ارباب حلقه‌ها
تخفیف

%20

ارباب حلقه‌ها (1)(یاران حلقه)

(334)
نشر:

2,435,000ریال

1,948,000 ریال

دفعات مشاهده کتاب
20666

علاقه مندان به این کتاب
248

می‌خواهند کتاب را بخوانند
39

کسانی که پیشنهاد می کنند
74

کسانی که پیشنهاد نمی کنند
4

نظر خود را برای ما ثبت کنید

توضیحات کتاب ارباب حلقه‌ها

انتشارات روزنه منتشر کرد: جان رونالد تالكین، نویسنده و محقق انگلیسی در 1892 به دنبال آمد. او در دانشگاه آگسفورد تحصیل كرد و در جنگ جهانی اول شركت داشت. سپس صاحب كسری استادی ادبیات و زبان انگلیسی و آنگلو ساكسون در دانشگاه آگسفورد شد. وی با سه گانه حماسی و بدیع خود« ارباب حلقه ها» به شهرت رسید . او نوشتن « ارباب حلقه ها » را زمانی آغاز كرد كه هنوز مشغول تحصیل بود ذر آن دوران كتاب« هابیت» 1937 را نیز نوشت كه به منزله ی مقدمه ای برای « ارباب حلقه ها» است شخصیت اصلی «هابیت» فردی است به نام « بیلب بگینز» كه از زندگی راحت و بی دغدغه خود دست شسته و به همراه « گندالف» جادوگر و گروهی « دوراف» حفره گرم و نرم هابیتیش را به قصد ماجراجوئی ترك می كند. او در طول این سفر پر ماجرا قابلیتهایی از خود نشان می دهد كه خودش را نیز متعجب می كند . « هابیت» و « ارباب حلقه ها» با قدرت تخیل شگفت آور نویسنده پایه و اساس بسیاری از آثار علمی - تخیلی در قرن بیستم بوده است . می توان رد پای تخیلات و افسانه های تالكینی را در آثار سینمایی چون« جنگ ستاره ها» نیز دید تالكین در 1973 در گذشت. « زیبایی هایی در این كتاب هست كه به سان شمشیر می شكافد و همچون فولاد سرد می سوزاند » دو برج داستان تك تك یاران حلقه را پس از پراكنده شدن باز می گوید ، و با فرارسیدن تاریكی بزرگ و در گرفتن جنگ حلقه خاتمه می یابد . به گفته خود او ، هدف از این ضمایم پركردن برخی شكاف ها در متن داستان است و شامل تاریخچه پادشاهان و فرمانروایان ، سالشمار وقایع مهم در دوران های اول و دوم و سوم ، و نیز دغدغه های زبان شناختی وی درباره زبان های باستانی و رایج سرزمین میانه و از جمله زبان الفی است . كتاب های او هابیت ، ماجراهای تام بامبادیل ، می رود راه پیوسته تا آن سو و شاهكارش تریلوژی فرمانروای حلقه ها از جمله كتاب های مشهور و پر طرفدار جهان هستند . فروشگاه اینترنتی 30بوک

نقد و بررسی تخصصی نقد و بررسی تخصصی

ارباب حلقه‌ها (یاران حلقه) (جلد اول)

عکس کتاب ارباب حلقه ها یاران حلقه انتشارات روزنه

 


کسی که وقتی جاده تاریک می‌شود با تو خداحافظی می‌کند بی‌وفا است.

معرفی ارباب حلقه ها اثر جی آر. آر. تالکین

رمان ارباب حلقه ها اثر جی آر. آر. تالکین از معروف‌ترین و شناخته‌شده‌ترین کتاب‌های جهان است. این کتاب توسط رضا علیزاده به فارسی برگردانده شده است. اغراق نیست اگر بگوییم ارباب حلقه ها متنی منظوم و آهنگین است. در متن اصلی جناس در هر پاراگراف و جمله دیده می‌شود. آهنگین بودن متن ارباب حلقه ها باعث می‌شود ما احساس کنیم با یک متن کهن و اسطوره‌ای روبرو هستیم. مانند سنت‌ها و دانش‌هایی که درگذشته به‌صورت شفاهی و سینه‌به‌سینه نقل می‌شدند و ازآنجایی‌که آهنگ‌ها و ترانه‌هایی که شخصیت‌ها می‌خوانند همگی بازگوکننده وقایع حقیقی سرزمین ساختگی میانه هستند، شاید اغراق نباشد بگوییم چند سال بعد داستان یاران حلقه و شجاعت و ایستادگی آنها به‌صورت ترانه و آواز در بین نسل‌ها و ملت‌ها به یادگار خواهد ماند. 

در سراسر مجموعه ارباب حلقه ها اگر نگوییم هزاران، صدها کلمه، نام اشخاص و مکان‌ها، اصطلاحات حیوانات و گیاهان جدید به‌کاررفته که تالکین خود آنها را خلق کرده است. تالکین خود یک فیلولوژیست (لغت‌شناس) حرفه‌ای و آموزش‌دیده بود. او آشکارا در اختراع عناصر زبانی جهانش دقت و توجه به خرج می‌داد و جهانی که خلق کرده است پر از شگفتی و نوآوری است. 

از مهم‌ترین مفاهیمی که تالکین به آن می‌پردازد، مفهوم قدرت و فساد است. هم حلقه‌های سه‌گانه و هم حرفه یگانه، همگی نشان‌دهنده قدرت ناب و بی‌حدوحصر و مسئولیت‌ها و خطرات ناشی از آن است. حلقه یگانه سائورون قدرت تقریباً غیر قابل‌تصوری را به صاحبش می‌دهد. بااین‌حال، در ازای آن، فشار زیادی بر پوشنده خود وارد می‌کند و به‌ناچار او را فاسد می‌کند. حلقه‌های سه‌گانه نیز هرکدام مشکلی دارند که اگر پوشنده نتواند خود را در برابر آن مقاوم کند می‌توانند به نوع دیگری موجب فساد شوند. 

لحن جلد یک ارباب حلقه ها با باقی جلدهای آن تفاوت‌های اندکی دارد. در کتاب اول لحن بسیار خودمانی و شوخ است و دیالوگ‌های خنده‌دار فراوانی دیده می‌شود اما این لحن در دو جلد بعدی کمتر دیده می‌شود. این تغییر لحن در جلد اول، با ورود کاراکتر آراگورن تغییر می‌کند و لحن کلی رمان به لحن جدی و کم آهنگ او نزدیک می‌شود.

تالکین در مقدمه کتابش به‌روشنی بیان می‌کند که داستان ارباب حلقه ها به‌تدریج هنگام نوشتن شکل می‌گرفت و هدف اولیه آن دادن اطلاعات بیشتر در باره نژاد هابیت به خوانندگان بوده است. او تنها دلیل نوشتن خود را اشتیاق خواننده به داستان و پیگیری داستان‌هایش بیان می‌کند. تالکین بعد از نوشتن کتاب هابیت و سه‌گانه ارباب حلقه ها نتیجه گرفت که هنوز هم درباره سرزمین میانه و نژادها و داستان‌هایش کم گفته است. درنتیجه کتاب‌های سیلماریلون و قصه‌های ناتمام نومورو و سرزمین میانه راه هم نوشت.
تالکین هرگز زیر بار نظریه تمثیلی بودن داستان‌ها و کتاب‌هایش نمی‌رود. او به‌خصوص ارباب حلقه ها را متعلق به هیچ زمان و مکان خاصی نمی‌داند و از نظر تاریخی بیشتر اتفاقات آن را به دوره قرون‌وسطی نسبت می‌دهد. 

خلاصه داستان ارباب حلقه‌ها

استان حماسی ارباب حلقه ها در سرزمینی به نام سرزمین میانه رخ می‌دهد. ارباب حلقه ها موجودی است به نام سائورون، ارباب تاریکی. او مدت‌ها پیش یگانه حلقه قدرتمندی که داشت را از دست داد و پس گرفتن آن و به بردگی گرفتن تمام بشریت آرزوی دیرینه‌اش شده است. داستان ارباب حلقه ها به چند رخداد که در کتاب پیش از آن، یعنی هابیت، رخ‌داده مربوط است. بیلبو بگینز یک هابیت کوچک و مهربان در جریان ماجراجوی‌اش در یک غار تاریک گیر می‌کند و در آنجا حلقه‌ای می‌یابد. او حلقه را با خود به زادگاهش شایر برمی‌گرداند اما تنها چیزی که هابیت جوان از حلقه می‌داند این است که پوشیدن آن موجب نامرئی شدنش می‌شود. او از قدرت و یگانگی حلقه غافل است و به همین جهت از تحت تعقیب بودن حلقه نیز بی‌خبر است. 

مجموعه ارباب حلقه ها با کتاب یاران حلقه آغاز می‌شود و یاران حلقه با جشن 111 سالگی بیلبو بگینز. بیلبو در این جشن تولد حلقه‌اش را به برادرزاده و وارثش فرودو بیگینز می‌دهد. اما درست زمانی که قرار است حلقه را به فرودو بدهد نسبت به این کار بی‌میل می‌شود و این کار را تنها به اصرار دوست قدیمی‌اش، گندالف خاکستری، جادوگر بزرگ و به نام منطقه انجام می‌دهد. گندالف مشکوک شده است که حلقه دوستش همان حلقه سائورون باشد و ازآنجایی‌که به‌تازگی سائورون دوباره قدرت گرفته است گاندولف می‌کوشد حلقه را از شایر خارج کند تا شهر زیبای هابیت های خوش برخورد و صلح طلب به دست سائورون خراب نشود. ازآنجایی‌که بیلبو برای سفر طولانی که گاندولف تدارک دیده بسیار مسن است، فرودو مأمور می‌شود حرفه را از شایر خارج کرده و به مقصد نامعلومی رهسپار می‌شود. هابیت جوان به همراه دوستانش، سام، مری و پیپین از شایر راهی سفر می‌شوند. آنها به سمت فوندکوب می‌روند تا شورای عاقل آن شهر درباره سرنوشت حلقه تصمیم بگیرند. در همان شهر است که یاران حلقه برای حفاظت و نابودی حلقه گرد هم میآیند. 

خواندن ارباب حلقه ها را به چه کسانی پیشنهاد می‌کنیم؟

ارباب حلقه ها قصه ماجراجویانه‌ای دارد و به همه کسانی که از ادبیات ماجراجویانه و آثار کلاسیک لذت می‌برند توصیه می‌شود.

درباره نویسنده ارباب حلقه ها

عکس نویسنده کتاب ارباب حلقه ها یاران حلقه انتشارات روزنه جی آر آر تالکین

جان رونالد روئل تالکین متولد 3ژانویه 1892، انگلیسی بود که در آفریقای جنوبی به دنیا آمد. پدرش آرتور پیش از به‌دنیاآمدن او خانواده‌اش را از انگلستان به آفریقا برده بود به این امید که در شغلش در بانک پیشرفت داشته باشد. اما بعد از مرگش در سال 1896 همسرش میبل، رونالد 4 ساله را به محله مادری‌اش، محله میدلندز انگلیس برگرداند. در نهایت آنها در حومه بیرمنگام ساکن شدند و میبل به کمک خواهرش مشغول بزرگ کردن فرزندانش شد. 

زندگی تالکین ها اما زندگی ضعیف و فقیرانه ای بود. در سال 1900 مادر روانلد به مذهب کاتولیک پیوست و در سال 1904 بر اثر دیابت که در آن زمان غیرقابل‌درمان بود، در گذشت. بعد از آن یک کشیش کاتولیک از رونالد مراقبت کرد و بعد از آن او مدام به خانه‌های مختلف فرستاده می‌شد تا اینکه در نهایت به پانسیون خانم فاکنر رسید. او در آنجا با دختری به نام ادیت برات آشنا شد و رابطه دوستانه آنها به رابطه عاشقانه رسید. او در سال 1911 در کالج اکستر آکسورد مشغول به تحصیل شد و در همان جا در زمینه ادبیات کلاسیک تخصص پیدا کرد و علاقه خاصی به زبان‌شناسی و مطالعه و مقایسه زبان‌ها پیدا کرد. تالکین به زبان‌های وینانی و لاتین و سایر زبان‌های باستانی و حتی زبان‌های کمتر شناخته شده نیز مسلط بود و بر روی آنها تحقیق و مطالعه می‌کرد. به همین دلیل بود که توانست زبان خاصی برای رمان‌های خودش خلق کند و پیش‌زمینه قدرتمندی برای سرزمین میانه بسازد. ادیت به‌خاطر تالکین به مذهب کاتولیک گرویده بود. تالکین نیز در سال 1915 فارغ‌التحصیل شد و سال بعد او را در جبهه جنگ جهانی اول فراخوانند. او و ادیت پیش از اعزامش به جنگ جهانی اول ازدواج کردند. تالکین در حین جنگ به‌نوعی تیفوس مبتلا شد و به خانه برگردانده شد.
او در سال 1917 در حین بهبود از بیماری کتاب داستان‌های گمشده را نوشت. داستان‌هایی که بعدها پیش‌زمینه اسطوره‌های سرزمین میانه، سیلماریلیون شدند. او از جنگ جهانی اول آسیب‌های متعددی دید. او در داستان‌هایش به تأثیرات جنگ بر زندگی اشارات بسیاری می‌کند. جنگ‌های متعددی که او در کتاب‌هایش بیان کرده همگی تحت تأثیر جنگ جهانی اول بر روحیه خود تالکین بوده‌اند.  
او پس از بهبودی از بیماری به تحقیق و بررسی به زبان‌شناسی ادامه داد و به زمره کارکنان فرهنگ لغت انگلیسی آکسفورد پیوست. او اولین کرسی تدریس انگلیسی خود را در سال 1920 عهده‌دار شد و بعداً در سال 1925 کرسی معتبر آنگلوساکسون را در آکسفورد به دست آورد. تا سال 1929 ، او صاحب چهار فرزند با ادیت شده بود. تالکین به مدت سی و چهار سال در آکسفورد تدریس کرد و زندگی و کارش چنان به هم گره خورد بود که به انزوا رسیده بود. او اسطوره سیلماریلیون را در طول دهه 1920 توسعه داد.

درباره مترجم ارباب حلقه ها

رضا علیزاده مترجم شناخته شده آثار تالکین، در 2 خردادماه 1343 در شهرستان اردبیل متولد شد. او ابتدا در رشته صنایع خودرو تحصیل می‌کرد اما این رشته را به نفع کار ترجمه رها کرد.
عمده شهرت او در ایران به سبب ترجمه کتاب‌های جی آر. آر. تالکین و اومبرتو اکو به زبان فارسی با ترجمه‌ای روان و شیوا است. او جلد اول سه‌گانه ارباب حلقه ها را در سال 1381 ترجمه کرد و به ترتیب دو سال بعد از آن، جلد دوم و سوم ارباب حلقه ها را منتشر کرد. در سال 1383 نیز کتاب هابیت را ترجمه کرد. علیزاده در سال 1386 اثر پیچیده سیلماریلیون را ترجمه کرد. 
واکنش‌ها به ارباب حلقه ها

عکس مترجم کتاب ارباب حلقه ها یاران حلقه انتشارات روزنه رضا علیزاده

واکنش‌ها به ارباب حلقه ها

جلد اول مجموعه ارباب حلقه ها، کتاب یاران حلقه از سایت Goodreads امتیاز 4.37  و از سایت Amazon  امتیاز 4.8 از 5 را کسب کرده است.
جوایز کسب شده (جوایزی که کتاب گرفته) (با تگ H3)

میزان فروش کتاب

مجموعه ارباب حلقه ها بیش از 150 میلیون نسخه در سرتاسر جهان فروخته است. این کتاب به بیش از 38 زبان ترجمه شده است.

اقتباس


مجموعه ارباب حلقه ها به صورت فیلم بلند به دست پیتر جکسون اقتباس شده است. مجموعه فیلم های ارباب حقله ها مجموعا برنده 11 اسکار شده اند.


خب، چه می‌توانم به تو بگویم؟ زندگی در پهنای جهان به اندازه‌ایی که دوران قدیم بوده ادامه داره، پر از رفت و آمد خودش، حتی به سختی از وجود هابیت‌ها آگاه است که من از این خیلی متشکرم.

خطر لورفتن داستان در بخش مضامین

ارباب حلقه ها درباره قدرت، طمع، معصومیت و میل به روشنگری است. این کتاب نشان می‌دهد هرچقدر هم که دشوار و ناممکن باشد، در نهایت خوبی بر بدی پیروز می‌شود.

مضامین اساسی ارباب حلقه ها

فساد ناشی از قدرت

زمانی که سائورون حلقه یگانه را ساخت، بخشی از قدرت بی حد خود را نیز در آن قرارداد او این حلقه را با تقلید از سه حلقه الف‌ها ساخت. در نتیجه هرکسی که حلقه را در دست می‌کند، به قدرت درون حلقه دست پیدا می‌کند. ماهیت و گستره حقیقی حلقه هرگز بر ما روشن نمی‌شود. اما بر اساس شواهد و مدارک می‌دانیم که قدرت حلقه بی‌پایان اما بسیار فاسد است. صرف‌نظر از نیات خوب یا بد هر کاراکتر، بسیاری از شخصیت‌ها برایشان دشوار و غیرممکن است که در برابر وسوسه دزدیدن و سوءاستفاده از حلقه مقاومت کنند. حلقه تقریباً هرکسی را فاسد می‌کند. هرکسی با هر نیتی که با حلقه برخورد می‌کند در نهایت تبدیل به موجودی می‌شود که فقط حلقه را برای نیات شخصی خودش می‌خواهد زیرا قدرت حلقه بر قوای عقلانی غلبه می‌کند. 

زوال غیرقابل‌اجتناب است

سرزمین میانی جی آر. آر. تالکین در آستانه تحول به سر می‌برد. پس از رخدادهای متعددی که مجموعه ارباب حلقه‌ها و هابیت شرح می‌دهند، عصر الف‌ها در حال افول و عصر انسان‌ها در حال طلوع است. بخش عظیمی از کتاب اول به تحسین دوران الف‌ها می‌پردازد. با نابودی حلقه یگانه، قدرت سه حلقه نیز تضعیف می‌شود و این ضعف قدرت بر روی الف‌ها هم تأثیرات زیادی می‌گذارد به حدی که مجبورند سرزمین میانه را ترک کنند. تالکین با این موضوع سعی در نشان داد جداافتادگی ملت‌ها به‌خاطر قدرت و ثروت دارد.

تحلیل و بررسی ارباب حلقه ها یاران حلقه انتشارات روزنه

تحلیل سی بوک از مجموعه ارباب حلقه ها 

خوانایی کتاب و روان بودن 

ارباب حلقه ها در ابتدا متنی به‌سادگی متن هابیت و لحنی نسبتاً ساده دارد اما به‌مرور سبک نوشتاری سخت‌تر و سنگین‌تر شده و متن پر از شعر و ترانه می‌شود. این مجموعه جمعاً 1500 صفحه است و از طولانی‌ترین کتاب‌های شناخته شده محسوب می‌شود.


مدت زمانی که طول می‌کشد بخوانی 

یک خواننده خوش‌خوان با سرعت مطالعه 250 کلمه در دقیقه چیزی حدود 37 ساعت و 36 دقیقه طول می‌کشد تا مجموعه ارباب حلقه ها را مطالعه کند.


شرایط تهیه کتاب و مقایسه با نسخه صوتی و الکترونیکی 

ارباب حلقه ها را تنها نشر «روزنه» با ترجمه «رضا علیزاده» در ایران چاپ کرده است.

ارباب حلقه ها اثر ارزشمند و شناخته شده‌ای است که خواندن آن برای خوانندگان حرفه‌ای واجب و ضروری است. این کتاب در زمره گنجینه ادبی ادبیات معاصر ما قرار میگیرد و با توجه به علاقه مندی بسیار مخاطبان به آن در آینده، در زمره ادبیات کلاسیک قرار خواهد گرفت


نمایش کامل نقد و بررسی تخصصی

نظرات کاربران (12)

نظر شما در مورد این کتاب

امتیاز شما به این کالا:

نظرات دیگر کاربران

 • تصویر کاربر

  • بهاره بنی جمالی
  • پاسخ به نظر

  این کتاب بین این 3 جلدب ارباب از همه خسته کننده تره و باید با صبر و حوصله بخونیدش وگرنه لذت نمی برید.

 • تصویر کاربر

  • مهدی مطهری منش
  • پاسخ به نظر

  دنیایی که تالکین خلق کرده بی نظیره اگر حتی فیلم رو هم دیده باشید خواندن کتاب تجربه جدیدی رو به شما میده که هیچ جا پیدا نمیکنید

 • تصویر کاربر

  • فاطمه محمدزاده
  • پاسخ به نظر

  کتاب های ارباب حلقه ها رو سفارش دادم و بی صبرانه منتظرم تا برسن و بخونمشون.

 • 1
 • 2
 • 3
 • 4

بریده ای از کتاب (1)

بریده ای از این کتاب

بریده های دیگر کاربران

 • تصویر کاربر

  • مائده دبیری
  • 20

  هرچه از طلاست درخشان نیست، و هرکه سرگردان است گم گشته نیست؛ آن که پیر است و نیرومند پژمرده نمی شود، ریشه های عمیق را سرما نمی زند. از خاکسترها آتشی برخواهد آمد؛ نوری از تاریکی بیرون خواهد آمد؛ تیغ شکسته باید که نو شود، تاج از کف داده، باید که پادشاه شود.

قرعه کشی بزرگ