کوبو آبه (۷ مارس ۱۹۲۴ – ۲۲ ژانویه ۱۹۹۳) نویسنده، نمایش‌نامه‌نویس و عکاس ژاپنی.

کوبو آبه از پیشگامان جریان آوانگارد در ژاپن بود. آشنایی او با ادبیات غرب، اگزیستانسیالیسم، سوررئالیسم و مارکسیسم بر تلقی او از مساپلی همچون ازخودبیگانگی و فقدان هویت در ژاپن بعد از جنگ تأثیر گذاشت. آثار وی که به بحران هویت در ژاپن پس از جنگ جهانی دوم می‌پرداختند توجه خوانندگان جهان را به خود جلب کرد.

آبه در ۱۹۴۷ نخستین کتاب شعرش را با نام «اشعار یک ناشناس» با هزینه‌ی شخصی منتشر کرد. سال بعد اشعار دیگرش با نام «تابلوی راهنمایی در انتهای جاده» در مجله‌ای انتشار یافت. آبه به گروهی از نویسندگان و هنرمندان سوررئالیسم پیوست و به سینما و تئاتر آوانگارد علاقه‌مند شد.

نخستین مجموعه‌ی داستان‌های کوتاه او که در ۱۹۵۱ منتشر شد، جایزهٔ آکوتاگاوا را نصیبش کرد که مهم‌ترین جایزه‌ی ادبی ژاپن است. رمان «زن در ریگ روان» آبه را به شهرت جهانی رساند و به ۲۰ زبان ترجمه شد. روایتی از این رمان را تشیگاهارا هیروشی به فیلم درآورده است که جزء آثار کلاسیک سینمای ژاپن به ‌شمار می‌رود.

«چهره‌ی دیگری»، «نقشه تباه‌شده» و «مردی که عصا شد» از آثار برجسته‌ی او هستند.

کتاب آخر، یادآور وضع ناگوار و کابوس‌مانند قهرمان داستان مسخ – نوشته فرانتس کافکا است. منتقدین ادبی او را با کافکا و آلن پو مقایسه کرده‌اند. داستان‌‌های وی پر از اشارات و نشانه‌های متافیزیکی است.

لینک خرید آثار این نویسنده

_ فروشگاه اینترنتی کتاب ۳۰بوک

ارسال پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نمیشود