30بوک
کتاب عمومی
اقتصادی
عمومی
درآمدی بر ساختارهای نهادی و فرآیند توسعه

درآمدی بر ساختارهای نهادی و فرآیند توسعه

(0)

1,000,000ریال

900,000 ریال

دفعات مشاهده کتاب
44

علاقه مندان به این کتاب
0

می‌خواهند کتاب را بخوانند
0

کسانی که پیشنهاد می کنند
0

کسانی که پیشنهاد نمی کنند
0

نظر خود را برای ما ثبت کنید

توضیحات کتاب درآمدی بر ساختارهای نهادی و فرآیند توسعه

انتشارات آماره منتشر کرد:
سؤال از دلایل از دلایل تفاوت فراوان کشورها در سطح رشد، رفاه و توسعه اقتصادی و به بیانی دیگر دلایل صعود و سقوط تمدن­ها و دولت­ها، ازجمله سؤالات اساسی در قرن­ها و دهه­های اخیر بوده است و متفکران فراوانی در این زمینه به تحقیق و پژوهش پرداخته­اند.

در دهه‌های اخیر اقتصاد نهادگرایی جدید با توجه به خلأهای موجود و اشکالات وارده بر برخی از فروض اساسی رویکرد نئوکلاسیکی اقتصاد همانند فرض عقلانیت ابزاری و اطلاعات کامل به دنبال تعدیل و اصلاح این رویکرد و مطابقت آن با دنیای واقع به‌ویژه حقایق مشهود در کشورهای درحال‌توسعه بوده است. اقتصاد نهادگرای جدید با تغییر و اصلاح اصل موضوعه عقلانیت، نهادها را به‌عنوان قیدی مهم به تئوری­های اقتصادی اضافه می‌کند و نقش هزینه‌های معاملات را به‌عنوان پیوند بین نهادها و هزینه‌های تولید تحلیل می‌کند. در این رویکرد تئوری اقتصادی با ایده‌ها و ایدئولوژی‌ها ترکیب‌شده و وارد تحلیل می­شوند و با مدل‌سازی فرآیند سیاسی و حقوقی به‌عنوان عواملی مهم در تعیین عملکردهای متفاوت اقتصادی جوامع، آن‌ها را عاملی مهم در تشریح بازارهای ناکارآمد می­داند. بر اساس این دیدگاه، ساختار نهادی کشورهای درحال‌توسعه به‌ویژه ساختارهای حقوقی و سیاسی، به‌صورت مانعی مهم بر سر راه تحولات اقتصادی عمل می‌کنند و تحول نهادی در مرکز فرآیند بلندمدت توسعه اقتصادی قرار دارد. بر همین اساس این کتاب به مطالعه، بررسی، تجزیه‌وتحلیل نقش و اهمیت نهادهای اقتصادی، حقوقی و سیاسی در فرآیند رشد و توسعه کشورها اختصاص دارد.

امروزه متفکرین بزرگ اقتصاد نئوکلاسیکی خود نیز به اهمیت و نقش بی­بدیل نهادها در فرآیند توسعه اذعان نموده­اند. در همین خصوص فریدمن بیان می­کند که: ما مطالب فراوانی را در خصوص اهمیت حقوق مالکیت و نقش قوانین به‌عنوان پایه آزادی اقتصادی آموخته­ایم…این حقیقت آشکار گردیده است که بدون تردید حاکمیت قانون حیاتی­تر از خصوصی­سازی است. بدون حاکمیت قانون، خصوصی‌سازی بی‌معناست (فریدمن، گزارش سالانه آزادی اقتصادی جهان، ۲۰۰۲). رودریک نیز در مقاله­ای به‌صراحت بیان می­کند که: اولویت و کانون اصلاحات در کشورهای درحال‌توسعه از اصلاحات قیمتی به اصلاحات نهادی تغییریافته است. این تغییر منعکس‌کننده درک این نکته اساسی است که بازارها نمی­توانند در فقدان مجموعه قواعد و قوانین قابل پیش­بینی که زمینه فعالیت­های اقتصادی را فراهم کرده و پیامدهای آن را توزیع کنند، عملکرد مناسبی داشته باشند (رودریک، ۲۰۰۸).

کتاب حاضر در هفت فصل سامان‌دهی شده است. فصل اول مدخلی در خصوص نقش و جایگاه نهادها در فرآیند توسعه است. فصل دوم به بحث از نهادها، روند تاریخی و بنیان­های نظری آن اختصاص دارد. در فصل سوم از روند تکامل دیدگاه‌ها در خصوص فرآیند رشد و توسعه و نیز دلایل بنیادین رشد و توسعه بحث خواهد شد. فصل چهارم و پنجم به ترتیب به بحث از نقش نهادها حقوقی و سیاسی در فرآیند توسعه اشاره دارند. مطالعات صورت گرفته در خصوص رابطه بین نهادهای گوناگون و رشد اقتصادی و رویکردهای جدید بیان‌شده توسط اقتصاددانان در خصوص نهادها و رشد اقتصادی، موضوع فصل ششم هست. فصل هفتم و پایانی کتاب به بحث از نقش اصلاحات نهادی و نوع نگاه در فرآیند اصلاحات نهادی، مسائل و چالش­ها، نکته­ها و آموزه­های این حوزه اختصاص دارد.

فروشگاه اینترنتی 30بوک

نظرات کاربران (0)

نظر شما در مورد این کتاب

امتیاز شما به این کالا:

نظرات دیگر کاربران

بریده ای از کتاب (0)

بریده ای از این کتاب

بریده های دیگر کاربران

عیدی