شنبه , خرداد ۴ ۱۳۹۸
خانه / چهره‌ها / کوبو آبه، نویسنده‌ی پیشروی ژاپنی

کوبو آبه، نویسنده‌ی پیشروی ژاپنی

کوبو آبه (۷ مارس ۱۹۲۴ – ۲۲ ژانویه ۱۹۹۳) نویسنده، نمایش‌نامه‌نویس و عکاس ژاپنی.

کوبو آبه از پیشگامان جریان آوانگارد در ژاپن بود. آشنایی او با ادبیات غرب، اگزیستانسیالیسم، سوررئالیسم و مارکسیسم بر تلقی او از مساپلی همچون ازخودبیگانگی و فقدان هویت در ژاپن بعد از جنگ تأثیر گذاشت. آثار وی که به بحران هویت در ژاپن پس از جنگ جهانی دوم می‌پرداختند توجه خوانندگان جهان را به خود جلب کرد.

آبه در ۱۹۴۷ نخستین کتاب شعرش را با نام «اشعار یک ناشناس» با هزینه‌ی شخصی منتشر کرد. سال بعد اشعار دیگرش با نام «تابلوی راهنمایی در انتهای جاده» در مجله‌ای انتشار یافت. آبه به گروهی از نویسندگان و هنرمندان سوررئالیسم پیوست و به سینما و تئاتر آوانگارد علاقه‌مند شد.

نخستین مجموعه‌ی داستان‌های کوتاه او که در ۱۹۵۱ منتشر شد، جایزهٔ آکوتاگاوا را نصیبش کرد که مهم‌ترین جایزه‌ی ادبی ژاپن است. رمان «زن در ریگ روان» آبه را به شهرت جهانی رساند و به ۲۰ زبان ترجمه شد. روایتی از این رمان را تشیگاهارا هیروشی به فیلم درآورده است که جزء آثار کلاسیک سینمای ژاپن به ‌شمار می‌رود.

«چهره‌ی دیگری»، «نقشه تباه‌شده» و «مردی که عصا شد» از آثار برجسته‌ی او هستند.

کتاب آخر، یادآور وضع ناگوار و کابوس‌مانند قهرمان داستان مسخ – نوشته فرانتس کافکا است. منتقدین ادبی او را با کافکا و آلن پو مقایسه کرده‌اند. داستان‌‌های وی پر از اشارات و نشانه‌های متافیزیکی است.

لینک خرید آثار این نویسنده

_ فروشگاه اینترنتی کتاب ۳۰بوک

درباره مجله 30بوک

مجله 30بوک
مجله‌ی 30بوک جایی برای معرفی و نقد کتاب‌ها

این نوشته را هم ببینید:

یاسوناری کاواباتا، نخستین نویسنده‌ی ژاپنی که برنده‌ی نوبل ادبیات شد

پاسوناری کاواباتا (۱۱ ژوئن ۱۸۹۹ – ۱۶ آوریل ۱۹۷۲) نویسنده و نخستین ژاپنی برنده‌ی جایزه‌ی …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *