراهیم گلستان در جاده دروس – قلهک، برای تصادف نکردن با اتومبیل مهدکودک، از جاده منحرف شد و جان باخت. او در روز ۲۶ بهمن در گورستان ظهیرالدوله به خاک سپرده شد. صادق چوبک، ابوالقاسم انجوی شیرازی، جلال آل‌احمد، مهدی اخوان‌ثالث، احمد شاملو، هوشنگ ابتهاج، سیاوش کسرایی، بهرام بیضایی، نجف دریابندری، احمدرضا احمدی و بسیاری دیگر از هنرمندان و نویسندگان در این مراسم حاضر بودند.

در آستانه‌ی فصلی سرد
در محفل عزای آینه‎ها
و اجتماع سوگوار تجربه‌های پریده رنگ
و این غروب بارور شده از دانش سکوت
چگونه می‌شود به آن کسی که می‌رود این سان صبور،
سنگین،
سرگردان،
فرمان ایست داد؟

کتاب‌های این نویسنده

_فروشگاه اینترنتی کتاب ۳۰بوک

درباره مجله 30بوک

مجله 30بوک
مجله‌ی 30بوک جایی برای معرفی و نقد کتاب‌ها

این نوشته را هم ببینید:

فردریش شیلر، شاعر شادی

فردریش شیلر (۱۰ نوامبر ۱۷۵۹ – ۹ می ۱۸۰۵)، شاعر و نمایش‌نامه‌نویس بزرگ آلمانی بود. …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *