گابریل خوزه گارسیا مارکِز (۶ مارس ۱۹۲۷ – ۱۷ آوریل ۲۰۱۴) نویسنده، روزنامه‌نگار، ناشر و فعال سیاسی کلمبیایی.


او بین مردم کشورهای آمریکای لاتین با نام گابو یا گابیتو (برای تحبیب) مشهور بود.

گارسیا مارکز یکی از نویسندگان پیشگام سبک ادبی رئالیسم جادویی بود، اگرچه تمام آثارش را نمی‌توان در این سبک طبقه‌بندی کرد.

گابریل گارسیا در جوانی به خواندن کتاب مسخ اثر فرانتس کافکا علاقه‌‌ی وافر داشت. این داستان او را به ادبیات مدرن علاقمند کرد و تاثیر بسیاری بر وی گذاشت. او به سبکی از ادبیات واقع‌گرایانه که وقایع غیرعادی به عنوان رویدادهایی روزمره در آن روایت می‌شدند، علاقه داشت و سال‌ها بعد در ۱۹۶۷ با نوشتن رمان صد سال تنهایی سبک رئالیسم جادویی را به اوج خود رساند.

مارکز از جوانی به روزنامه‌نگاری می‌پرداخت و در کنار آن، داستان‌های کوتاه خود را منتشر می‌کرد. او مانند بسیاری از نویسندگان آمریکای جنوبی، از ویلیام فاکنر، نویسنده‌ی آمریکایی تاثیر گرفت. نخستین داستان او «چشمان یک سگ آبی» در سال ۱۹۴۷ منتشر شد و با واکنش مثبت منتقدان وبرو گردید. در سال ۱۹۶۵ شروع به نوشتن رمان «صد سال تنهایی» کرد و آن را در سال ۱۹۶۷ به پایان رسانید. این کتاب به عقیده‌ی بسیاری، شاهکار مارکز به شمار می‎آید. او در سال ۱۹۸۲ برای این رمان برنده‌ی جایزه‌ی نوبل ادبیات شد. بنیاد نوبل در بیانه خود او را «شعبده باز کلام و بصیرت» توصیف کرد. بهمن فرزانه در سال ۱۳۵۴ با ترجمه «صد سال تنهایی»، نویسنده بزرگ آمریکای لاتین را به ایرانیان معرفی کرد. این کتاب با استقبال زیادی روبرو شد و نویسنده آن در ایران به محبوبیت فراوان رسید.

از آثار مارکز به خاطر نثر غنی آن در منتقل کردن تخیلات سرشار نویسنده به خواننده ستایش شده ‌است. ناآرامی و خشونت‌های سیاسی، خانواده به عنوان یک عنصر وحدت بخش، ترکیب آن با شور مذهبی و باور به فراطبیعت روی هم رفته سبک ادبی شاخص مارکز را به هم بافته‌اند. او پس از نوشتن مقاله‌ای در مخالفت با دولت کلمبیا به اروپا تبعید شد. وقتی که کتاب غیر داستانی سفر مخفیانه میگل لیتین به شیلی را در سال ۱۹۸۶ نوشت، حکومت دیکتاتوری ژنرال پینوشه ۱۵ هزار نسخه از آن را در آتش سوزاند. او به نوشتن آثاری که گرایش به جناح چپ سیاست در آن مشهود بود ادامه داد.

پاییز پدرسالار، عشق سال‌های وبا، خاطرات دلبرکان غمگین من، مجموعه داستان‌های کوتاه زائران غریب، گزارش یک آدم‌ربایی، از دیگر آثار برجسته‌ی این نویسنده هستند.

لینک خرید آثار این نویسنده

_ فروشگاه اینترنتی کتاب ۳۰بوک

ارسال پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نمیشود