30بوک
کتاب عمومی
ورزشی
عمومی
اصول و روش های توسعه چابکی و تندی حرکات ورزشی

اصول و روش های توسعه چابکی و تندی حرکات ورزشی (کد 2618)

(0)

1,990,000ریال

1,791,000 ریال

دفعات مشاهده کتاب
10

علاقه مندان به این کتاب
0

می‌خواهند کتاب را بخوانند
0

کسانی که پیشنهاد می کنند
0

کسانی که پیشنهاد نمی کنند
0

نظر خود را برای ما ثبت کنید

توضیحات کتاب اصول و روش های توسعه چابکی و تندی حرکات ورزشی

انتشارات حتمی منتشر کرد :
برای تمامی ورزشکاران، توانایی تغییر جهت های سریع اغلب به عنوان تفاوت پیروزی یا شکست به حساب می آید. تقریباٌ در تمام رشته های ورزشی که جا به جایی بدن، جزء جدایی ناپذیر آنها محسوب می شود، لازم است ورزشکاران به طور سریع و مداوم شتاب حرکت را افزایش یا کاهش و در پاسخ به شرایط بازی به سرعت تغییر جهت دهند. در واقع در بسیاری از رشته های ورزشی توانایی تغییر جهت بسیار مهم تر از سرعت دویدن در یک مسیر مستقیم می باشد. به همین دلیل بسیاری از مربیان و ورزشکاران به دنبال پیدا کردن راه های مؤثر برای بهبود چابکی و تندی حرکت می باشند. هدف این کتاب کمک به مربیان، ورزشکاران و بدنسازان حرفه ای برای رسیدن به این مهم می باشد.
در سال 2002، یانگ ، جونز و مونتگمری به شناسایی دقیق مهم ترین عوامل مؤثر بر چابکی اقدام نمودند. این نویسندگان به طور اختصاصی عملکرد چابکی را به دو بخش اصلی تقسیم کردند: عوامل موثر بر سرعت تغییر جهت و عوامل موثر بر تصمیم گیری. هر یک از این عوامل به زیر مجموعه های مختلفی طبقه بندی می شوند که در شکل 1 نشان داده شده است. چابکی و تندی حرکت، مهارت های ورزشی پیچیده ای هستند که شامل هر دو مولفه جسمانی و ادراکی می باشند. به عنوان مثال، بازیکن بسکتبال برای طراحی یک حمله موفق باید تصمیم بگیرد بهترین اقدام را انجام دهد. یا لحظه ای را تصور کنید که بازیکن مهاجم در فوتبال باید تصمیم بگیرد توپ را به هم تیمی خود پاس بدهد یا به سمت دروازه شوت کند؟ این مثال ها نمونه¬های ساده ای برای نشان دادن قدرت تصمیم گیری قبل از اجرای یک حرکت سریع و انفجاری می باشد. بنابراین، برای به حداکثر رساندن عملکرد، برنامه تمرینی باید هر دو بخش جسمانی و ادراکی چابکی و تندی حرکت را شامل شود. تنها در این صورت است که ورزشکاران می توانند فاصله میان عملکرد تمرینی تا عملکرد مسابقه را به درستی بر طرف نمایند.
فصل 1 عوامل مؤثر بر چابکی مثل سرعت تغییر جهت، تکنیک مناسب، موقعیت بدن و ویژگی های جسمانی را مطرح می کند. هم چنین در رابطه با مؤلفه هایی مثل نرخ توسعه سریع نیرو، حداکثر برون ده توان و حرکات انفجاری صحبت خواهد کرد و به همین صورت چگونگی تاثیر این ویژگی ها بر توانایی های ورزشکاران برای دستیابی به سطوح بالای عملکرد را مورد بررسی قرار می دهد.
فصل 2 به بررسی مهارت های ادراکی و تصمیم گیری (عوامل مؤثر بر تندی حرکت ) مثل پردازش اطلاعات، شناسایی موقعیت، پیش بینی و سطوح انگیختگی و اضطراب می پردازد. ورزشکارانی که دارای عملکرد چابکی مطلوبی می باشند این قبیل نشانه های مربوط به تمرین و مسابقه را بهتر شناسایی و پردازش می نمایند که به آنها یک مزیت رقابتی بالاتر نسبت به حریفان خود می دهد. در بسیاری از موارد این مهارت ها ورزشکاران نخبه را از سایرین جدا می سازد.
همانند هر برنامه تمرینی، ورزشکاران باید بر اساس نیازهای فردی و تمرینی، برنامه های ورزشی خود را طراحی و اجرا کنند. چابکی و تندی حرکت نیز از این قائده مستثنی نیستند. بنابراین، پیش از فصولی که به تمرینات اختصاصی برای افزایش چابکی و تندی حرکت پرداخته اند ( فصول 4 و 5 )، فصل 3 تکنیک های ارزیابی آمادگی یک ورزشکار را به صورت کامل توضیح می دهد. هم چنین این فصل برای ارزیابی کیفیت (چگونگی) حرکت و پیش بینی عملکرد چابکی – هر دو – روش-هایی را برای تعیین پیشرفت ورزشکاران ارائه می دهد.
فصل 4 و 5 روش های تمرینی موثر در بهبود چابکی و تندی حرکت را ارائه می نماید. اغلب این تمرین ها، مهارت های حرکتی اصلی برای موفقیت های بعدی ورزشکار را بهبود می بخشند. هم چنین این فصول پیشنهادات و برنامه های تمرینی ویژه ای را ارائه می دهد که ترکیبی از مهارت های ادراکی- تصمیم گیری در برنامه های تمرینی ورزشکاران می باشد که در آینده به تسلط تکنیکی در ورزشکار منجر می شود. به دلیل اینکه ورزشکاران در مسابقات به محرک های پیش بینی نشده و متعددی پاسخ می دهند، برنامه های تمرینی باید در قالب الگوهای حرکتی باز و پیش بینی نشده طراحی شوند.
تمرینات ارائه شده در این کتاب، مبنای اطلاعاتی مطمئنی برای کمک به ورزشکاران و پیشرفت برنامه های تمرینی آنها می باشد. فصل 6 به بررسی پایه های اساسی طراحی تمرینات چابکی و تندی حرکت می پردازد. در فصل 7 ورزشکاران حرفه ای رشته های مختلف نظر خود درباره تمرینات چابکی و تندی حرکت و نیز تمرینات مورد علاقه شان برای بهبود عملکرد در سطوح مختلف مهارت های ورزشی را به اشتراک گذاشته اند. تمرینات این فصل به اضافه تمرینات اختصاصی برخی از رشته های ورزشی، محرکی برای برنامه تمرینی می باشد که به آماده سازی بهتر ورزشکاران برای مسابقه منجر می-شود.
این کتاب به عنوان یک راهنمای اولیه و منبعی از برنامه های تمرینی جامع برای پیشرفت مطمئن و مؤثر چابکی و تندی حرکت می باشد و برای مربیان و ورزشکارانی که به طور جدی قصد دارند به عملکرد بالاتری دست پیدا کنند یک منبع جامع و دقیق به حساب می آید. کتاب پیش رو حاوی نکات و اطلاعات ارزشمند تمرینی می باشد که برگرفته از سال ها ممارست کارشناسان این کتاب می باشد. نویسندگان امیدوارند که ورزشکاران، مربیان و علاقه مندان این زمینه به شناخت و درک بهتری از الزامات پیشرفت چابکی و تندی حرکت دست پیدا کنند. برتری تصادفی نیست !
فروشگاه اینترنتی 30بوک

نظرات کاربران (0)

نظر شما در مورد این کتاب

امتیاز شما به این کالا:

نظرات دیگر کاربران

بریده ای از کتاب (0)

بریده ای از این کتاب

بریده های دیگر کاربران

عیدی