• Backtoschool

مغازه خودکشی

(498)
نویسنده:
نشر:

420,000ریال

378,000 ریال

دفعات مشاهده کتاب
35219

علاقه مندان به این کتاب
421

می‌خواهند کتاب را بخوانند
79

کسانی که پیشنهاد می کنند
134

کسانی که پیشنهاد نمی کنند
12

نظر خود را برای ما ثبت کنید

توضیحات کتاب مغازه خودکشی

انتشارات چشمه منتشر کرد:
مغازه ی خودکشی یک فانتزی سیاه تکان دهنده است که بعد از چاپ شدن در سال 2007، توجه فراوانی برانگیخت. رمان عجیب ژان تولی (1953)، نویسنده و فیلم نامه نویس فرانسوی، هجوی است تمام عیار درباره ی مرگ و امید. رمان درباره ی یک دکان فروش ابزار و ادوات خودکشی است. همه جور خنزرپنزری در آن یافت می شود. از انواع سم تا طناب های دار، از انواع سلاح های کمری مناسب برای انتحار تا ویروس های کشنده. یک فروشگاه منحصر بفرد در زمان و مکانی نامعلوم. رمان گره خورده است به نام برخی از مهم ترین چهره های ادبی و هنری که خود را کشته اند؛ میشیما، مرلین مونرو، ونسان ونگوگ و... تقاضا بسیار زیاد است، تا این که روزی پسری وارد این مغازه می شود و با خودش تحولی به همراه می آورد. این روند پیش می رود تا سطرهای پایانی کتاب که ناگهان ضربه ای خرد کننده به مخاطب وارد می شود، ضربه ای که غیرقابل پیش بینی است... رمان مغازه ی خودکشی از درخشان ترین آثار فانتزی سیاهی است که در دو دهه ی گذشته در جهان نوشته شده است. حضور متراکم مرگ، تلاش برای ساختن امید به زندگی، نبردی نمادین و مملو از شوخی های ظریف که در نهایت قرار است خواننده را میخ کوب کرد.
فروشگاه اینترنتی 30 بوک

نقد و بررسی تخصصی نقد و بررسی تخصصی

مغازه خودکشی

تصویر جلد کتاب مغازه خودکشی


زندگی همینه که هست. اگه سخت بگیری، اونم بهت سخت می‌گذرونه. این ماییم که بهش ارزش می‌دیم. با همۀ کمبودهایی که این دنیا داره، زیبایی‌های خودش رو هم داره. نباید از زندگی زیاد انتظار داشته باشیم. نمی‌شه باهاش جنگید! بهتر اینه که نیمۀ پُرِ لیوان رو ببینیم.

کتاب مغازه خودکشی نوشتۀ ژان تولی نویسندۀ فرانسوی است. عنوان اصلی کتاب به فرانسوی (Le Magasin des suicides) است و در سال 2007 منتشر شد و سو دایسون آن را به انگلیسی ترجمه کرده است. ژانر کتاب مغازه خودکشی، کمدی سیاه است. ژان تولی در کتاب مغازۀ خودکشی با زبانی طنزآلود،‌ جنبه‌های تاریک زندگی را به تصویر کشیده و با مرگ و خودکشی شوخی می‌کند. کتاب مغازۀ خودکشی رمانی پُر از امید و در عین حال فوق‌العاده سیاه است. کتاب پایانی چالش‌برانگیز دارد و نویسنده سعی کرده با قواعد دنیای فانتزی بازی کند. با ما همراه شوید تا بیشتر کتاب مغازه خودکشی آشنا شوید.

معرفی کتاب مغازه خودکشی اثر ژان تولی 

رمان مغازۀ خودکشی اثر ژان تولی با ترجمۀ احسان کرم‌ویسی یکی از تلخ‌ترین، سیاه‌ترین و درخشان‌ترین آثار فانتزی سیاه است. کتاب مغازه خودکشی فانتزی سیاهِ تکان‌دهنده‌ای است که توجۀ بسیاری را به خود جلب کرد. کتاب مغازه خودکشی در دورۀ نزدیک به آخرالزمان اتفاق می‌افتد، زمانی که انسان‌ها تمام منابع طبیعی را از بین بُرده و حالا به شدت افسرده شده‌اند و برای خلاص شدن دست به خودکشی می‌زنند. خانوادۀ تواچ هم ابزار خودکشی را برای مردم فراهم می‌کنند. فرزندان تواچ به طرز تحسین‌آمیزی راه والدین‌شان را دنبال می‌کنند اما شخصیت اصلی کتاب، آلن تواچ و کوچک‌ترین فرد خانوادۀ تواچ نمی‌تواند تاریکی را ببیند و راه آن‌ها را ادامه دهد. آلنِ همیشه شاد، تنها چیزی که می‌تواند ببیند جنبۀ روشن زندگی‌ست. 

بنابراین سعی می‌کند که با نابود کردن سیاه‌بینی و حزنِ خانواده‌اش، به آن‌ها عشق به زندگی بیاموزد. نویسنده موقع انتخاب نام اعضای خانوادۀ اصلی هنرمندانه به موضوع کتابش اشاره کرده است و نام‌ها پژواک نام افراد سرشناس تاریخ است که دست به خودکشی زده‌اند. نام شخصیت اصلی داستان هم تداعی‌کنندۀ نام آلن تورینگ، دانشمند و ریاضی‌دان نابغۀ انگلیسی است. تورینگ در آخر عمر به دلایلی افسرده شد و در سال 1954 برای آخرین بار به اتاق خوابش رفت. صبح روز بعد خدمتکارش جسد بی‌جان او را روی تخت خواب یافت و کنار تخت هم سیبی گاز زده افتاده بود. آزمایش سم‌شناسی نشان داد که سیب به سیانور آغشته بوده است.

خلاصه داستان

داستان کتاب مغازه خودکشی در آینده‌ای نامشخص و تاریک و در شهری بی‌نام و نشان می‌گذرد. نزدیک به آخرالزمان است. انسان‌ها بسیاری از منابع طبیعی را نابود کرده‌اند و دیگر گُل و درختی در دنیا نیست. هوا بسیار آلوده شده و این فاجعۀ زیست ‌محیطی جهان را داغدار کرده و اخبار همیشه بد است و تمام مردم شهر افسرده هستند. امید به زندگی هر روز کم و کمتر می‌شود. کرۀ زمین به سمت نابودی پیش می‌رود و وضعیت زندگی هر روز سخت‌تر می‌شود. شاد بودن و خندیدن حالا یکی از عجیب‌ترین چیزهای دنیاست و آمار خودکشی هم بسیار بالا رفته است. اما خانوادۀ تواچ در همین وضعیت سخت به مقاوت‌شان ادامه داده و کسب و کاری موفق به راه انداخته‌اند: یک مغازۀ خودکشی. مردم افسرده و مالیخولیایی برای تمام کردن رنج و عذاب زندگی‌شان به این مغازۀ خودکشی می‌آیند و خانم و آقای تواچ ابزار مخصوص خودکشی را می‌سازند و در مغازه‌شان می‌فروشند. 

آن‌ها خیلی به خود افتخار می‌کنند که می‌توانند به آدم‌ها کمک کنند تا از شر زندگی خلاص شوند. فرزندان‌شان، ونسان و مرلین نیز به آن‌ها در ادارۀ مغازه کمک می‌کنند و هر کدام‌شان دچار یک نوع ناراحتی روانی هستند. این خانواده تمام توان‌شان را صرف خدمتگزاری به مردم می‌کنند. در این مغازه برای هر کسی یک راه خلاصی وجود دارد. از طناب‌های دار و گلوله گرفته تا انواع سم و گیاهان کشنده و تیغ‌های آلوده به کزاز. شعار اصلی خانوادۀ تواچ این است که «آیا در زندگی شکست خورده‌اید؟ لااقل در مرگ‌تان موفق باشید». همه چیز به خوبی می‌گذرد و ونسان پسر خانواده، وسایل جدیدی برای خودکشی اختراع می‌کند و خوشبختانه آمار خودکشی هر روز بالاتر می‌رود تا روزی که آلن به دنیا می‌آید و آن‌وقت است که همه چیز تغییر می‌کند.

«لوکریس تواچ با عصبانیت کاغذی را پشت خود در دستان گره کرده‌اش پنهان کرده بود که با تکان‌های عصبیِ او می‌لرزید. بچۀ کوچکش روبه‌روی او ایستاده بود و بشاش و مهربان نگاهش می‌کرد. خانم تواچ خم شد و با لحن سرزنش آمیز محکم‌تری گفت «و یه چیز دیگه؛ این جیک جیک کردنت رو تموم کن. وقتی یکی می‌آد این‌جا نباید بهش بگی -ادای آلن را در می‌آورد- «صبح بخیر». تو باید با لحنِ یه بابا مُرده بهشون بگی «چه روزِ گندی، مادام» یا مثلاً بگی «امیدوارم اون دنیا جای بهتری براتون باشه موسیو» خواهش می‌کنم لطفاً این لبخندِ مسخره رو هم از روی صورتت بردار. می‌خوای این یه لقمه نون رو ازمون بگیری؟ آخه این چه رفتاریه وقتی یکی رو می‌بینی چشم‌هات رو می‌چرخونی و دست‌هات رو می‌بری پشت گوش‌ات و تکون‌شون می‌دی؟ فکر کردی مشتری‌ها می‌آن این‌جا لبخندِ ابلهانۀ تو رو ببینند؟ واقعاً می‌ری روی مخم. مجبورمون می‌کنی پوزه‌بند بهت ببندیم.»

شخصیت‌های کتاب مغازه خودکشی

خانم و آقای تواچ
صاحب مغازه خودکشی و حدوداً 50 ساله هستند. میشیما رئیس و پدر خانواده و مغازه است و آن‌ها سموم مختلف تولید می‌کنند. دو فرزند بزرگشان ونسان و مرلین هستند. کسانی که می‌خواهند خودکشی کنند بی‌شک سری به مغازۀ آقا و خانم تواچ می‌زنند و از آن‌ها راهنمایی می‌خواهند که کدام روش را انتخاب کنند. خانم تواچ کم‌کم متوجه می‌شود که استعداد آشپزی‌اش فراتر از درست کردن سم است و آقای تواچ زمانی که احساس می‌کند خانواده‌اش مثبت بودن آلن را پذیرفته‌اند حس می‌کند به او خیانت کرده‌اند و دچار فروپاشی روانی می‌شود.

آلن
فرزند سوم و کوچک‌ترین عضو خانوادۀ تواچ است. او شخصیت اصلی داستان مغازه خودکشی محسوب می‌شود. ورود آلن به داستان تغییرات زیادی به وجود خواهد آورد. او از نظر بقیه عجیب و غریب است. آلن برعکس تمام شخصیت‌های مغازه خودکشی و خانواده‌اش شاد و سرزنده است و فضای تیره و تار داستان را به چالش می‌کشد. او با خوشحالی و با جایگزین کردن سیب‌های سالم به جای سیب‌های سمی و عوض کردن جای تیغ‌های تیز با کُند تلاش خانواده برای ترویج خودکشی را خراب می‌کند.

ونسان
پسر بزرگ خانوادۀ تواچ است و نامش را از روی ونسان ون گوگ که در 37 سالگی خودکشی کرد، ونسان گذاشته‌اند. ونسان پسر هفده سالۀ لاغری است و از میگر‌ن‌ و کابوس‌های وحشتناک رنج می‌برد و یاد می‌گیرد چطور احساسات تاریکش را به آثار هنری تبدیل کند تا دردش کاهش یابد. 

مرلین
مرلین تنها دختر خانوادۀ تواچ، چهارده ساله و بسیار چاق است. نامش را از روی مرلین مونرو بازیگر معروف که دست به خودکشی زد مرلین گذاشته‌اند. او از نظر خودش بسیار تنبل و زشت است. او نیز مثل بقیۀ خانواده سعی می‌کند احساسات مثبت آلن را سرکوب کند و تنها زمانی از‌ آلن ممنون می‌شود که سمی به خودش تزریق می‌کند تا بزاق دهانش را کشنده کند اما وقتی متوجه می‌شود که هرگز نمی‌تواند پسر مورد علاقه‌اش را ببوسد افسرده می‌شود تا زمانی که می‌فهمد آلن جای سم‌ها را عوض کرده است.

درباره نویسنده کتاب مغازه خودکشی

تصویر نویسنده کتاب مغازه خودکشی

ژان تولی نویسنده، کاریکاتوریست، فیلم‌نامه‌نویس و کارگردان فرانسوی است که در سال 1953 به دنیا آمد. زادگاهش سن‌لو، یکی از شهرستان‌های کوچک مانش است. کتاب مغازه خودکشی که معروف‌ترین اثرش است را در سال 2007 منتشر کرد که تاکنون به بیش از بیست زبان ترجمه شده است. وی تا به امروز ده کتاب موفق و پروفروش منتشر کرده و زندگی‌نامه نیز نوشته است. ژان تولی با بازیگر فرانسوی میو-میو ازدواج کرده و اکنون 69 ساله است. از دیگر کتاب‌های پرفروش این نویسنده می‌توان به رمان آدم خواران اشاره کرد.

مضامین اساسی کتاب مغازه خودکشی

امید و عشق
کتاب مغازه خودکشی لحنی غم‌انگیز و بدبینانه دارد اما جذابیت همیشگی آلن و مثبت‌اندیشی‌اش نیروی محرکۀ داستان می‌شود. آلن در این دنیای تیره و تاره مثل نور خورشید می‌درخشد و همین باعث می‌شود با بقیه فرق داشته باشد. این تمایز نظر همه را جلب می‌کند و خانواده‌اش سعی می‌کنند این جرقه‌های خوش‌بینی را در نطفه خفه کنند. همه به رفتار غیرطبیعی آلن واکنش نشان می‌دهند و آلن می‌تواند با امید و عشق دیدگاه‌های ذهنی خانواده‌اش و مردم را تغییر دهد. کتاب مغازه خودکشی به همان اندازه که دربارۀ مرگ است، دربارۀ نگرش و امید و اعتقاد به آینده‌ای بهتر نیز هست.

امتیازات

کتاب مغازۀ خودکشی از سایت گودریدز امتیاز 3.5 از 5 و از سایت آمازون امتیاز 4.3 از 5 را به دست آورده است.

حواشی حول محور کتاب

در سال 2012 از روی کتاب مغازه خودکشی یک انیمیشن فرانسوی ساخته و منتشر شد. کارگردان این انیمیشن پاتریس لکونت است.

بسیاری معتقدند که حال و هوای کتاب مغازه خودکشی شبیه داستان مصور معروف خانوادۀ آدامز است که در سال 1938 در نیویورکر منتشر و بعدها تبدیل به انیمیشن و فیلم شد.

تحلیل سی بوک از کتاب مغازه خودکشی

خوانایی کتاب و روان بودن 
حضور همیشگی مرگ، تلاش برای ساختن امید و ادامه دادن به زندگی، نبردی نمادین بین مرگ و زندگی و قلم هنرمندانۀ نویسنده و کتابی مملو از شوخی‌های ظریف، خواننده را میخکوب می‌کند. شخصیت‌ها باور پذیرند و خواننده خیلی راحت می‌تواند با آن‌ها ارتباط برقرار کند. رمان کوتاه و غیرمنتظره است. نویسنده به زیبایی و با ظرافت تمام ابزار خودکشی مغازه را شرح داده و خواننده می‌تواند به راحتی تمام آن مکان شوم را در ذهنش تجسم کند. 

مدت زمانی که طول می‌کشد بخوانی
اگر سرعت خواندن‌تان 300 کلمه در دقیقه باشد حدوداً ۲ ساعت طول می‌کشد تا کتاب مغازه خودکشی را به طور کامل مطالعه نمایید. 

شرایط تهیه کتاب و مقایسه با نسخه صوتی و الکترونیکی 
می‌توانید کتاب مغازه خودکشی را ترجمۀ احسان کرم‌ویسی که یکی از بهترین ترجمه‌های موجود در بازار است و چاپ نشر چشمه و با تخفیف ویژه از فروشگاه اینترنتی سی‌بوک تهیه نمایید.

نمایش کامل نقد و بررسی تخصصی

نظرات کاربران (53)

نظر شما در مورد این کتاب

امتیاز شما به این کالا:

نظرات دیگر کاربران

 • تصویر کاربر

  • سید مجتبی پژمان
  • پاسخ به نظر

  بدیع با تویست پایانی عالی

 • تصویر کاربر

  • مرتضی جلال آبادی
  • پاسخ به نظر

  عالیه این کتاب

 • تصویر کاربر

  • آیشن خان بابائی میدانی
  • پاسخ به نظر

  خیلی کتاب خوبی بود امید داشتنو یاد آوری کرد برام و آخر داستان هم خیلیی عالی بود .

 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5
 • 6
 • 7
 • 8
 • 9
 • 10
 • 11
 • 12
 • 13
 • 14
 • 15
 • 16
 • 17
 • 18

بریده ای از کتاب (5)

بریده ای از این کتاب

بریده های دیگر کاربران

 • تصویر کاربر

  • آیناز شکری
  • 4

  《جریمه ش کردند. تو مدرسه ازش پرسیدند کی ها خودکشی می کنند. اون هم جواب داده بود آدم های شاکی》

 • تصویر کاربر

  • مونا بیگی
  • 1

  زندگی همینه که هست. اگه سخت بگیری، اونم به‌ت سخت می‌گذرونه. این ماییم که به‌ش ارزش می‌دیم. با همهٔ کمبودهایی که این دنیا داره، زیبایی‌های خودش رو هم داره. نباید از زندگی زیاد انتظار داشته باشیم. نمی‌شه باهاش جنگید بهتر اینه که نیمهٔ پُرِ لیوان رو ببینیم.

 • تصویر کاربر

  • محدثه حسن پور
  • 1

  «آلن، چند بار باید بهت بگم وقتی مشتری‌هامون از مغازه خرید می‌کنن، بهشون نمی‌گیم “به‌زودی می‌بینمت”. ما باهاشون وداع می‌کنیم؛ چون دیگه هیچ‌وقت برنمی‌گردن. آخه کِی این را توی کله‌ات فرومی‌کنی»

 • 1
 • 2
قرعه کشی بزرگ