• Backtoschool

بادام (نشر کتاب مجازی)

(0)

موجود نیست

دفعات مشاهده کتاب
1652

علاقه مندان به این کتاب
23

می‌خواهند کتاب را بخوانند
2

کسانی که پیشنهاد می کنند
5

کسانی که پیشنهاد نمی کنند
2

نظر خود را برای ما ثبت کنید

توضیحات کتاب بادام

انتشارات کتاب مجازی منتشر کرد:
سون کارگردان و فیلنامه نویس کره ای در اولین رمان خود برای انتخاب یک راوی اول شخص با محدودیت های احساسی تصمیم جسورانه ای می گیرد اما این ریسک نتیجه فوق العاده به همراه دارد . این رمان برای بزرگسالان بسیار جذاب است اما نوجوانانی که باید در زندگی روزمره خود با کشمکش های این دوره کنار بیایند با یونجا و موقعیت هاس بغرنج او همذات پنداری میکنند
این رمان، اکتشافاتی هم دلانه از زیستن در قطب های عاطفی زندگی است.
_کرکاس ریویو
فروشگاه اینترنتی 30بوک

نقد و بررسی تخصصی نقد و بررسی تخصصی

بادام

کتاب بادام


بریده‌ای از کتاب بادام:
«معمولی بودن سخت‌ترین راه است. همه فکر می‌کنند معمولی بودن کار راحتی است اما واقعا چند نفر روی این جادۀ به اصطلاح آرام حرکت می‌کنند؟»

زندگی‌ای را تصور کنید که هیچ احساسی در آن جریان نداشته باشد، نه غم، نه شادی، نه عشق، نه خوشحالی. این داستان زندگی قهرمان اصلی کتاب بادام است. رمان بادام را وون پیونگ سون، رمان‌نویس و فیلمساز اهل کرۀ جنوبی برای اولین بار در سال 2016 منتشر کرد و کتاب در سال 2020 به انگلیسی ترجمه و در استرالیا منتشر شد. بادام اولین رمان پیونگ سون بود و در همان سال انتشار، برندۀ جایزۀ ادبی چانگبی برای داستان‌های جوانان شد و پس از آن جایزۀ ادبی صلح ججو را از آن خود کرد.

معرفی کتاب بادام اثر وون پیونگ سون 

کتاب بادام اثر وون پیونگ سون با ترجمۀ ملیحه فخاری داستان نوجوانی بیمار است. کتاب بادام برشی زیبا و جسورانه از زندگی یک نوجوان یتیم کُره‌ای است. یونجی که به یک بیماری نادر مبتلاست هیچ احساسی ندارد. او که همیشه با حمایت مادرش در زندگی پیش می‌رفته حالا در موقعیتی قرار می‌گیرد که باید بدون مادرش راه زندگی را پیدا کند. کل این رمان از دیدگاه یونجه بیان شده و با این‌که راوی‌ای غیرعادی است اما نویسنده کمبودهایش را با احساسی که ما نسبت به او پیدا می‌کنیم جبران می‌کند. یونجه خودش را زیر سوال می‌برد و در مورد مسائل پیچیدۀ زندگی فکر می‌کند. او گاه آگاه و مشتاق انجام کار درست است اما با این وجود هرگز از انجام کاری که می‌خواهد انجام بدهد مطمئن نیست.

نویسنده در کتاب بادام به اهمیت وجود احساسات در رشد و تکامل شخصیت نوجوانان پرداخته و با رابطه‌ای پر کشش و جذاب بین دو نوجوان داستانش را به پیش می‌برد. وون پیونگ سون در کتاب بادام انسان معمولی، زندگی عادی و عادی بودن را به چالش کشیده است. زندگی‌ عادی‌ای که به‌خصوص در جوامع شرقی با قوانین و هنجارهای سختگیرانه و یکپارچه به پیش می‌رود. از جمله مضامین اصلی کتاب بادام می‌توان به خانواده و دوستی اشاره کرد. نویسنده به راحتی توانسته با نثری روان و زیبا تلخی را به شیرینی، سختی را به آسانی و زشتی را به زبیایی تبدیل کند.

خلاصه داستان

بادام داستان زندگی نوجوانی به نام یونجی است. یونجی با بیماری نادر «آلکسی‌تایمیا» به دنیا آمده و آمیگدال مغزش به طور مادرزادی مشکل دارد (آمیگدال غدۀ نسبتاً کوچکی است که معنی لغوی این کلمه «بادام» است) و در تشخیص و ابراز احساسات مثل ترس یا عصبانیت دچار ناتوانی شده است. خود یونجه نیز از این بخش به‌خاطر اندازه‌اش و این‌که مادرش مرتباً به او بادام می‌دهد به این امید که آمیگدال مغزش رشد کند، به عنوان «بادام» یاد می‌کند. این پسر هیچ دوستی ندارد و هیچ‌وقت هم برای پیدا کردن دوست هیچ تلاشی نمی‌کند. مادر و مادربزرگش دو پشتیبان اصلی او در زندگی هستند و همیشه با فداکاری‌هایشان سعی می‌کنند زندگی یونجی را راحت‌تر پیش ببرند. 

هم مادر و هم مادربزرگش زندگی‌شان را وقف این کرده‌اند که به یونجه یاد بدهند چگونه در موقعیت‌های روزمره واکنش نشان دهد. خانۀ کوچکشان بالای کتابفروشی دست دوم مادرش است. مادرش روی کاغذهای رنگی کلماتی مثل عشق، شادی، آرزو، غم، لبخند و غیره را نوشته و در سرتاسر خانه به در و دیوار چسبانده تا یونجه همیشه به یاد داشته باشد چه زمانی لبخند بزند، چه زمانی بگوید «متشکرم» و چه زمانی بخندد. اما در شب کریسمس شانزدهمین سالگرد تولد یونجه همه چیز تغییر می‌کند. فاجعه‌ای خشونت‌بار و تکان دهنده کُل دنیاش را در هم می‌شکند و او در این دنیای فراخ و ترسناک تنهای تنها می‌ماند. یونجه که سعی دارد با غم سوگ کنار بیاید، بیشتر و بیشتر در انزوای خودش فرو می‌رود تا این‌که یک نوجوان مشکل‌دار به مدرسه‌شان منتقل می‌شود و بین این دو نوجوان پیوندی شگرف برقرار می‌شود و زندگی یونجه برای همیشه تغییر می‌کند.

خواندن کتاب بادام را به چه کسانی پیشنهاد می‌کنیم؟

بادام رمان ساده و جذاب و مناسب جوانان و نوجوانان است.

درباره نویسنده کتاب بادام

کتاب بادام

وون پیونگ سون کارگردان، رمان‌نویس و فیلم‌ساز اهل کرۀ جنوبی است که در سال 1979 متولد شد. او دومین دختر یک سیاستمدار کره‌ای بود. در دانشگاه هم در رشتۀ جامعه‌شناسی و هم فلسفه تحصیل کرد و کارگردانی فیلم را در آکادمی هنرهای فیلم کره گذراند. او جوایز متعددی از جمله جایزۀ نقد و بررسی و جایزۀ نویسندگان فانتزی - علمی را برای فیلم‌نامه‌اش به نام «به لحظه باور دارم» دریافت کرده است. او همچنین تعدادی فیلم کوتاه نوشته و کارگردانی کرده است. سون مهارت‌های تفکر ساختار یافته را از رشتۀ جامعه‌شناسی و مفهوم فردیت را در دوران دانشجویی از فلسفه آموخت، خودش معتقد است که این دو مهارت بسیار بر روی نوشتن رمان‌هایش تأثیر گذاشته‌اند. از زمان دانشجویی نوشتن را شروع کرد. سون در رمان‌هایش معنای وجود و رشد انسان را بررسی می‌کند. لی سندی جوسون مترجم مقیم سئول است که مدرک کارشناسی‌اش را در رشتۀ ادبیات و نویسندگی از دانشگاه کالیفرنیا دریافت کرد. او کتاب بادام را از کره‌ای به انگلیسی ترجمه کرد و در اختیار علاقه‌مندان قرار داد.

امتیازات

کتاب بادام از سایت گودریدز امتیاز 4.2 از 5 و از سایت آمازون امتیاز 4.7 از 5 را به دست آورده است.

میزان فروش کتاب

کتاب بادام به 13 زبان مختلف در 12 کشور در سراسر دنیا به فروش رفت که این برای یک نویسندۀ تازه‌کار موفقیت بزرگی محسوب می‌شود.

تحلیل سی بوک از کتاب بادام

خوانایی کتاب و روان بودن 
شاید بتوان گفت این اولین رمان دنیا است که نویسنده در آن به شرح زندگی نوجوانی با شخصیت ناگویی هیجانی پرداخته است. یونجه یک شخصیت متفاوت در دنیای ادبیات است. سون به زیبایی هم شادی و هم غم و هم پیچیدگی‌های زندگی را در رمان بادام لمس کرده است. 

مدت زمانی که طول می کشد بخوانی
خواننده‌ای با سرعت 300 کلمه در دقیقه حدوداً 3 ساعت طول می‌کشد تا رمان بادام را به طور کامل مطالعه نماید.

شرایط تهیه کتاب 
می‌توانید کتاب بادام را با تخفیف ویژه از فروشگاه اینترنتی کتاب سیبوک تهیه نمایید.

نمایش کامل نقد و بررسی تخصصی

نظرات کاربران (1)

نظر شما در مورد این کتاب

امتیاز شما به این کالا:

نظرات دیگر کاربران

  • تصویر کاربر

    • فاطمه جلالی
    • پاسخ به نظر

    اولای کتاب شاید خیلی خوب بنظر نیاد ولی بعدش خیلی جذاب میشه بنظرم واقعا کتاب خوبیه

بریده ای از کتاب (0)

بریده ای از این کتاب

بریده های دیگر کاربران

قرعه کشی بزرگ